SZYMAŃSKI Antonin

SZYMAŃSKI Antonin
SZYMAŃSKI AntoninSZYMAŃSKI AntoninSZYMAŃSKI Antonin
Tytuł:Hucuł
Technika:olej, płótno dublowane
Wymiary:95,5 x 62 cm
119 x 85,5 cm (z oprawą)
Sygnowany p.d.: "A. Szymański"
Widoczne zabrudzenie malatury.
Lokalne przemalowania oraz widoczne odspojenia między oryginalnym i zdublowanym płótnem.
Sprzedane:XVI Aukcja Dzieł Sztuki (14 VI 2022)
Cena wywoławcza:5000 zł
Cena uzyskana:5000 zł

ANTONIN SZYMAŃSKI

Antonin Szymański urodził się w 1863 roku w Stęszewie, zmarł w 1946 roku w Pleszewie. Ukończył miejscową szkołę powszechną i wyjechał do Poznania, gdzie poświęcił się nauce w zakresie rzemiosła artystycznego, przede wszystkim snycerstwa, kształcił się również w zakresie malarstwa i konserwacji dzieł sztuki. Jego nauczycielem był Józef Szpetkowski, rzemieślnik specjalizujący się w wyposażaniu wnętrz kościelnych.
W 1885 roku Antonin Szymański przeniósł się do Pleszewa, gdzie mieszkał i pracował jako kierownik filii zakładu J. Szpetkowskiego, którą przejął na własność w 1889 roku.

Malarstwo Antonina Szymańskiego

Antonin Szymański zajmował się przede wszystkim aranżacją oraz odnawianiem wnętrz kościelnych (projektowaniem i restauracją wyposażenia, m.in. ołtarzy, konserwacją obrazów), a także malarstwem monumentalnym. Antonin Szymański malował również obrazy, głównie o tematyce sakralnej, ale podejmował również wątki świeckie, tworzył portrety i kopie kompozycji innych artystów.
Jego prace i realizacje podziwiać można w wielu kościołach w Wielkopolsce, głównie w okolicach Pleszewa.