MARCZUKIEWICZ Adam

MARCZUKIEWICZ Adam BIOGRAFIA

Pejzaż z Syros (2011)

Technika:olej, płótno
Wymiary:40 x 50 cm (wymiary z oprawą: 52 x 62 cm)
Uwagi:sygnowany p.d.: "Marczukiewicz 2011"

ADAM MARCZUKIEWICZ

Adam Marczukiewicz urodził się w 1958 roku w Olkuszu. W 1981 roku rozpoczął studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Jana Świderskiego oraz Zbysława Marka Maciejewskiego. Dyplom obronił w 1986 roku w pracowni Włodzimierza Kunza. Od 1987 roku malarz należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. W latach 1988-1990 pracował na stanowisku asystenta w pracowni litografii Wydziału Grafiki krakowskiej ASP, później skupił się na rozwijaniu własnej sztuki. Artysta mieszka i tworzy w Krakowie.

Malarstwo Adama Marczukiewicza

Adam Marczukiewicz uprawia przede wszystkim utrzymane w nurcie koloryzmu malarstwo sztalugowe, najczęściej wykorzystuje technikę olejną i gwasz. Artysta w swoich pracach podejmuje niezwykle zróżnicowaną tematykę, wykonuje głównie obrazy figuratywne, aczkolwiek zdarza mu się sięgać po język abstrakcji, w którym wyraża siebie za pomocą koloru. W dorobku artystycznym Adama Marczukiewicza można znaleźć liczne pejzaże i martwe natury, godny uwagi jest również kontynuowany od 1994 roku cykl jego obrazów ukazujący temat opuncji. Najbardziej rozpoznawalne są jednak prace skupiające się na postaci człowieka, którego malarz przedstawia z charakterystyczną dla swojego stylu, groteskową deformacją. Motywami szczególnie często pojawiającymi się w obrazach artysty są damsko-męskie spotkania, akty kobiece, męskie portrety oraz sylwetki pajaców rodem z comedia dell’arte. Dzieła malarza charakteryzują się nasyconą, zwykle ciepłą gamą barwną i silnie oddziałującym na widza nastrojem.

Wystawy i kolekcje prac Adama Marczukiewicza

Prace Adama Marczukiewicza były eksponowane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, m. in. w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Francji, Chinach, Belgii i na Słowacji. Dzieła artysty są częścią licznych kolekcji prywatnych.

Wybrane wystawy indywidualne Adama Marczukiewicza:

2016 - "Uwolnić kolor od przedmiotu", Galeria Quadrilion, Warszawa;
2015 - Galeria Wirydarz, Lublin;
2014 - "Dwa oblicza Marczukiewicza", Gołogórski Gallery, Kraków;
2014 - "Żyć się chce", Galeria Szalom, Kraków;
2013 - "Pomiędzy pejzażem a figuracją", Galeria Sztuki ATTIS, Kraków;
2012 - "Lungomare", Galeria LAURUS (Lovran – Chorwacja);
2012 - "Lungomare", Galeria 111, Szczecin;
2010 - "Są takie miejsca", Galeria Autorska Wiesława Domańskiego, Kraków;
2009 - "Sny na jawie", Galeria Autorska Wiesława Domańskiego, Kraków;
2008 - "To co lubię", Galeria Autorska Wiesława Domańskiego, Kraków;
2006 - "Ring wolny", Mini Galeria - Śródmiejski Ośrodek Kultury;
2006 - "Pochwała koloru", Galeria Autorska Bronisława Chromego, Kraków;
2004 - "Pół na pół z Andrzejem Warzechą", Galeria Weiss Nowina Konopka, Kraków;
2003 - "Skały i morze", Galeria Autorska Wiesława Domańskiego, Kraków;
2002 - "O ulotności wartości", Galeria Weiss Nowina Konopka, Kraków;
2001 - "Brzmienia koloru", Galeria Belotto, Warszawa;
2000 - Galeria Estera, Kraków;
1995 - Galeria Pod Złotym Lewkiem, Kraków;
1992 - "Na krańcu rzeczywistości", Galeria ZPAF, Kraków;
1990 - Galeria Atmosphere, Bremen, Niemcy;
1989 - Galeria Kauffmann, Bopfingen, Niemcy;
1986 - Galeria Farbiarnia, Kraków.

