ZEGADŁO Adam

ZEGADŁO Adam
ZEGADŁO AdamZEGADŁO AdamZEGADŁO Adam
Tytuł:Chrystus Frasobliwy
Technika:drewno polichromowane
Wymiary:21 x 9,2 x 9,8 cm
Sygnowany na odwrocie: "Z. ADAM"
Sygnowany na podstawie: "Chrystus | Frasobliwy | Adam Zegadło"

PROWENIENCJA:
- kolekcja dra Leonarda Pełki.
Sprzedane:IX Aukcja Dzieł Sztuki | Sztuka ludowa i prymitywizm (25 V 2021)
Cena wywoławcza:700 zł
Cena uzyskana:1100 zł

ADAM ZEGADŁO - NOTA BIOGRAFICZNA

Adam Zegadło urodził się w 1910 roku w Krzyżce, zmarł w 1989 roku. Uznany rzeźbiarz ludowy związany z terenem Kielecczyzny. Całe życie spędził w rodzinnej miejscowości, gdzie ciężko pracował przy uprawie roli, dodatkowo podejmując się różnych prac o charakterze zarobkowym – na przykład przy produkcji drewnianych sprzętów, mebli i narzędzi gospodarczych, samodzielnie wykonywał też przeznaczone na sprzedaż, różnorodne zabawki z drewna (żołnierzy, tancerzy, muzykantów, konie, samochody, karuzele, itp.). Mimo dużych umiejętności snycerskich Adam Zegadło dosyć późno, bo dopiero w latach 60., zaczął wykonywać polichromowane rzeźby drewniane, które szybko spotkały się z uznaniem i zainteresowaniem kolekcjonerów, były prezentowane na wielu ekspozycjach w kraju i za granicą (m.in. na wystawie współczesnej sztuki ludowej (1964), na wystawie "Inni" organizowanej w warszawskiej Zachęcie (1965) czy na I Triennale Plastyki Nieprofesjonalnej (1974)), chętnie eksponowała je Desa i Cepelia.
W 1974 roku Adam Zegadło został wyróżniony Nagrodą im. Oskara Kolberga oraz nagrodą na Biennale Internazionale w Citta di Cono (Włochy).

W swojej sztuce rzeźbiarskiej artysta poruszał szeroki zakres tematyczny, najczęściej jednak przedstawiał świątki, diabły i wątki biblijne, a także sceny rodzajowe z życia wsi (m.in. tańce, obrzędy) oraz motywy z podań i legend. Nie unikał wielopostaciowych przedstawień, rzeźby często łączył w cykle, np. "Żydzi", "Najważniejsze zdarzenia w życiu człowieka".

Prace Adama Zegadły znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i muzealnych, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie czy Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach.