MUKUŁOWSKA Dora

MUKUŁOWSKA Dora
MUKUŁOWSKA DoraMUKUŁOWSKA DoraMUKUŁOWSKA Dora

MUKUŁOWSKA Dora BIOGRAFIA

Tytuł:Martwa natura z lalką
Technika:olej, płótno dublowane
Wymiary:64 x 68 cm
77,5 x 82,5 cm (wymiary z oprawą)
Sprzedane:VIII Aukcja Dzieł Sztuki (14 IV 2021)
Cena wywoławcza:3500 zł
Cena uzyskana:3500 zł
Cena z opłatą aukcyjną:4130 zł

DORA MUKUŁOWSKA - NOTA BIOGRAFICZNA

Dora (Teodora) Mukułowska urodziła się w 1880 roku w Kowalewie k. Pleszewa, zmarła w 1946 roku w Poznaniu. Studiowała w Szkole Sztuk Zdobniczych we Wrocławiu, następnie w prywatnych pracowniach malarskich w Wiedniu, a w końcu w paryskiej École des Beaux-Arts, którą ukończyła w 1911 roku.
Po zakończeniu edukacji wróciła do kraju i zamieszkała w Poznaniu, gdzie czynnie uczestniczyła w życiu artystycznym – należała do poznańskiego Stowarzyszenia Artystów, Koła Artystów Wielkopolskich oraz Koła Artystek Polskich. Prowadziła również działalność pedagogiczną, nie tylko w zakresie sztuk plastycznych. Była działaczką oświatową oraz wolnościową, brała udział w powstaniu wielkopolskim.

Dora Mukułowska zajmowała się malarstwem olejnym, tworzyła obrazy o tematyce rodzajowej, malowała także wnętrza, martwe natury i portrety, rzadziej motywy religijne.
Artystka uprawiała również grafikę, projektowała ekslibrisy i ilustracje książkowe. Po II wojnie światowej prowadziła pracownię przy Izbie Przemysłowo-Handlowej, w której zajmowała się produkcją zabawek.

W okresie przed II wojną światową Dora Mukułowska wielokrotnie pokazywała swoje prace na wystawach. Jej obrazy były eksponowane m.in. w Paryżu, Poznaniu, Krakowie, Warszawie czy we Lwowie.
W 1912 roku malarka zdobyła srebrny medal na Salonie w Paryżu, jej prace były również kilkukrotnie wyróżniane na wystawach poznańskiego TPSP.
Prace Dory Mukułowskiej znajdują się m.in. w kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu.