I Aukcja Dzieł Sztuki

Data aukcji: 2019-04-03

I Aukcja Dzieł Sztuki

3 kwietnia 2019 (środa)

Hotel Holiday Inn Kraków - Wielopole 4

WYNIKI AUKCJI

Krakowski Dom Aukcyjny

ul. Starowiślna 14

regulamin aukcji

katalog aukcji PDF

zlecenie licytacji

Obiekty oferowane na aukcji: 59
RYCHTER-JANOWSKA Bronisława
RYCHTER-JANOWSKA BronisławaRYCHTER-JANOWSKA Bronisława
LOT 1
ID: KDA001

RYCHTER-JANOWSKA Bronisława BIOGRAFIA

Tytuł:Wnętrze
Technika:olej, tektura
Wymiary:16,5 x 23 cm (wymiary w świetle passe-partout)
40,5 x 45,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:sygnowany l.d.: "B. RYCHTER-JANOWSKA"
opis pracy:
Tematem najczęściej podejmowanym przez Bronisławę Rychter-Janowską był polski dworek i jego wnętrze. Prezentowany obraz ukazuje widok na gustownie urządzony, oświetlony ciepłym, popołudniowym światłem słonecznym pokój dzienny. Interesujący jest, często wykorzystywany przez artystkę zabieg otwarcia kompozycji w głąb, w tym przypadku poprzez niezamknięte odrzwia prowadzące do sąsiedniego saloniku. W pomieszczeniu tym siedzi na sofie zaczytana w książce kobieta.
Cena wywoławcza:7000 zł
Cena uzyskana:8500 zł
RYCHTER-JANOWSKA Bronisława
LOT 2
ID: KDA001

Tytuł:Dworek
Technika:olej, tektura
Wymiary:15 x 23 cm (wymiary w świetle passe-partout)
35 x 45 cm (wymiary z oprawą)
opis pracy:
Szlachecki dworek polski był jednym z ulubionych tematów niewielkich obrazów malowanych po 1900 roku przez Bronisławę Rychter-Janowską. Dworki te artystka ujmowała z różnych perspektyw, w urozmaiconym otoczeniu, o zmiennych porach dnia i roku. Niekiedy, tak jak w prezentowanej pracy, Rychter-Janowska uzupełniała kompozycję sztafażem. Na obrazie artystka ukazała typowy biały dworek polski, z którego wychodzą dwie postacie, aby przywitać nadchodzącą kobietę z dzieckiem. Pierwszy plan i tło wypełnione są bujną roślinnością. Malarka interesowała się również specyfiką oświetlenia. Tutaj mistrzowsko ujęła złociste światło późnego lata.
Cena wywoławcza:4000 zł
Cena uzyskana:5000 zł
RYCHTER-JANOWSKA Bronisława
RYCHTER-JANOWSKA BronisławaRYCHTER-JANOWSKA BronisławaRYCHTER-JANOWSKA Bronisława
LOT 3
ID: KDA001

Tytuł:Scena z Don Juana Przeorysza i Inez (1949)
Technika:olej, papier
Wymiary:12 x 18 cm
29,5 x 33,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:sygnowany l.d.: "B.R.JANOWSKA"
Autorski opis na odwrocie: "Scena z Don Juana | Przeorysza i Inez | BronisławaRychterJanowska | 6 XII 1949 | Św. Mikołaj"
opis pracy:
Temat inspirowanej dramatem sceny z Don Juana przedstawiającej przeoryszę i Inez Bronisława Rychter-Janowska podejmowała kilkakrotnie w swojej twórczości, zawsze ukazując ją w tym samym układzie kompozycyjnym i bardzo zbliżonej kolorystyce. W obrazie artystka zawarła charakterystyczne cechy swojej sztuki: architektoniczne otwieranie kompozycji w głąb oraz podkreślenie roli oświetlenia. Rychter-Janowska ujęła strugę silnego światła zachodzącego słońca, diagonalnie przecinającą posadzkę wnętrza i padającą centralnie na postać Inez. Niezwykle interesujący jest zamknięty w kompozycyjnym trójkącie rytm, osiągnięty przez stopniowanie wielkości czarnych akcentów: w krzyżu na tylnej ścianie, krucyfiksie po prawej stronie i postaci przeoryszy.

