NARKIEWICZ Edward

Edward Narkiewicz - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Edwarda Narkiewicza. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Edwarda Narkiewicza na aukcję [kontakt]

NARKIEWICZ Edward
NARKIEWICZ EdwardNARKIEWICZ EdwardNARKIEWICZ Edward
Tytuł:Obraz nr 18 (2000-2004)
Technika:olej, akryl, płyta
Wymiary:39,5 x 51,5 cm
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "Edward 2000-2002-2004"
Opisany na odwrocie: "EDWARD NARKIEWICZ | OBRAZ NR. 18 2000 | OLEJ + ACRYLIC + PILŚŃ"

Ta praca jest dostępna w ofercie galeryjnej na www.galeria-attis.pl
[KONTAKT w sprawie obrazu]
NARKIEWICZ Edward
Tytuł:Dwie biedronki (1995)
Technika:olej, płyta
Wymiary:34,5 x 37,2 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.śr.: "Edward 95"
Opisany na odwrocie: "EDWARD NARKIEWICZ | DWIE BIEDRONKI 1995 | (37,2 x 34,5) CM. | OLEJ + PILŚŃ"
NARKIEWICZ Edward
Tytuł:Pablo Picasso jesienny (2005)
Technika:olej, akryl, płyta
Wymiary:50 x 73 cm
53 x 76 cm ( z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "Edward 2005"
Opisany na odwrocie: "EDWARD NARKIEWICZ | PABLO PICASSO JESIENNY 2005 | (73 x 50) CM. | OLEJ + ACRYLIC + PILŚŃ"

