BOROWSKI Andrzej

BOROWSKI Andrzej
BOROWSKI AndrzejBOROWSKI AndrzejBOROWSKI Andrzej
Tytuł:Martwa natura z arbuzami (lata 90.)
Technika:olej, płótno
Wymiary:81 x 129,5 cm
86,5 x 135,5 cm (wymiary z oprawą)

ANDRZEJ BOROWSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Andrzej Borowski urodził się w 1969 roku w Żywcu. Studiował na Wydziale Grafiki oraz Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, m.in. w pracowni prof. Zbysława Maciejewskiego. Dyplom uzyskał w 1994 roku. W tym samym roku został wyróżniony w Ogólnopolskim Konkursie Malarskim "Pejzaż w malarstwie współczesnym".

Artysta zajmuje się malarstwem sztalugowym i monumentalnym - jest autorem polichromii w kościele Świętej Rodziny w Piekarach Śląskich. W swoich obrazach przedstawia głównie słoneczne, śródziemnomorskie pejzaże i złożone martwe natury, czasem maluje również kompozycje abstrakcyjne. Najczęściej pracuje w technice akrylu na płótnie.
Jego obrazy cechują się dekoracyjnością, precyzyjnym opracowaniem szczegółu oraz radosną, nasyconą, ale zwykle ograniczoną gamą barwną. W swoich pracach artysta nierzadko rezygnuje z klasycznej perspektywy linearnej i iluzjonistycznego światłocienia, osiągając tym samym wrażenie spiętrzenia elementów i jeszcze większej dekoracyjności kompozycji.
Sposób kreowania nastroju na płótnie, dobór barw i układy kompozycyjne w pracach malarza zdradzają inspirację sztuką Zbysława Maciejewskiego.

Andrzej Borowski uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych w Polsce, ale także za granicą, np. we Francji, w Grecji, Hiszpanii czy we Włoszech. Uczestniczył też m.in. w Targach Sztuki "Gent Lineart" w Gandawie (1995, 2008), SIAC w Strasbourgu (1995) czy Art Strasbourg (1996). Miał również ponad 30 wystaw indywidualnych, głównie w Krakowie, ale także np. w Warszawie, Szczecinie, Łodzi i Hong Kongu.
Malarz czynnie działa w środowisku artystycznym, jest organizatorem licznych plenerów malarskich, zajmuje się również kuratorstwem wystaw sztuki współczesnej oraz kolekcjonerstwem.