Estymacja:3200 - 4000 zł
ALBINOWSKA-MINKIEWICZOWA Zofia
ALBINOWSKA-MINKIEWICZOWA ZofiaALBINOWSKA-MINKIEWICZOWA ZofiaALBINOWSKA-MINKIEWICZOWA Zofia
LOT 4
ID: KDA001

ALBINOWSKA-MINKIEWICZOWA Zofia BIOGRAFIA

Tytuł:Kwiaty
Technika:olej, płyta
Wymiary:47 x 48,5 cm (wymiary w świetle oprawy)
59,7 x 61 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:sygnowany l.d.: "Zofia Albinowska"
Cena wywoławcza:4000 zł
Cena uzyskana:5500 zł
CHRZANOWSKI Antoni
CHRZANOWSKI AntoniCHRZANOWSKI AntoniCHRZANOWSKI Antoni
LOT 5
ID: KDA001

CHRZANOWSKI Antoni BIOGRAFIA

Tytuł:Lipnica Murowana (1938)
Technika:akwarela, papier
Wymiary:49 x 69 cm (wymiary w świetle passe-partout)
75 x 94,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:sygnowany l.d.: "Antoni Chrzanowski 1938 | Lipnica Murowana"

Estymacja:1900 - 2600 zł
CHRZANOWSKI Antoni
LOT 6
ID: KDA001

CHRZANOWSKI Antoni BIOGRAFIA

Tytuł:Kościół Bożego Ciała (1946)
Technika:akwarela, papier
Wymiary:67,5 x 50 cm (wymiary w świetle oprawy)
84 x 66,3 cm (wymiary z oprawie)
Uwagi:sygnowany p.d.: "Antoni Chrzanowski 1946 | Kościół Bożego Ciała w Krakowie"
Cena wywoławcza:1700 zł
Cena uzyskana:1700 zł
WEISS Wojciech
WEISS WojciechWEISS WojciechWEISS Wojciech
LOT 7
ID: KDA001

WEISS Wojciech BIOGRAFIA

Tytuł:Pejzaż ze stogami siana
Technika:36,5 x 52,5 cm (wymiary w świetle oprawy)
47,5 x 63,5 cm (wymiary z oprawą)
Wymiary:olej, płótno naklejone na tekturę
Uwagi:sygnowany monogram wiązany l.d.: "WW"
opis pracy:
Obraz „Pejzaż ze stogami siana” ukazuje tytułowy widok na zielono-złote pola z usytuowanymi na pierwszym planie stogami. W oddali rozciągają się poprzecinane ciemniejszymi zagajnikami pagórki. Obraz namalowany jest w typowej dla późniejszych pejzaży Weissa szkicowej konwencji nawiązującej do impresjonizmu. Niezwykle ciekawe są nieco odrealnione ciemnoróżowe akcenty, kładzione przez artystę na stogi, doskonale współbrzmiące z ich złotawą barwą. Delikatna, przygaszona kolorystyka i sielankowy nastrój nasuwa skojarzenia z malowanymi przez Weissa widokami z południowej Francji i polskiej Kalwarii.
Cena wywoławcza:12000 zł
Cena uzyskana:14000 zł
ANERI WEISS Irena
ANERI WEISS IrenaANERI WEISS IrenaANERI WEISS Irena
LOT 8
ID: KDA001

ANERI WEISS Irena BIOGRAFIA

Tytuł:Kwiaty w wazonie (1973)
Technika:olej, tektura
Wymiary:47,3 x 33 cm (w świetle oprawy)
56,5 x 42 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "aneri | 1973"

Obraz “Kwiaty w wazonie” wpisuje się w typową dla późnego okresu twórczości tematykę prac Aneri, w których artystka ukazywała martwe natury z bukietami kwiatów. Prezentowane dzieło namalowane zostało charakterystycznymi dla Aneri energicznymi, szkicowymi wręcz pociągnięciami niemal suchego pędzla. Przez warstwę malarską wyraźnie prześwituje barwa tekturowego podłoża. Obraz przedstawia kompozycję podkreślonych impastem goździków, których czyste odcienie różu oraz bieli kontrastują z ciemnozielonym, gładko malowanym wazonem. Brak światłocienia jest wynikiem inspiracji artystki sztuką postimpresjonizmu.

Estymacja:5000 - 7000 zł
WITKIEWICZ Stanisław Ignacy (WITKACY)
WITKIEWICZ Stanisław Ignacy (WITKACY)WITKIEWICZ Stanisław Ignacy (WITKACY)WITKIEWICZ Stanisław Ignacy (WITKACY)
LOT 9
ID: KDA001

WITKIEWICZ Stanisław Ignacy (WITKACY) BIOGRAFIA

Tytuł:Portret mężczyzny (1928)
Technika:pastel, papier naklejony na tekturę
Wymiary:63,5 x 48,5 cm (wymiary w świetle passe-partout)
85 x 70 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "Witkacy 1928 31 VIII | NTT64 G.h. (T.B+d)
Papier żeberkowy z filigranem TIZIAN
Praca posiada opinię Agencji Eksperckiej Ad-Arte
W 1925 roku Witkacy założył jednoosobową Firmę Portretową "S. I. Witkiewicz". Malarz stworzył regulamin, w którym dokładnie regulował kontakty z klientami. W prezentowanej pracy, opis w prawym dolnym rogu: "T. B+d" wskazuje na portret odznaczający się subiektywnym podkreśleniem cech postaci.