Wybrane wystawy zbiorowe:

2018 - "Toskańskie EN PLEIN AIR San Lazzaro", Galeria Quadrilion, Warszawa;
2018 - "Rajskie ogrody", Art meeting, Tomaszowice;
2015 - "W kręgu Maciejewskiego", Akademia w Bronowicach, Kraków;
2012 - "SYROS-ART", Akademia Sztuk Pięknych, Rzeszów;
2012 - Galeria Szalom - Kraków; Galeria Spichlerz - Nieborów - wystawa poplenerowa;
2011 - "Salon 100-lecia ZPAP Okręgu Krakowskiego", Kraków;
2011 - "TERAZ SZTUKA-ART NOW!", Parlament Europejski, Bruksela;
2011 - "SYROS-ART", Possidonia, Grecja - wystawa poplenerowa;
2010 - "Świata barwność cała", Galeria Kapitańska, Szczecin;
2009 - "Salon Jesienny", Kraków (Wyróżnienie);
2006 - "Polish Affair -Connoisseur Art Gallery", Hong Kong;
2005 - "Pejzaż południa 2004" - wystawa poplenerowa Galeria Pryzmat, Kraków;
2003 - "Toskania" - wystawa poplenerowa, Galeria Sukiennice, Kraków;
1996 - "Salon Jesienny", Kraków;
1992 - "Prof. Maciejewski, uczniowie i przyjaciele", Norymberga;
1990 - "Contemporary Polish Painting the Krakow School", Chicago USA;
1990 - "Malarstwo krakovskeho prostredia", Bratyslawa;
1989 - "Młode malarstwo krakowskie", Paryż, Vire, St. Etienne, Lion;
1989 - "Segment 2", Malerei aus Krakau, Norymberga;
1986 - Najlepsze dyplomy; Łódź.

Teksty twórczości Adama Marczukiewicza:

"Opuncje owładnęły całkowicie wyobraźnią Adama Marczukiewicza i weszły na stałe do repertuaru form jego malarstwa. Cykl „Opuncji” stał się zapisem jego zmagań z materią malarską , rozpiętą pomiędzy liryczną ekspresją z jednej strony, z drugiej zaś z realistycznym, ostrym, czy wręcz drapieżnym rysunkiem, gdzie morfologia rośliny staje się czytelniejsza, opuncje stroszą jakby swoje kolce, a młode pędy przybierają formę ostrych lancetów, Kolejne plamy bywają bardziej lub mniej czytelne, czasami rozsunięte w głąb, malarsko odmiennie zdefiniowane poprzez redukcję ostrości. Zmieniający się nieustannie dukt pędzla, początkowo szeroki, kładący z palety śmiałe zestawienia barw, przybiera ton aksamitnie miękki, jakby lekko przymglony, wydobywający kolejne plany topniejącą skalą kolorów. Powstały też studia opuncji malowane grubą fakturą, tkane jaby z nawarstwiającego się koloru, zlewające się w mozaikę barw, gdzie sam temat przestaje być już rozpoznawalny."

~ Zofia Weiss

[Cyt. za: Słowo wstępne do katalogu Uwolnić kolor od przedmiotu: Adam Marczukiewicz, Warszawa 2017, s.5.]

Przyjmujemy obrazy Adama Marczukiewicza na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Adama Marczukiewicza.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Adama Marczukiewicza, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Adama Marczukiewicza w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

NIEDOSTĘPNE OBRAZY ADAMA MARCZUKIEWICZA