KRZYSZTOF Bronisław

KRZYSZTOF Bronisław
KRZYSZTOF BronisławKRZYSZTOF BronisławKRZYSZTOF Bronisław
Tytuł:Kobieta (2002)
Technika:brąz patynowany, granit (podstawa)
Wymiary:32 x 18 x 11 cm
37,5 x 19,7 x 20 cm (z podstawą)
Uwagi:Sygnowana i datowana z tyłu: "BK | 2002| N 57"

KRZYSZTOF Bronisław
Tytuł:Modelka IV
Wymiary:86,5 x 23,5 x 30 cm
93 x 26 x 22 cm (z podstawą)
Uwagi:Sygnowana na lewej stopie: "BK No. 1/1"
Praca reprodukowana w katalogu Bronisław Krzysztof. Sculpture, Medals, Sketches, Bielsko-Biała 2010, s. 55.

BRONISŁAW KRZYSZTOF

Bronisław Krzysztof urodził się w 1956 roku w Mszanie Górnej. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, a następnie rozpoczął studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1981 roku obronił dyplom z wyróżnieniem w pracowni Jerzego Jarnuszkiewicza. Po studiach podjął pracę jako pedagog w zakopiańskim liceum, którego był absolwentem.

Bronisław Krzysztof zajmuje się zarówno rzeźbą kameralną, jak i pomnikową, tworzy również tablice pamiątkowe i medale. Rzeźby często łączy w cykle, takie jak "Anioły", "Znak" czy "Już idę". Wykonuje także rysunki i projekty medali, zajmuje się również malarstwem oraz designem.
Swoje prace artysta pokazywał na wielu wystawach indywidualnych (ponad 50) i zbiorowych (ponad 170) w kraju i za granicą (m.in. w Paryżu, Kolonii, Wiedniu, Gandawie i Londynie), pierwszy pokaz indywidualny twórczości rzeźbiarza miał miejsce w galerii Związku Polskich Artystów Plastyków w Bielsku-Białej, kolejne odbywały się np. w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie (2000) i Arndeen Gallery w Londynie (2004).
Artysta otrzymał wiele nagród i wyróżnień, np. złoty medal na VII Biennale Dantesco w Rawennie (1985), Nagrodę Muzeum Okręgowego w Bielsku-Białej (1986), Dyplom Honorowy Ministra Kultury i Sztuki (1988), nagrodę Prezydenta Miasta Bielsko-Biała "Ikar" za szczególne osiągnięcie w 1994 roku (1994), Platynowy Laur "Ambasador Spraw Polskich" (2005), Złoty Krzyż Zasługi (2008) czy Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2016).

Rzeźby plenerowe i tablice autorstwa Bronisława Krzysztofa znajdują się w wielu miastach w Polsce i na świecie, m.in. w Warszawie, we Wrocławiu, w Palermo, Paryżu i Edynburgu.

NIEDOSTĘPNE RZEŹBY BRONISŁAWA KRZYSZTOFA