Twórczość Edwarda Narkiewicza wpisuje się w nurt tzw. realizmu magicznego. Artysta w swoich pracach najczęściej przedstawiał motywy zaczerpnięte ze świata fauny i flory, które komponował w interesujące wizualnie i złożone treściowo całości.
W oferowanej pracy malarz przedstawił w centrum Pabla Picassa, który jest otoczony wieńcem gwiazd i patrzy na wprost na odbiorcę. Postaci słynnego artysty towarzyszą charakterystyczne dla kompozycji autorstwa Edwarda Narkiewicza grzyby, ukazana z profilu głowa egzotycznego ptaka oraz zwisająca z finezyjnie ukształtowanej gałęzi larwa. Wszystkie elementy są umieszczone na jednolitym jasnooliwkowym tle.
Praca została zbudowana w oparciu o poetykę marzenia sennego i surrealistycznych zabiegów formalnych. To właśnie niczym niepohamowana fantazja artysty, wysmakowany humor i niepowtarzalny styl sprawiają, że malarstwo Edwarda Narkiewicza jest rozpoznawalne i zatrzymuje na dłużej wzrok odbiorców jego sztuki.
NARKIEWICZ Edward
NARKIEWICZ EdwardNARKIEWICZ Edward
Tytuł:Autoportret - muchomor (1997)
Technika:olej, płyta
Wymiary:50 x 40 cm (z oprawą autorską)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "Edward.97"
Na odwrocie odręczna metka autorska z opisem obrazu.
NARKIEWICZ Edward
Tytuł:Czarny orzeł i gąsienica (1994)
Technika:olej, płyta, technika własna
Wymiary:25,5 x 35,5 cm (z oprawą autorską)
Uwagi:Sygnowany i datowany śr.d.: "Edward 94"
Na odwrocie odręczna metka autorska z opisem: "EDWARD NARKIEWICZ | CZARNY ORZEŁ I GĄSIENICA | 1994 | (35,5 x 25,5) CM. | OLEJ + PILŚŃ"
Sprzedane:XXXI Aukcja Dzieł Sztuki (20 IX 2023)
Cena wywoławcza:1600 zł
Cena uzyskana:2000 zł
NARKIEWICZ Edward
Tytuł:Orzeł (2000)
Technika:olej, płótno
Wymiary:46 x 38 cm
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "Edward 2000"
Sprzedane:XXVIII Aukcja Dzieł Sztuki (29 VI 2023)
Cena wywoławcza:3400 zł
Cena uzyskana:3400 zł
NARKIEWICZ Edward
Tytuł:Drzewo - Brodacz (2001)
Technika:olej, akryl, płyta
Wymiary:74 x 59 cm
90 x 74,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "Edward | 2001"
Opisany na odwrocie: "EDWARD | NARKIEWICZ | DRZEWO - BRODACZ | (74,5 x 59) CM. | OLEJ + ACRYLIC + PILŚŃ"
Sprzedane:XXVII Aukcja Dzieł Sztuki (31 V 2023)
Cena wywoławcza:4800 zł
Cena uzyskana:4800 zł
NARKIEWICZ Edward
Tytuł:Głowa orła zimowego (1999)
Technika:olej, płyta, tworzywo sztuczne
Wymiary:25 x 38 cm
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "Edward 999"
Na odwrocie naklejka autorska z opisem: "EDWARD NARKIEWICZ | GŁOWA ORŁA ZIMOWEGO 1999 | (37 x 24,7) CM. | OLEJ + PILŚŃ"
Cena wywoławcza:1700 zł
Cena uzyskana:1700 zł
NARKIEWICZ Edward
Tytuł:Wiosna (II) (1995)
Technika:olej, płótno
Wymiary:30 x 36 cm
37 x 43 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany śr.d.: "Edward 95"
Opisany na odwrocie: "EDWARD NARKIEWICZ | WIOSNA 1995 | (36 x 30) CM. | OLEJ + PŁÓTNO"
Cena wywoławcza:2600 zł
Cena uzyskana:3400 zł
NARKIEWICZ Edward
Tytuł:Kogut w kosmosie (2003)
Technika:olej, płyta
Wymiary:61,3 x 42 cm
64 x 45 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "Edward 2003"
Opisany na odwrocie: "EDWARD | NARKIEWICZ | KOGUT W KOSMOSIE | 2003 | (64 x 45) CM | OLEJ + PILŚŃ"
Sprzedane:XXIII Aukcja Dzieł Sztuki (16 III 2023)
Cena wywoławcza:3200 zł
Cena uzyskana:3200 zł
NARKIEWICZ Edward
Tytuł:Zimowe gniazdo (1995)
Technika:olej, płótno
Wymiary:41 x 33 cm
42 x 34,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "Edward 95"
Opisany na odwrocie: "EDWARD NARKIEWICZ | ZIMOWE GNIAZDO 1995 | (41 x 33) CM. | OLEJ + PŁÓTNO"
Cena wywoławcza:2200 zł
Cena uzyskana:2200 zł
NARKIEWICZ Edward
Tytuł:Wiosna (1995)
Technika:olej, płótno
Wymiary:30 x 36 cm
33,5 x 40 cm (z oprawą)

W malarstwie Edwarda Narkiewicza duże znaczenie ogrywały surrealistyczne przedstawienia fauny. Artysta w swoich wielobarwnych, wpisujących się poniekąd w nurt realizmu magicznego kompozycjach przedstawiał w indywidualnym, rozpoznawalnym stylu zwierzeta i naturę.
W prezentowanej pracy Edward Narkiewicz ujął często często przewijające się w jego dorobku twórczym różnokolorowe ptaki rozmaitych gatunków, których ciała w tym przypadku stanowią pojedyncze, porośnięte miejscami hubą śnieżnobiałe pnie brzóz wyrastające z niedookreślonej przestrzeni świata pozbawionego linii horyzontu.
Obraz cechuje wyważona gama kolorystyczna oparta na odcieniach fioletu, różu i zieleni, która w połączeniu z wyraźnymi akcentami żółci i czerwieni wpływa na dekoracyjność i baśniowy charakter całości.
Cena wywoławcza:2200 zł
Cena uzyskana:2800 zł
NARKIEWICZ Edward
Tytuł:Autoportret - stopy w kosmosie (1998)
Technika:olej, płótno
Wymiary:55 x 46 cm
57 x 48 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "Edward 98"
Opisany na odwrocie: "EDWARD NARKIEWICZ | AUTOPORTRET STOPY W KOSMOSIE 1998 | (55 x 46) CM | OLEJ + PŁÓTNO"