Estymacja:100000 - 130000 zł
JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August
JAXA-MAŁACHOWSKI Soter AugustJAXA-MAŁACHOWSKI Soter AugustJAXA-MAŁACHOWSKI Soter August
LOT 10
ID: KDA001

JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August BIOGRAFIA

Tytuł:Pejzaż morski (1934)
Technika:akwarela, gwasz, papier
Wymiary:19,2 x 39 cm (wymiary w świetle passe-partout)
56 x 71 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:sygnowany p.d.: "S. Jaxa | 1934"
opis pracy:
Soter August Jaxa-Małachowski bardzo często podejmował temat pejzażu morskiego. Artysta od lat dwudziestych niemal corocznie wyjeżdżał na Pomorze, stąd też prezentowany obraz przedstawia najpewniej polskie wybrzeże Morza Bałtyckiego. Artysta w wielu swoich pracach ujmował zaludnione lub puste plaże, samotne łodzie, rybaków i pełne morze o różnych porach dnia i roku. Często powtarzalnym motywem jest widoczny w prezentowanym „Pejzażu morskim” łukowato wygięty zarys wybrzeża, przecinający diagonalnie horyzontalną kompozycję. Podobne rozwiązanie Jaxa-Małachowski zastosował m.in. w „Plaży o poranku” z 1927 roku czy „Zachodzie słońca nad morzem” z 1941. W „Pejzażu morskim” (1934) artysta posłużył się charakterystyczną dla niego delikatną, pastelową kolorystyką, stosując wąską ale harmonijną gamę barwną. Oko widza płynnie porusza się po lekko przyciemnionej linii wybrzeża, zaakcentowanych bielą fal morskich, jachtów oraz niebieskawych akcentach roślinności.
Cena wywoławcza:2600 zł
Cena uzyskana:2600 zł
JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August
LOT 11
ID: KDA001

Tytuł:Port w Helu (1932)
Wymiary:27 x 22 cm (wymiary w świetle oprawy)
38,2 x 33,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:sygnowany p.d.: "S. Jaxa | 1932"
opis pracy:
Akwarela Sotera Jaxy-Małachowskiego przedstawia tytułowy, kilkakrotnie malowany przez artystę port w Helu. Na pierwszym planie ukazany został biały jacht żaglowy, z nietypowo dla artysty, półprzezroczyście ukazanym żaglem (podobne ujęcie występuje jednak w „Kutrach rybackich” z 1933 roku). Dalej widoczne są inne łodzie przycumowane w helskim porcie. Tło stanowi widok miasta. Rozpoznawalnym elementem zabudowy jest ewangelicki kościół św. Piotra i Pawła, obecnie zdesakralizowany. Dzieło zostało namalowane z wykorzystaniem charakterystycznej w twórczości Jaxa-Małachowskiego pastelowej kolorystyki, nadającej pracy specyficzny nastrój. Prezentowana praca wpisuje się w nurt często podejmowanej przez artystę tematyki marynistycznej.
Cena wywoławcza:2400 zł
Cena uzyskana:5000 zł
ZAKRZEWSKI Władysław
ZAKRZEWSKI WładysławZAKRZEWSKI WładysławZAKRZEWSKI Władysław
LOT 12
ID: KDA001

ZAKRZEWSKI Władysław BIOGRAFIA

Tytuł:Widok z ulicy Floriańskiej (1942)
Technika:olej, płótno naklejone na tekturę
Wymiary:48 x 33,4 cm (wymiary w świetle oprawy)
64,5 x 50,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:sygnowany l.d.: "Zakrz"

Estymacja:2800 - 3600 zł
SERAFIN Władysław
SERAFIN WładysławSERAFIN WładysławSERAFIN Władysław
LOT 13
ID: KDA001

SERAFIN Władysław BIOGRAFIA

Tytuł:Sukiennice
Technika:olej, płótno
Wymiary:50 x 65 cm
65,5 x 80,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:sygnowany p.d.: "Serafin"
Cena wywoławcza:2600 zł
Cena uzyskana:4400 zł
KOSSAK Wojciech
KOSSAK WojciechKOSSAK WojciechKOSSAK Wojciech
LOT 15
ID: KDA001

