BUNSCH Adam

Adam Bunsch - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Adama Bunscha. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Adama Bunscha na aukcję [kontakt]

BUNSCH Adam
BUNSCH AdamBUNSCH Adam
Tytuł:Las (1938)
Technika:pastel, papier
Wymiary:68 x 49 cm
73 x 54 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "Adam Bunsch 1938."
Opisany p.d.: "703."
Na odwrocie oprawy opinia Leszka Ludwikowskiego z 1977 roku.

ADAM BUNSCH

Adam Bunsch urodził się w 1896 roku w Krakowie, zmarł tamże w roku 1969. Studia rozpoczął w 1914 roku w Wiedniu, po roku przerwał naukę. Następnie, w latach 1917-1921 ponownie podjął studia, tym razem jednak w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie uczęszczał na zajęcia do pracowni Józefa Mehoffera. Uzyskawszy uprawnienia w zawodzie nauczyciela rysunków w szkołach średnich wyjechał do Bielska. Pracował tam w Państwowej Szkole Przemysłowej.
W 1939 roku Adam Bunsch wziął udział w kampanii wrześniowej, jeszcze w tym samym roku opuścił jednak Polskę zatrzymując się ostatecznie w Anglii, gdzie również podjął służbę wojskową. W 1945 roku powrócił do kraju, do Krakowa. Po wojnie dużo podróżował, wyjeżdżał m.in. do Grecji, Anglii, Francji, Włoch i Austrii.

Adam Bunsch współtworzył krakowską Grupę Dziesięciu.

Malarstwo Adama Bunscha

Wczesna twórczość Adama Bunscha skupiała się przede wszystkim na przedstawieniach o charakterze symbolicznym, kontynuujących poniekąd tematykę i estetykę Młodej Polski, którą łączył z wpływami sztuki prerafaelitów, ale także niemieckiego ekspresjonizmu. Z biegiem lat sztuka Adama Bunscha stawała się jednak coraz bardziej realistyczna, by znowuż w połowie lat 40. zwrócić się bardziej w stronę koloryzmu.
Artysta nie unikał motywu śmierci i zniszczenia, przelewał na płótna swoje przeżycia związane z I wojną światową. Dużą rolę w jego twórczości odgrywała tematyka religijna, Adam Bunsch często umieszczał sceny biblijne w realiach współczesnych mu czasów. Malarz wykonywał również portrety i pejzaże - te ostatnie zwłaszcza w późniejszym okresie twórczości. Artysta chętnie przedstawiał góry, malował również krajobrazy marynistyczne. Wykorzystywał różne techniki: akwarele, olej i pastele. Wykonywał również grafiki w technice drzeworytu.

Poza malarstwem sztalugowym Adam Bunsch, podobnie jak jego nauczyciel, Józef Mehoffer, zajmował się malarstwem monumentalnym - projektował polichromie, mozaiki i witraże.

Co ciekawe, Adam Bunsch nie zawsze używał swojego prawdziwego nazwiska. Zdarzało się, zwłaszcza w okresie II wojny światowej, że sygnował obrazy jako "Andrzej Wart".

Adam Bunsch zajmował się również krytyką sztuki oraz pisał dramaty.

Adam Bunsch - wystawy i kolekcje

Adam Bunsch wielokrotnie wystawiał swoje prace, eksponował ze wspomnianą wyżej już Grupą Dziesięciu, ale pokazywał obrazy na wielu innych wystawach, m.in. w Krakowie, Warszawie, Poznaniu czy we Lwowie, niekiedy eksponował też za granicą.

Obrazy Adama Bunscha znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych i muzealnych, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Krakowa, Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie czy Muzeum Polskiego w Ameryce w Chicago.

Przyjmujemy rzeźby Adama Bunscha na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Adama Bunscha.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Adama Bunscha, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię prac Adama Bunscha w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].