KARPIŃSKI Alfons

KARPIŃSKI Alfons BIOGRAFIA

Tytuł:

Żółte róże

Technika:olej, tektura
Wymiary:35 x 50 cm (wymiary z oprawą: 47 x 62 cm)
Uwagi:Sygnowany p.g.: "a. Karpiński"
niedostepny

ALFONS KARPIŃSKI

Alfons Karpiński

Alfons Karpiński w swojej pracowni (1926)
[Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

Alfons Karpiński urodził się 20 lutego 1875 roku w Rozwadowie, zmarł 6 czerwca 1961 roku w Krakowie. Odebrał wszechstronne i gruntowne wykształcenie malarskie w wielu renomowanych instytucjach. Jeszcze jako nastolatek uczył się prywatnie rysunku u Józefa Bogackiego. Studia rozpoczął w 1891 roku w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Floriana Cynka, Izydora Jabłońskiego, Władysława Łuszczkiewicza, Józefa Unierzyskiego i Leona Wyczółkowskiego. Naukę w Krakowie przerwał w 1898 roku w celu odbycia służby wojskowej, a ostatecznie zakończył w 1899 roku. Od 1903 roku Alfons Karpiński kształcił się w monachijskiej pracowni Antona Ažbego. Następnie w latach 1904-1907 kontynuował studia u Kazimierza Pochwalskiego w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, wracając jednak często do Krakowa. Ostatnim etapem jego edukacji był pobyt w Paryżu w latach 1907-1912, gdzie doskonalił warsztat pod kierunkiem Henri’ego Martina i Henri’ego Vincenta Anglade’a. Odbył również kilka podróży artystycznych, m.in. do Londynu i Wenecji.
Po zakończeniu studiów Alfons Karpiński zamieszkał w Krakowie, gdzie tworzył i angażował się w życie bohemy artystycznej miasta. Przez parę miesięcy, w 1911 roku, uczył rysunku na Wyższych Kursach dla Kobiet im. A. Baranieckiego, był członkiem wielu ugrupowań i związków artystycznych: Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka", Powszechnego Związku Artystów Polskich, Grupy Zero, Grupy Dziesięciu, wiedeńskiej Secesji, Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych i krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, w którym dużo wystawiał i którego wiceprezesem był w latach 1918-1927. Był również współzałożycielem popularnego w okresie międzywojennym kabaretu Zielony Balonik.
W czasie I wojny światowej Alfons Karpiński służył w armii austriackiej.

Alfons Karpiński

Malarz w swojej pracowni wraz z żoną (1937)
[Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

Malarstwo Alfonsa Karpińskiego

Alfons Karpiński malował pejzaże, widoki miejskie, martwe natury oraz portrety – największą popularnością wśród publiczności cieszyły się dwa ostatnie tematy, choć we wczesnym okresie twórczości przeważały sceny rodzajowe i impresjonistyczne weduty.
W portretach bohaterkami swoich prac artysta czynił zazwyczaj kobiety z kręgów inteligencji: modelki, aktorki, damy, jego ulubioną modelką była żona - Władysława. Przedstawiał również zwierzęta domowe – psy i koty.
Uznaniem cieszyły się także malowane przez Alfonsa Karpińskiego martwe natury z kwiatami i elementami porcelanowych zastaw.

Charakterystycznymi cechami stylu artystycznego malarstwa Alfonsa Karpińskiego są prostota i elegancja. Rozpoznawalne w jego pracach jest zderzenie realistycznego przedstawienia z ciekawą fakturą malatury i rozpływającym się konturem. Malarz posługiwał się stonowaną paletą barw z jednym mocniejszym akcentem kolorystycznym. Wykorzystywał różne techniki, najczęściej malował farbami olejnymi, rzadziej pastelami.

Alfons Karpiński - wystawy i kolekcje

Artysta wielokrotnie eksponował swoje prace zarówno w kraju, jak i za granicą, np. w Monachium, Rzymie, Brukseli oraz we Lwowie. Jego debiut wystawienniczy miał miejsce w 1899 roku na ekspozycji Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie - w kolejnych latach także to tutaj właśnie najczęściej prezentował swoje prace. Pierwsza wystawa monograficzna Alfonsa Karpińskiego odbyła się w 1911 roku w Krakowie.

Alfons Karpiński był wielokrotnie wyróżniany za swoją twórczość, z najbardziej prestiżowych nagród wymienić należy Prix de Rome czy złoty medal za całokształt twórczości na Wystawie Powszechnej w Poznaniu.

Obrazy Alfonsa Karpińskiego są częścią licznych kolekcji prywatnych w Polsce i za granicą, znajdują się również w wielu muzeach, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu czy we Lwowskiej Galerii Obrazów.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Alfonsa Karpińskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Alfonsa Karpińskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Alfonsa Karpińskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Alfonsa Karpińskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

NIEDOSTĘPNE OBRAZY ALFONSA KARPIŃSKIEGO

x
«
»