BUYKO Bolesław

BUYKO Bolesław
BUYKO BolesławBUYKO BolesławBUYKO Bolesław
Tytuł:Plac na Kapitolu (1913)
Technika:akwarela, papier
Wymiary:34 x 49 cm (wymiary w świetle passe-partout)
53 x 69,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:
sygnowany l.d.: "Buyko | Roma 1913"
Sprzedane:I Aukcja Dzieł Sztuki
Cena wywoławcza:1800 zł
Cena uzyskana:1800 zł

Bolesław BUYKO - NOTA BIOGRAFICZNA

 

Bolesław Buyko (Bujko) urodził się 1878 roku w Wilnie, zmarł w 1939 w Nicei. Początkowo uczył się w Szkole Rysunkowej Iwana Trutniewa w Wilnie, a od 1896 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, w pracowniach Jacka Malczewskiego, Alfreda Dauna i Leona Wyczółkowskiego. W 1902 roku ukończył studia i na stałe wyjechał do Paryża. Tam, w 1904 roku debiutował na Salonie Jesiennym i szybko uzyskał uznanie. Po wybuchu II wojny światowej wyjechał do Nicei, gdzie zmarł.

W latach 1907-1911 wystawiał swoje prace na Salonie Niezależnych. Dzieła artysty były również eksponowane w Salonie Societe Nationale des Beau Arts. We własnym zakresie Buyko organizował pokazy obrazów w swojej paryskiej pracowni. W 1922 roku doczekał się indywidualnej wystawy w Nicei. Pomimo emigracji utrzymywał kontakt z Polską. Przesyłał swoje prace na wystawy we Lwowie, Warszawie, Krakowie i Wilnie. Po raz ostatni obrazy artysty zostały wystawione na Salonie Jesiennym w 1936 roku.

Od 1913 roku Buyko był członkiem "Międzynarodowego związku akwarelistów". W 1914 roku artysta został odznaczony Palmami Akademickimi. Malarz był również członkiem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.

Ulubioną techniką artysty była akwarela, ale w dorobku Buyki znajdują się również prace olejne, graficzne i rysunek.
Tematyka prac Buyki jest bardzo szeroka, jednak niewątpliwie najczęstszym motywem są widoki starego Paryża, miast włoskich, do których w ciągu życia podróżował (m. in. Rzymu, Florencji, Wenecji, Sieny), a także rodzinnych krajobrazów podwileńskich. Artysta tworzył również studia kobiet i aktów oraz malował martwe natury.

Wczesne prace Buyki cechuje wpływ sztuki Jana Stanisławskiego. Późniejsze realizacje nasuwają skojarzenia ze nurtem postimpresjonizmu, rozwijającym się na na przełomie XIX i XX we Francji.


BIBLIOGRAFIA
1. Buyko (Bujko) Bolesław, [w:] Wielka encyklopedia malarstwa polskiego, red. A. Górska, Kraków 2011, s. 74.

 

Poszukujemy prac

 

x
«
»