KĘDZIERSKI Apoloniusz

Apoloniusz Kędzierski - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Apoloniusza Kędzierskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Apoloniusza Kędzierskiego na aukcję [kontakt]

APOLONIUSZ KĘDZIERSKI

Apoloniusz Kędzierski urodził się w 1861 roku w Suchodniowie, zmarł w 1939 roku w Warszawie. Był polskim malarzem-akwarelistą. Dzieciństwo i lata szkolne spędził w Radomiu. Jego pierwszym nauczycielem rysunku był Józef Brandt, który szybko poznał się na talencie chłopca i wspierał go finansowo na dalszych etapach edukacji. Apoloniusz Kędzierski kontynuował naukę w warszawskiej Klasie Rysunkowej Wojciecha Gersona. Następnie wyjechał na studia do Monachium, gdzie kształcił się u Nikolaosa Gysisa. W 1889 roku zamieszkał na stałe w Warszawie.

W 1902 roku artysta odbył podróż po Europie, przebywając m.in. w Austro-Węgrzech, Belgii, Francji i Włoszech.

Należał do Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka", Grupy Odłam, Grupy Pro Arte, a także Klubu Akwarelistów Polskich. Jego żoną była malarka Stanisława Fijałkowska.

Malarstwo Apoloniusza Kędzierskiego

Malował przede wszystkim pejzaże, martwe natury oraz sceny rodzajowe z życia mieszkańców polskich wsi. Jego styl malarski zdradza silny wpływ Józefa Brandta i Józefa Chełmońskiego. Charakteryzuje się także wysmakowaną paletą barwną oraz subtelnie oddanymi efektami świetlnymi, które były wynikiem poznania dokonań francuskich impresjonistów.

Z biegiem lat artysta zaczął odchodzić od farb olejnych na rzecz akwareli, które zdominowały jego późną twórczość.

Poza malarstwem sztalugowym artysta zajmował się także ilustratorstwem (realizacje m.in. dla "Tygodnika Ilustrowanego", "Kłosów", "Tygodnika Ilustrowanego") oraz malarstwem monumentalnym (polichromie w kościołach w Sobótce, Głuchowie i Mydłowie Opatowskim). Zajmował się także projektowaniem mebli i wnętrz.

Apoloniusz Kędzierski - wystawy, wyróżnienia i kolekcje

Debiut wystawienniczy Apoloniusza Kędzierskiego miał miejsce w 1882 roku w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, z kolei w 1886 roku można było zobaczyć prace artysty w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Wielokrotnie prezentował swoje obrazy w ramach wystaw TZSP

W 1981 roku artysta otrzymał III nagrodę w dorocznym konkursie Zachęty, zaś w 1983 roku jeden z obrazów malarza został wyróżniony na wystawie w Chicago i został zakupiony do muzeum w St. Louis. Apoloniusz Kędzierski otrzymał również srebrny medal na Wystawie Krajowej we Lwowie w 1984 roku i brązowy medal na Wystawie Powszechnej w Paryżu w 1900 roku. Ponadto otrzymał wiele licznych nagród Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych (1919,1921, 1927, 1935, 1936) i nagrodę Polskiej Akademii Umiejętności (1923).

Prace Apoloniusza Kędzierskiego znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Podlaskim w Białymstoku, a także w wielu kolekcjach prywatnych.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Apoloniusza Kędzierskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Apoloniusza Kędzierskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Apoloniusza Kędzierskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Apoloniusza Kędzierskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»