KOSSAK Wojciech BIOGRAFIA

Tytuł:Patrol (1920)
Wymiary:48 x 41 cm (wymiary w świetle oprawy)
62,5 x 55,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:sygnowany p.d.: "Wojciech Kossak | 1920"

Obraz "Patrol" jest znakomitym przykładem twórczości Wojciecha Kossaka, reprezentującym najważniejsze cechy jego sztuki. Punkt ciężkości dzieła znajduje się po lewej stronie, gdzie w bliskim kadrze artysta ukazał polną drogę na skraju lasu oraz pędzącą po niej na koniach, ujętą frontalnie trójkę ułanów. Kossak zrównoważył kompozycję sytuując po prawej stronie mocne, statyczne elementy wertykalne – pień drzewa oraz ubraną w chłopski strój kobietę nawiązującą kontakt wzrokowy z żołnierzami.
Obraz „Patrol” malowany jest w charakterystyczny dla Wojciecha Kossaka sposób, fakturowo, dynamicznymi pociągnięciami pędzla, z pominięciem szczegółów. Obraz skupia uwagę patrzącego na akcentach barwnych: żółcieniach w umundurowaniu jeźdźców i elementach pejzażowego tła oraz czerwieni chusty na głowie kobiety.

Estymacja:20000 - 28000 zł
GROTT Teodor
GROTT TeodorGROTT TeodorGROTT Teodor
LOT 16
ID: KDA001

GROTT Teodor BIOGRAFIA

Tytuł:Notre Dame (1910)
Technika:akwarela, papier
Wymiary:37 x 25 cm (w świetle oprawy)
40,5 x 29 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:sygnowany p.d.: "Teod Grott 910"
Cena wywoławcza:1800 zł
Cena uzyskana:2200 zł
WYGRZYWALSKI Feliks Kazimierz
LOT 17
ID: KDA001

WYGRZYWALSKI Feliks Kazimierz BIOGRAFIA

Tytuł:Na pustyni
Technika:olej, płótno
Wymiary:55,5 x 75,2 cm (wymiary w świetle oprawy)
91 x 72 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:sygnowany p.d.: "F.K.Wygrzywalski"

Estymacja:4000 - 6000 zł
JAROCKI Władysław
JAROCKI WładysławJAROCKI WładysławJAROCKI Władysław
LOT 18
ID: KDA001

JAROCKI Władysław BIOGRAFIA

Tytuł:Przed kościołem
Technika:olej, płótno
Wymiary:67,5 x 78 cm
73,5 x 84 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:sygnowany p.d.: "W Jarocki"
opis pracy:
Obraz ukazuje umiejscowioną w zimowym pejzażu górskim scenę rodzajową wyjścia wiernych z nabożeństwa. W centrum znajduje się drewniana Cerkiew św. Dymitra w Tatarowie. Motyw ten podejmował w swoich pracach również Leon Wyczółkowski. Na pierwszy plan w prezentowanej kompozycji wysuwa się kapliczka – drewniany słup z figurą ukrzyżowanego Chrystusa. Tło stanowią pojedyncze, przyprószone śniegiem nagie drzewa, gęsty las iglasty oraz delikatnie rozmyte zarysy ośnieżonych gór. Stonowaną, rozbieloną kolorystykę obrazu przecinają pasowo akcenty barwne brązowo-czerwonej cerkwi i kapliczki. Obraz malowany jest szkicowo, na powierzchni widoczne są ślady pędzla.

Estymacja:9000 - 11000 zł
STASIAK Ludwik
STASIAK LudwikSTASIAK LudwikSTASIAK Ludwik
LOT 19
ID: KDA001

STASIAK Ludwik BIOGRAFIA

Tytuł:Ceremonia
Technika:olej, tektura
Wymiary:70 x 102 cm
82 x 113 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:sygnowany l.d.: "Ludwik Stasiak"
opis pracy:
Praca przedstawia scenę "oczepin". Według tradycji panna młoda podczas wesela miała rozplątywane misternie uplecione warkocze ("rozpleciny"), symbolizujące stan panieński. Kolejnym etapem rytuału było nałożenie przez kobiety już zamężne czepca. Nowe nakrycie głowy wymagało aby włosy kobiety były mało widoczne dla postronnych. "Rozpleciny" oraz "oczepiny" stanowiły rytuał przejścia dziewczyny w kobietę, pannę w mężatkę.
Cena wywoławcza:7500 zł
Cena uzyskana:7500 zł
PAUTSCH Fryderyk
PAUTSCH FryderykPAUTSCH FryderykPAUTSCH Fryderyk
LOT 20
ID: KDA001

