MUKUŁOWSKA Dora

Dora Mukułowska - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Dory Mukułowskiej. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Dory Mukułowskiej na aukcję [kontakt]

MUKUŁOWSKA Dora
MUKUŁOWSKA DoraMUKUŁOWSKA DoraMUKUŁOWSKA Dora
Tytuł:Hucułka z wiankiem
Technika:olej, płótno
Wymiary:91,5 x 65 cm
107 x 80 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "Mukułowska"
Na odwrocie szkic malarski podobnej kompozycji.
Na odwrocie metka Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Poznaniu z opisem obrazu.
Widoczne zabrudzenie malatury.

OPIS PRACY:
Obraz Dory Mukułowskiej to interesujący przykład portretu Huculszczyzny w ujęciu rodzajowym. Kompozycja przedstawia młodą kobietę w tradycyjnym stroju z białą, ozdobioną czerwonym haftem koszulą, skórzanym kaftanem i sznurami barwnych korali na szyi. Włosy modelki zostały splecione w dwa długie warkocze. Hucułkę przedstawiono podczas czynności wpinania bazi do uplecionego już wianka, co wskazuje na wiosenną porę roku, a najpewniej okolice Wielkanocy. Scena została uwieczniona we wnętrzu izby, w tle widoczna jest cechująca się charakterystyczną ornamentyką ceramika huculska.
Sprzedane:XXXVIII Aukcja Dzieł Sztuki (18 VI 2024)
Cena wywoławcza:3400 zł
Cena uzyskana:3800 zł
MUKUŁOWSKA Dora
MUKUŁOWSKA DoraMUKUŁOWSKA DoraMUKUŁOWSKA Dora
Tytuł:Martwa natura z lalką
Technika:olej, płótno dublowane
Wymiary:64 x 68 cm
77,5 x 82,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "DORA Mukułowska"
Sprzedane:VIII Aukcja Dzieł Sztuki (14 IV 2021)
Cena wywoławcza:3500 zł
Cena uzyskana:3500 zł

DORA MUKUŁOWSKA

Dora (Teodora) Mukułowska urodziła się w 1880 roku w Kowalewie k. Pleszewa, zmarła w 1946 roku w Poznaniu. Studiowała w Szkole Sztuk Zdobniczych we Wrocławiu, następnie w prywatnych pracowniach malarskich w Wiedniu, a w końcu w paryskiej École des Beaux-Arts, którą ukończyła w 1911 roku.
Po zakończeniu edukacji Dora Mukułowska wróciła do kraju i zamieszkała w Poznaniu, gdzie czynnie uczestniczyła w życiu artystycznym – należała do poznańskiego Stowarzyszenia Artystów, Koła Artystów Wielkopolskich oraz Koła Artystek Polskich. Prowadziła również działalność pedagogiczną, nie tylko w zakresie sztuk plastycznych. Była działaczką oświatową oraz wolnościową, brała udział w powstaniu wielkopolskim.

Twórczość Dory Mukułowskiej

Dora Mukułowska zajmowała się malarstwem olejnym, tworzyła obrazy o tematyce rodzajowej, malowała także wnętrza, martwe natury i portrety, rzadziej motywy religijne.
Artystka uprawiała również grafikę, projektowała ekslibrisy i ilustracje książkowe. Po II wojnie światowej prowadziła pracownię przy Izbie Przemysłowo-Handlowej, w której zajmowała się produkcją zabawek.

Dora Mukułowska - wystawy, nagrody i kolekcje

W okresie przed II wojną światową Dora Mukułowska wielokrotnie pokazywała swoje prace na wystawach. Jej obrazy były eksponowane m.in. w Paryżu, Poznaniu, Krakowie, Warszawie czy we Lwowie.
W 1912 roku malarka zdobyła srebrny medal na Salonie w Paryżu, jej prace były również kilkukrotnie wyróżniane na wystawach poznańskiego TPSP.
Prace Dora Mukułowska znajdują się m.in. w kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Dory Mukułowskiej na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Dory Mukułowskiej.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Dory Mukułowskiej, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Dory Mukułowskiej w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

x
«
»