NARKIEWICZ Edward
Tytuł:Schylony grzyb (2002)
Technika:olej, płyta
Wymiary:33,5 x 41 cm
40 x 48 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany śr.d.: "Edward 2002"
Opisany na odwrocie: "EDWARD NARKIEWICZ | SCHYLONY GRZYB 2002 | (40 x 32) CM. | OLEJ + PILŚŃ"

NARKIEWICZ Edward
Tytuł:Kosmiczny sopelek (2006)
Technika:olej, akryl, płyta
Wymiary:45,5 x 30 cm
47,5 x 32 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "Edward 2006"
Opisany na odwrocie: "EDWARD NARKIEWICZ | KOSMICZNY SOPELEK 2006 | (47,5 x 32) CM. | OLEJ + ACRYLIC + PILŚŃ"

EDWARD NARKIEWICZ

Edward Narkiewicz urodził się w 1938 roku w Trokach (Wileńszczyzna), zmarł w 2007 roku w Piasecznie. W 1958 roku przeprowadził się do Polski w wyniku repatriacji. Rok później rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, uczył się m.in. w pracowniach Kazimierza Tomorowicza, Stanisława Szczepańskiego oraz Jana Betleya. Dyplom obronił w 1965 roku.

Malarstwo Edwarda Narkiewicza

Sztuka Edwarda Narkiewicza wyróżnia się intensywną, nasyconą i żywą kolorystyką, początkowo w jego obrazach dużą rolę odgrywała również faktura. Charakterystyczne, rozpoznawalne cechy swojej twórczości artysta wypracował już w latach 60.
Ciężko jednoznacznie określić styl Edwarda Narkiewicza, artysta w swej sztuce eksperymentował z różnymi sposobami wyrazu. Niekiedy jego malarstwo określa się mianem "realizmu magicznego".

W swoich obrazach Edward Narkiewicz poruszał zróżnicowaną tematykę - malował wyidealizowane pejzaże (np. "Czersk"), nierzadko łączące w sobie elementy realistyczne i fantastyczne, często też ożywiane sylwetami różnych gatunków zwierząt lub kompozycje inspirowane twórczością ludności Afryki czy Ameryki Łacińskiej (jak m.in. "Łzy", "Nocne Wędrówki"). Malarz szczegółowo oddawał małe kadry z życia fauny, niejednokrotnie ujmując je na tle krajobrazu o błękitnej, raczej zimnej kolorystyce. Przedstawienia te tylko z pozoru są spokojne i idylliczne, zwykle pojawia się na nich "intruz", który wprowadza element grozy, krokodyl lub wąż czyhający na nieświadome zagrożenia, bezbronne zwierzęta. Ten zabieg nadaje z pozoru spokojnym kompozycją element narracji i napięcia.
W dorobku artystycznym Edwarda Narkiewicza pojawiały się również cytaty z największych dzieł historii sztuki europejskiej. Wśród jego dzieł wymienić można również obrazy-obiekty, konstruowane z fragmentów opracowywanych np. przy użyciu wierteł czy piły.

Obok malarstwa Edward Narkiewicz zajmował się również twórczością literacką.

Edward Narkiewicz - wystawy i kolekcje

Edward Narkiewicz zadebiutował w Galerii Krzysztofory w 1965 roku. Malarz brał udział w wielu wystawach w kraju i za granicą, między innymi w Galerii Foksal, Galerii Zapiecek, Galerii Rzeźby, warszawskim DAP-ie i wielu innych.
W 2012 roku odbyła się retrospektywna wystawa twórczości artysty w Muzeum Historycznym na Zamku Trockim.

Obrazy Edwarda Narkiewicza znajdują się z m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie czy Muzeum Sztuki w Łodzi.

Przyjmujemy obrazy Edwarda Narkiewicza na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Edwarda Narkiewicza.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Edwarda Narkiewicza, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Edwarda Narkiewicza w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

NIEDOSTĘPNE OBRAZY EDWARDA NARKIEWICZA