PAUTSCH Fryderyk BIOGRAFIA

Tytuł:Jeździec na koniu (1933)
Technika:olej, tektura
Wymiary:36 x 26 cm (wymiary w świetle oprawy)
46 x 36 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:sygnowany l.d.: „FPautsch 33”

Estymacja:5000 - 7000 zł
CHWISTEK Leon
CHWISTEK LeonCHWISTEK LeonCHWISTEK Leon
LOT 21
ID: KDA001

CHWISTEK Leon BIOGRAFIA

Tytuł:Dwustronna praca - Portret Tytusa Czyżewskiego oraz szkic projektu hotelu w Zakopanem (lata 20.)
Technika:akwarela, ołówek, papier
Wymiary:34 x 21 cm
51,3 x 36,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:opis pracy: "Portret Tytusa Czyżewskiego"
Rysy twarzy przedstawionej postaci wskazują, że jest to portret Tytusa Czyżewskiego (1880-1945). Artyści należeli do Grupy Formistów. Warto wspomnieć, że twórczość Czyżewskiego nie pozostawała obojętna artyście, co zaowocowało artykułem pt. "Tytus Czyżewski a kryzys formizmu" (1921). Omawiana akwarela przedstawia mężczyznę o wyraźnych rysach twarzy, dużych oczach i wydatnym łuku brwiowym. Te elementy zostały szczególnie podkreślone w kompozycji. Podobne ujęcia widzimy na autoportretach Tytusa Czyżewskiego (Autoportret ok. 1918-1921, tusz, papier, Muzeum Narodowe, Autoportret, 1929). W obu przypadkach artyście towarzyszy fajka, która również pojawia się na prezentowanej pracy. Warto wspomnieć również, że Leon Chwistek w latach 20. wykonywał liczne wizerunki postaci ze środowiska krakowskiego.
opis pracy: "Szkic projektu hotelu w Zakopanem"
Artysta w swoich rozważaniach teoretycznych na temat architektury dążył do m.in. zerwania z linią prostą. Dowodem tego jest projekt hotelu w Zakopanem, z którym to miastem nota bene Leon Chwistek był bardzo silnie związany. Artysta przedstawił ideę tej budowli w 1921 roku w artykule pt. "Zagadnienie współczesnej architektury" na łamach "Nowej Sztuki". Został wówczas opublikowany jego rysunek oraz dokładny opis. Prezentowany rysunek niewątpliwie powtarza jego bryłę oraz założenie. Artysta w tekście pt. "Wielość rzeczywistości w sztuce", tak opisywał tę budowlę: "Nie chcąc poprzestawać na ogólnikach, pragnę przestawić tutaj konkretny projekt wielkiego hotelu, jaki można by postawić np. w Zakopanem. (...) Punktem wyjścia konstrukcji jest wielka wewnętrzna hala, wysoka na 5 pięter, otoczona półkolistym płaszczem pokoi z oszklonymi werandami, zwężającymi się ku górze. Zasada ta musi być przeprowadzona na zewnątrz w ten sposób, żeby budynek tworzył zwartą, jednolitą bryłę oplecioną z linii krzywych, rzuconych jednym rozmachem od fundamentów w górę, jak gdyby siłą wodotrysku. Linie te schodzą się w trzech punktach stanowiących trzy cyple zasadnicze." Artysta był przekonany, że idea powstania tej budowli była realna do zrealizowania. Malarz opisał dokładnie jego wewnętrzny rozkład mając na uwadze względy użyteczności mieszkańców (względy higieny). Projekt hotelu miał według Leona Chwistka być wyrazem nowego stylu krzywoliniowego będącego ewolucją "drapaczy nieba".
[Bibliografia: 1. Leon Chwistek, "Wielość rzeczywistości w sztuce", Warszawa 1960 [za:] Wybór pism estetycznych, wprowadzenie i opracowanie, Teresa Kostyrko, Kraków 2004, s. 108-109. 2. Małgorzata Geron, "Wizja miasta w twórczości Leona Chwistka", Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. 2. Agata Soczyńska, "Tytus Czyżewski. Malarz-poeta", Warszawa 2006.]
Cena wywoławcza:6000 zł
Cena uzyskana:6000 zł
CZYŻEWSKI Tytus
CZYŻEWSKI TytusCZYŻEWSKI TytusCZYŻEWSKI Tytus
LOT 22
ID: KDA001

