FICOŃ Anna

FICOŃ Anna
FICOŃ AnnaFICOŃ AnnaFICOŃ Anna
Tytuł:Góralka (lata 70.)
Technika:drewno polichromowane
Wymiary:25,3 x 8,7 x 4,5 cm
Uwagi:PROWENIENCJA:
- kolekcja prywatna,
- zakup od artystki.

PRACA NIEDOSTĘPNA
niedostepny

 

ANNA FICOŃ - NOTA BIOGRAFICZNA

Anna Ficoń urodziła się w 1938 roku w Cięcinie, zmarła w 2016 roku w Wieprzu. Uznana beskidzka artystka ludowa związana z Żywiecczyzną. Żona wybitnego rzeźbiarza ludowego – Jana Ficonia.
Anna Ficoń rozpoczęła działalność artystyczną na początku lat 70. XX wieku. Zajmowała się przede wszystkim rzeźbą pełną oraz płaskorzeźbą, swoje prace wykonywała w drewnie, najczęściej lipowym. Rzadziej malowała na szkle. W jej twórczości dominowała tematyka religijna: wizerunki Jezusa i Marii, przedstawienia świętych, szopki bożonarodzeniowe, ale rzeźbiarka interesowała się również życiem wiejskiej kobiety – ukazywała góralki i mieszkanki wsi jako samodzielne figury lub w szerszym kontekście związanym z domem i rodziną. Większość swoich rzeźb Anna Ficoń pokrywała polichromią. Formalnie prace artystki cechują się prostotą i oszczędnością, figury są wydobywane z drewna za pomocą grubych cięć noża i dłuta.

Artystka chętnie brała udział w konkursach i wystawach sztuki ludowej (m.in. w Bielsku-Białej, Żywcu, Warszawie czy we Wrocławiu), na których wielokrotnie otrzymywała nagrody i wyróżnienia, np. II i III nagrodę w konkursie współczesnej rzeźby ludowej Karpat Polskich (1973), I nagrodę za szopkę w konkursie zorganizowanym w ramach "Żywieckich Godów" (1978) czy wyróżnienie w I Wojewódzkim konkursie Malarstwa na Szkle (1982). W 1977 roku Anna Ficoń otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast w 2002 roku została wyróżniona prestiżową Nagrodą im. Oskara Kolberga.

Prace Anny Ficoń znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i muzealnych, m.in. w Muzeum Miejskim w Żywcu, Muzeum Etnograficznym w Toruniu, Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu, Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach czy Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju. Jej rzeźby zdobią również miejsca publiczne – św. Jan Nepomucen strzeże mostu na Sole, a Chrystus Frasobliwy czuwa w Wieprzu nad mieszkańcami tej wsi.

 

NIEDOSTĘPNE RZEŹBY ANNY FICOŃ

 

x
«
»