DŁUŻNIEWSKI Andrzej

Andrzej Dłużniewski - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Andrzeja Dłużniewskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Andrzeja Dłużniewskiego na aukcję [kontakt]

ANDRZEJ DŁUŻNIEWSKI

Andrzej Dłużniewski urodził się w 1939 roku w Poznaniu, zmarł w 2012 roku w Warszawie. W latach 1958-1960 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, a w latach 1960-1961 uczęszczał na wykłady na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego jako wolny słuchacz. W 1962 roku rozpoczął studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie rozwijał się w pracowniach Mariana Wnuka i Oskara Hansena. Dyplom uzyskał w 1968 roku. Dwa lata później podjął pracę w charakterze pedagoga na Wydziale Architektury Wnętrz. W 1991 roku otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego warszawskiej ASP.

W 1997 roku Andrzej Dłużniewski uległ wypadkowi samochodowemu, w wyniku którego utracił wzrok. Nie zarzucił jednak działalności artystycznej, ani pracy pedagogicznej. W tworzeniu dzieł według jego własnych koncepcji pomagała my żona-malarka Małgorzata Dłużniewska oraz Maciej Sawicki.

Malarstwo i twórczość Andrzeja Dłużniewskiego

Andrzej Dłużniewski uprawiał rysunek, malarstwo, fotografię, kolaż, performance oraz różnorakie formy literackie. Z powodzeniem również mieszał i łączył je ze sobą. Pozostawał, bardzo konsekwentnie, artystą awangardowym, stale poszukującym nowych rozwiązań i nie utożsamiającym się w pełni z żadnym nurtem ani ugrupowaniem artystycznym.

Niełatwo jest poddać analizie twórczość tak wszechstronną i zmienną, jak ta uprawiana przez Andrzeja Dłużniewskiego. Artystę intrygowały przede wszystkim związki pomiędzy słowami, obrazami, kodami kulturowymi oraz ich znaczenie dla odbioru sztuki przez widza. Jego prace pozostają w dużej mierze intelektualnymi analizami rzeczywistości o dowcipnym lub ironicznym wyrazie skłaniającym do refleksji. Użycie nietradycyjnych mediów oraz zainteresowanie językiem i jego ograniczeniami zbliżają prace Andrzeja Dłużniewskiego do nurtu konceptualizmu. Sam artysta wskazywał także na bliskie mu idee przyświecające międzynarodowej grupie "Fluxus".

Poza sztukami plastycznymi Andrzej Dłużniewski zajmował się również literaturą: wydał poruszającą teoretyczne zagadnienia sztuk wizualnych i poezji książkę T (1991) oraz zbiór krótkich, nacechowanych filozoficznym podejściem autora powieści pt. Odlot (2000).

Andrzej Dłużniewski - wystawy i nagrody

Andrzej Dłużniewski uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych (ponad 30) i zbiorowych w kraju i za granicą. W Polsce najczęściej eksponował swoje prace w Poznaniu, Warszawie, Krakowie oraz w Łodzi. Za granicą wystawiał np. w Kolonii oraz w Stuttgarcie.

Artysta był wielokrotnie doceniany, został wyróżniony m.in. Nagrodą im. Katarzyny Kobro (2003) oraz Nagrodą im. Jana Cybisa (2006).

Do dużych, retrospektywnych wystaw Andrzeja Dłużniewskiego można zaliczyć "Słowa i rzeczy 1965-1991" w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie (1991) oraz "Spacer z Andrzejem Dłużniewskim w stronę sztuki" w Muzeum Sztuki w Łodzi (2005).

Prace Andrzeja Dłużniewskiego znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych oraz w licznych zbiorach muzealnych, m.in. w kolekcji Zachęty w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie czy Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Andrzeja Dłużniewskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Andrzeja Dłużniewskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Andrzeja Dłużniewskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Poszukujemy prac

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»