CZYŻEWSKI Tytus BIOGRAFIA

Tytuł:Portret młodego mężczyzny (1940/1943)
Technika:olej, płótno
Wymiary:95 x 70 cm
106 x 81,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:sygnowany l.d.: "Tytus | Czyżewski"
Obraz przez wiele lat znajdował się w depozycie w Muzeum Sztuki w Łodzi. Praca wystawiana m.in.: Wystawa indywidualna, Poznań 1974, poz. 68; Wystawa indywidualna, Festiwal Sztuki, CBWA, Sopot 1956.
Obraz Tytusa Czyżewskiego "Portret młodego mężczyzny" cechuje harmonia i wysmakowana elegancja, zarówno kompozycji jak i środków malarskich. Model przedstawiony jest realistycznie, tylko w niewielkich detalach (wazon) pobrzmiewają kubistyczne fascynacje artysty z czasów, kiedy należał jeszcze do ugrupowania Formistów. Warstwa malarska kładziona jest cienko, niezwykle dynamicznie, krótkimi i wyraźnymi pociągnięciami pędzla.
Estymacja:46000 - 55000 zł
MASŁOWSKI Stanisław
MASŁOWSKI StanisławMASŁOWSKI StanisławMASŁOWSKI Stanisław
LOT 23
ID: KDA001

MASŁOWSKI Stanisław BIOGRAFIA

Tytuł:Willa Gouillan w Taorminie (1922)
Wymiary:98,5 x 68,5 cm
119 x 89 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:sygnowany p.d.: "VILLA GOUILLAN | S. MASŁOWSKI. TAORMINA | 1922"
opis pracy:
Artysta w 1922 r. odbył ostatnią podróż do Włoch. Odwiedził wówczas m.in. Taorminę na Sycylii. Podczas tego wyjazdu uwiecznione zostały nadmorskie widoki oraz perełki architektoniczne Taorminy. Jedną z nich możemy zobaczyć na prezentowanej pracy. Willa Gouillan została zatopiona w bujnej roślinności. Głęboki błękit nieba na pracy kontrastowo odcina się od jasnych murów oraz żółcieni kwiatów.

Estymacja:9000 - 11000 zł
HOFMAN WlastimilHOFMAN WlastimilHOFMAN Wlastimil
LOT 24
ID: KDA001

Tytuł:Dzieci
Technika:olej, tektura
Wymiary:15,5 x 35,2 cm (wymiary w świetle oprawy)
25,3 x 45 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:sygnowany p.d.: "Wlastimil Hofman"
opis pracy:
Symbolistyczna sztuka Wlastimila Hofmana nosi w sobie znamiona inspiracji twórczością Jacka Malczewskiego. Widoczne jest to najsilniej w kolorystyce i alegorycznym wymiarze jego prac. Prezentowany obraz "Dzieci" podejmuje tematykę częstą u Hofmana – portret dzieci na tle wiejskiego pejzażu. Ujęte postaci w malarstwie artysty są najczęściej przedstawione w momencie kontemplacji lub modlitwy. Każde ujęcie artysta traktował jak swoisty portret psychologiczny. Tak też jest w prezentowanym obrazie w którym artysta zobrazował trójkę zamyślonych dzieci. Złożone w modlitewnym geście ręce dzieci przywołują na myśl kontekst modlitwy. Co ciekawe, u Hofmana modlącymi się są najczęściej melancholijni starcy, tutaj zaś artysta ukazał dwie dziewczynki i chłopca pogrążonych prawdopodobnie w szczerej rozmowie z Bogiem. Obraz „Dzieci” namalowane zostały w typowej dla Hofmana stylistyce. Zauważalne jest linearne potraktowanie twarzy. Artysta użył rozjaśnioną, subtelną paletę barw, która została uzupełniona ciepłymi odcieniami.
Cena wywoławcza:12000 zł
Cena uzyskana:12000 zł
TONDOS Stanisław
TONDOS StanisławTONDOS StanisławTONDOS Stanisław
LOT 25
ID: KDA001

TONDOS Stanisław BIOGRAFIA

Tytuł:Skałka
Technika:akwarela, papier
Wymiary:24,5 x 18,5 cm (wymiary w świetle passe-partout)
48,5 x 38,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:sygnowany p.d.: "Tondos"
Cena wywoławcza:1800 zł
Cena uzyskana:1800 zł
CIECZKIEWICZ Edmund
LOT 26
ID: KDA001

