WASILEWSKI Czesław (Zygmuntowicz)

WASILEWSKI Czesław (Zygmuntowicz)WASILEWSKI Czesław (Zygmuntowicz)WASILEWSKI Czesław (Zygmuntowicz)
Tytuł:Cietrzewie
Technika:olej, płótno
Wymiary:31,5 x 43 cm
46,5 x 58,2 cm (wymiary z oprawą)
Sygnowany p.d.: “I. Zygmuntowicz”

Czesław Wasilewski malował sceny z życia wojska i polowań, portretował również dzikie zwierzęta w ich naturalnych habitatach. Płótno “Cietrzewie” przedstawia parę samców w okresie ich toków. Malarz doskonale zaobserwował zachowanie kogutów i trafnie oddał nastrój i atmosferę wczesnego poranka - obraz pozwala poczuć świeżość powietrza i chłodną wilgoć mgły unoszącej się nad zobrazowaną przez artystę polaną.
Sprzedane:V Aukcja Dzieł Sztuki (29 X 2020)
Cena wywoławcza:8000 zł
Cena uzyskana:8000 zł
Tytuł:Sanna
Technika:olej, tektura
Wymiary:35,5 x 50,5 cm
52 x 68 cm (z oprawą)
Sygnowany p.d.: "Cz. Wasilewski"

PROWENIENCJA:
- zakup w Domu Aukcyjnym Agra-Art.

Czesław Wasilewski urodził się w 1875 roku w Warszawie, zmarł w 1947 roku w Łodzi. Począwszy od lat 30. znany był również jako I. lub F. Zygmuntowicz. O jego edukacji artystycznej i losach studenckich wiadomo stosunkowo niewiele. Pewne jest, że w 1911 roku zapisał się do warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Następnie w okresie 1913-1917 uczył się w Pracowni Wojciecha Kossaka, dla którego w latach późniejszych przygotowywał podmalówki do obrazów. W swojej twórczości inspirował się twórczością malarzy należących do tak zwanej „szkoły monachijskiej”: Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Juliana Fałata.

Malował pejzaże, martwe natury oraz sceny rodzajowe. Najczęściej pojawiającym się w jego pracach motywem były sceny konne: patrole ułańskie, polowania, zaprzęgi sań i trójek, dzikie zwierzęta w lesie. Przedstawienia te niezwykle sugestywnie ukazywały dynamiczny ruch. Wrażenie to było potęgowane przez precyzyjne dopracowanie szczegółu oraz zamaszyste pewne pociągnięcia pędzla. Ze względu na wysoki poziom techniczny prac oraz popyt na tego rodzaju przedstawienia jego prace cieszyły się ogromną popularnością. Swoje prace wystawiał w Lublinie (1922), Katowicach (1926), Częstochowie (1927), Gdyni (1929), Kaliszu (1931) i Poznaniu (1928, 1931) oraz wielokrotnie w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych (1925,1926, 1927). Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeów Regionalnych w Łańcucie, Łodzi i Lesznie.

NIEDOSTĘPNE OBRAZY CZESŁAWA WASILEWSKIEGO