MAŚLAKIEWICZ-BRZOZOWSKA Anna

Anna Maślakiewicz-Brzozowska - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Anny Maślakiewicz-Brzozowskiej. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Anny Maślakiewicz-Brzozowskiej na aukcję [kontakt]

MAŚLAKIEWICZ-BRZOZOWSKA Anna
Tytuł:Poręba Wielka
Technika:olej, tektura
Wymiary:35 x 50 cm
Uwagi:
Sygnowany p.d.: "A. Maślakiewicz-Brzozowska"
Sprzedane:XVIII Aukcja Dzieł Sztuki (14 IX 2022)
Cena wywoławcza:1500 zł
Cena uzyskana:1500 zł

ANNA MAŚLAKIEWICZ-BRZOZOWSKA

anna maślakiewicz

 

[fot. archiwum rodziny artystki]

Anna Maślakiewicz-Brzozowska urodziła się w 1912, zmarła w 1986 roku. Była córką znanego krakowskiego malarza, Władysława Maślakiewicza oraz żoną karykaturzysty i rysownika, Stefana Brzozowskiego. W latach 1931-1936 studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Władysława Jarockiego, Teodora Axentowicza, Józefa Mehoffera oraz Xawerego Dunikowskiego. Anna Maślakiewicz-Brzozowska była członkiem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, od 1950 roku należała do Związku Polskich Artystów Plastyków.

Twórczość Anny Maślakiewicz-Brzozowskiej

Artystka tworzyła głównie w technice olejnej, rzadziej wykorzystywała akwarelę i gwasz. Podejmowała bardzo różne tematy, malowała wielopostaciowe kompozycje figuralne („Przedszkole”, „W pracowni”), portrety, studia postaci czy widoki architektury oraz współczesnych i historycznych wnętrz (np.”Sypialnia Zygmunta Starego w Zamku Królewskim na Wawelu”), jednak ulubionymi tematami artystki były nastrojowe pejzaże oraz martwe natury. Bezsprzecznie można określić ją mianem malarki kwiatów, gdyż misternie ułożone w wazonach kompozycje roślinne stanowią znaczną część twórczości Anny Maślakiewicz-Brzozowskiej. Prace artystki należy zaliczyć do nurtu realizmu, chociaż świat w jej obrazach nie jest obiektywną kopią natury, a wynikiem subiektywnego oglądu, przetworzonego przez wrażliwość autorki.

Pejzaże malarki zachwycają wielością odcieni zieleni, od jasnych i żywych, po ciemne, wpadające w czerń i granat. W krajobrazach malowanych w latach 50. i 60. artystka sięgała często po warsztat impresjonistyczny. Martwe natury Anny Maślakiewicz-Brzozowskiej charakteryzują się intymnością, są bardzo kobiece. Artystka różnie podchodziła do formy swoich obrazów. Niektóre z nich malowała z ogromnym pietyzmem, oddając m. in. liczne elementy fizjonomii roślin: drobne żyłki na płatkach, przebarwienia i narośle, wdzięczne wygięcia łodyg. W innych przypadkach malarka odchodziła od odtwarzania szczegółów, porzucała kreskę i kontur na rzecz plamy oraz kolorystycznej kreacji obrazu.

Anna Maślakiewicz-Brzozowska często wykorzystywała małe formaty, w których doskonale widoczna jest dopracowana technika i pewna ręka artystki. Aspekty te można zauważyć w pracach "Kwiaty w wazonie I" oraz "Kwiaty w wazonie II". Ogólnie jako cechy charakterystyczne malarstwa Anny Maślakiewicz-Brzozowskiej można wymienić żywą kolorystykę, harmonijną kompozycję oraz malowanie impastem.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Anny Maślakiewicz-Brzozowskiej na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Anny Maślakiewicz-Brzozowskiej.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Anny Maślakiewicz-Brzozowskiej, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Anny Maślakiewicz-Brzozowskiej w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTKI

x
«
»