CIECZKIEWICZ Edmund BIOGRAFIA

Tytuł:Pod figurą
Technika:olej, płyta
Wymiary:30 x 39,5 cm
41,5 x 51,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:sygnowany l.d.: "Madzi | Edmund | Cieczkiewicz"
Obraz przedstawia starca z małą dziewczynką, spacerujących drogą polną, wokół której roztacza się łąka z zagajnikami w oddali. W lewej części kompozycji znajduje się kapliczka z figurą Matki Bożej z Dzieciątkiem, która flankowana jest dwoma drzewami. Dzieło jest malowane fakturowo, krótkimi pociągnięciami pędzla, wykończone techniką pointylizmu. Prezentowany obraz nosi w sobie znamiona impresjonizmu. Wpisuje się w główny nurt twórczości Cieczkiewicza, w którym artysta ukazywał wiejskie sceny rodzajowe, będące jedynie dopełnieniem dominującego kompozycyjnie pejzażu. Szczególnie charakterystycznym elementem sztuki artysty obecnym w obrazie jest wspomniany już akcent czerwonej chusty, pojawiający się w innych dziełach Cieczkiewicza o wiejskiej tematyce, np. w „Zimie w górach”, „Burzy” czy „Alei z drzewami”.
Cena wywoławcza:1900 zł
Cena uzyskana:3200 zł
SIEMIRADZKI Henryk
SIEMIRADZKI HenrykSIEMIRADZKI HenrykSIEMIRADZKI Henryk
LOT 27
ID: KDA001

SIEMIRADZKI Henryk BIOGRAFIA

Tytuł:Z ostatniej plagi Egiptu.
Anioł śmierci zabija pierworodnego syna faraona (1865)
Technika:olej, płótno
Wymiary:79 x 100 cm
109,5 x 131 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:sygnowany p.d.: "H. Siemiradzki"
Płótno zostało zdublowane w rzymskiej pracowni artysty.
Na odwrocie znajduje się ekspertyza Stanisława Dąbrowskiego z dnia 11 IV 1951 r.
Czarno-białe zdjęcie pracy powstało w końcu XIX wieku w pracowni Henryka Siemiradzkiego przy via Gaeta w Rzymie. Fotografia znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie jako spuścizna po artyście.
Pracy towarzyszy potwierdzenie zakupu obrazu w Krakowie w 1953 roku do prywatnej kolekcji w której pozostawał do chwili obecnej.
Prezentowany obraz został opisany w Korpusie dzieł malarskich Henryka Siemiradzkiego, który jest finansowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, realizowany jest przez Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata we współpracy z Muzeami Narodowymi w Krakowie i Warszawie oraz Państwową Galerią Tretiakowską i Państwowy Instytut Historii Sztuki w Moskwie w latach 2015-2020.

Więcej o obrazie w artykule "Obraz Henryka Siemiradzkiego pierwszy raz na rynku od 66 lat!" [ZOBACZ]

Estymacja:500000 - 1000000 zł
WOWRO Jędrzej
WOWRO JędrzejWOWRO JędrzejWOWRO Jędrzej
LOT 28
ID: KDA001

WOWRO Jędrzej BIOGRAFIA

Tytuł:Chrystus Frasobliwy z ptaszkami (20/30 lata XX w.)
Technika:drewno lipowe polichromowane
Wymiary:44 cm (wysokość)
12,5 x 20,5 cm (wymiary podstawy)
Uwagi:opis pracy:
Jędrzej Wowro urozmaicał rzeźbione przez siebie świątki elementami natury: drzewami nazywanymi przez świątkarza "tompolkami" oraz kunsztownie wyciosanymi sylwetkami ptaków. Artysta wspominał często, że to właśnie ptaszek był pierwszą wyrzeźbioną przez niego figurką, którą stworzył jeszcze jako mały chłopiec. Być może właśnie dzięki wieloletniej praktyce ptaki, które pojawiają się w jego rzeźbach są tak barwne i realistyczne jak można dostrzec w pracy "Chrystus Frasobliwy z ptaszkami". Zielone "tompolki" i siedzące na ich wierzchołkach ptaszki wydają się łagodzić głęboki smutek bijący z postawy i wyrazu twarzy Jezusa. Umiejscowione w czterech rogach wyglądają jak strażnicy, którzy nie pozwalają na dostęp do kontemplującego Chrystusa. Prace Wowry są rzadkością na rynku sztuki gdyż większość znajduje się w zbiorach muzeów. Rzeźby tego świątkarza są niezwykle cenione przez kolekcjonerów.

