LASZENKO Aleksander

LASZENKO Aleksander BIOGRAFIA

Tytuł:

Beduin (1932)

Technika:drzeworyt barwny, papier
Wymiary:43 x 25 cm (wymiary w świetle passe-partout)
Uwagi:sygnowany l.d.: "A. Laszenko", p.d.: "drzeworyt 1932"
niedostepny

 

ALEKSANDER LASZENKO - NOTA BIOGRAFICZNA

Aleksander Laszenko urodził się w 1883 roku w okręgu charkowskim (Ukraina), zmarł w 1944 roku we Włocławku. Wielu jego krewnych było wysokimi dygnitarzami wojskowymi. Młody Aleksander postanowił kontynuować tradycje rodzinne, dlatego wstąpił do Szkoły Oficerskiej w Petersburgu. Równolegle, w latach 1901-1904, studiował malarstwo.

Był zapalonym podróżnikiem, pasjonował się archeologią i etnografią. Pierwszą egzotyczną podróż odbył w wieku 14 lat. W latach 1904-1938 wiele podróżował: odwiedził Wyspy Kanaryjskie, Australię, Nową Zelandię, Afrykę Środkową, Bliski Wschód. W 1922 roku poznał w Egipcie odkrywcę grobowca Tutanchamona, Howarda Cartera. Wraz z uczonym wykonywał szkice na stanowiskach archeologicznych. Ze wszystkich swoich podróży Aleksander Laszenko przywoził inspiracje do kolejnych obrazów. Malował egzotyczne pejzaże i sceny rodzajowe, targi, portrety mieszkańców odwiedzanych przez siebie krajów, bliskowschodnie odaliski i tancerki. Zainspirowany japońskim drzeworytem próbował swoich sił w grafice warsztatowej.
Jego prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i⠀Dobrzyńskiej we Włocławku.

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

 

x
«
»