TOBOROWICZ Antoni

TOBOROWICZ Antoni
TOBOROWICZ AntoniTOBOROWICZ AntoniTOBOROWICZ Antoni
Tytuł:Chrystus (1970)
Technika:drewno
Wymiary:40,5 x 8,8 x 7 cm
Sygnowany na podstawie: "ANTONI | TOBOROWICZ | 17.III.70 r."

PROWENIENCJA:
- kolekcja dra Leonarda Pełki.
Sprzedane:IX Aukcja Dzieł Sztuki | Sztuka ludowa i prymitywizm (25 V 2021)
Cena wywoławcza:600 zł
Cena uzyskana:800 zł

ANTONI TOBOROWICZ - NOTA BIOGRAFICZNA

Antoni Toborowicz urodził się w 1941 roku w Woli Libertowskiej. Jest samoukiem, artystą nieprofesjonalnym, który zajmuje się głównie rzeźbą, ale również malarstwem i grafiką. Przez pewien czas przebywał w seminarium, ale wystąpił z niego i zaczął pracę zawodową w górnictwie. Chętnie angażował się w życie artystyczne twórców-amatorów związanych z Domem Górnika w Chwałowicach.

W swoich pracach porusza różnorodną tematykę: wykonuje figury religijne, najczęściej wizerunki Chrystusa, ale przedstawia także anioły, postacie historyczne, muzykantów, zwierzęta i stworzenia fantastyczne oraz naturę – głównie kwiaty. Artysta zwykle pracuje w drewnie, czasem sięga również po inne materiały, np. metal, kamień czy wiklinę. Ostateczny wyraz pracom Antoniego Toborowicza nadaje ich polichromia, w której nakładaniu pomaga artyście córka – Weronika Witkowska.
Poza twórczością rzeźbiarską i malarską artysta zajmuje się również projektowaniem i opracowywaniem wystrojów wnętrz: sakralnych (np. w Tychach) oraz świeckich, zwykle użytkowych.
W dziełach sztuki Antoniego Toborowicza wyczuwalna jest inspiracja twórczością ludową, ale także znajomość sztuki profesjonalnej.

Rzeźbiarz wystawiał swoje prace na wielu ekspozycjach i kiermaszach sztuki nieprofesjonalnej i ludowej. Wiele jego rzeźb znajduje się w kolekcjach prywatnych i muzealnych, m.in. w zbiorach Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Muzeum Śląskiego w Katowicach czy Muzeum Okręgowego w Toruniu. W rodzinnej miejscowości, we własnym domu prowadzi Muzeum Krzyży i Kapliczek, w którym prezentowane są zarówno rzeźby samego artysty, jak i figury ocalone z lokalnych przydrożnych kapliczek.