Estymacja:20000 - 22000 zł
LAMBERT-RUCKI Jean
LAMBERT-RUCKI JeanLAMBERT-RUCKI JeanLAMBERT-RUCKI Jean
LOT 29
ID: KDA001

LAMBERT-RUCKI Jean BIOGRAFIA

Tytuł:Krucyfiks (II)
Technika:brąz, drewno
Wymiary:16,5 x 16 cm (wymiary figury)
27 x 19,5 cm (wymiary krzyża)
Uwagi:Sygnowany na perizonium "Lambert Rucki"

Estymacja:4200 - 4800 zł
MITORAJ Igor
MITORAJ Igor
LOT 30
ID: KDA001

MITORAJ Igor BIOGRAFIA

Tytuł:Para lichtarzy (zestaw z jednego kompletu), ed. 74/150
Technika:brąz patynowany
Wymiary:wysokość: 21,5 cm
szerokość: 9,3 cm
Uwagi:sygnowany na spodzie: "I. Mitoraj | 74/150 | ARTCURIAL"
Cena wywoławcza:8500 zł
Cena uzyskana:11000 zł
MITORAJ Igor
MITORAJ IgorMITORAJ Igor
LOT 31
ID: KDA001

MITORAJ Igor BIOGRAFIA

Tytuł:Twarz zawoalowana (1977)
Technika:brąz, drewno (podstawa)
Wymiary:wysokość z podstawą: 11 cm
szerokość: 6,5 cm
Uwagi:sygnowany p.d.: "190 R MITORAJ"
wycisk odlewni: "Bonne Année | 1977 | Bouillet | CHRISTOFLE | FRANCE"
Cena wywoławcza:4400 zł
Cena uzyskana:6500 zł
Strony:

O aukcji

Aukcja Dzieł Sztuki

Na I Aukcję Dzieł Sztuki w Krakowskim Domu Aukcyjnym zapraszamy miłośników sztuki dawnej jak i współczesnej. W ofercie aukcyjnej znajduje się zestaw 60 prac. Obiekty z zakresu malarstwa, prac na papierze oraz rzeźby składają się na różnorodną ofertę dla kolekcjonerów. Warto zaznaczyć, że wśród nich znajdują się prace, które dotąd pozostawały nieznane na polskim rynku sztuki.

Aukcja rozpocznie się od prezentacji sztuki dawnej, wśród której znaleźć można takie nazwiska jak: Bronisława Rychter-Janowska, Wojciech Weiss, Irena Weiss (Aneri), Soter Jaxa-Małachowski, Wojciech Kossak, Wlastimil Hofman, Władysław Jarocki, Leon Chwistek czy Tytus Czyżewski. Na szczególną uwagę zasługuje "Portret mężczyzny" autorstwa Witkacego z 1928 roku. Portret o wymiarach: 63,5 x 48,5 cm powstał prawdopodobnie w czasie dwóch sesji, natomiast autorski opis w prawym dolnym rogu: "T. B+d" wskazuje na portret odznaczający się subiektywnym podkreśleniem cech postaci.

Niewątpliwie niezwykłym wydarzeniem jest pojawienie się na polskim rynku sztuki dzieła Henryka Siemiradzkiego. Obraz przedstawiający scenę "Z ostatniej plagi Egiptu. Anioł śmierci zabija pierworodnego syna faraona" od ponad pół wieku pozostawał w prywatnej kolekcji. Prezentowana praca olejna wymiarach: 79 x 100 cm powstała w kwietniu 1865 roku. W kolejnym miesiącu płótno zostało nagrodzone małym srebrnym medalem na Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Płótno początkowo przebywało u rodziców artysty w Charkowie, następnie pod koniec XIX wieku znajdowało się w rzymskiej pracowni artysty przy via Gaeta. Wiadomo, że obraz w 1953 roku został zakupiony do prywatnej kolekcji w której pozostawał do chwili obecnej. Praca artysty została opisana w Korpusie dzieł malarskich Henryka Siemiradzkiego, który jest realizowany przez Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata we współpracy z Muzeami Narodowymi w Krakowie i Warszawie oraz Państwową Galerią Tretiakowską i Państwowy Instytut Historii Sztuki w Moskwie w latach 2015-2020.

Dla kolekcjonerów rzeźb przygotowaliśmy m.in. prace Igora Mitoraja, krucyfiks Jeana Lamberta-Ruckiego, przedwojenną pracę Zbigniewa Dunajewskiego oraz rzadkość na polskim rynku sztuki jaką jest rzeźba "Chrystus Frasobliwy z ptaszkami" (lata 20/30.) Jędrzeja Wowro. Należy wspomnieć, że rzeźby tego świątkarza są niezwykle cenione przez kolekcjonerów a większość jego prac znajduje się w zbiorach muzealnych.

Sztuka współczesna w ofercie aukcyjnej

obfituje w różnorodność prezentowanych kierunków. Wśród nich należy szczególnie zwrócić uwagę na prace Tadeusza Kantora. Prezentowane rysunki powstały w latach 1967-1968. Na aukcji znajdą się również dzieła Edwarda Dwurnika m.in.: praca na papierze z 1971 roku czy obraz przedstawiający Tychy z 1983 roku.

Katalog aukcji

Strony: