NARKIEWICZ Edward

Edward Narkiewicz - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Edwarda Narkiewicza. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Edwarda Narkiewicza na aukcję [kontakt]

NARKIEWICZ Edward
NARKIEWICZ EdwardNARKIEWICZ EdwardNARKIEWICZ Edward
Tytuł:Kogut w kosmosie (2003)
Technika:olej, płyta
Wymiary:61,3 x 42 cm
64 x 45 cm (z oprawą)
Uwagi:
Sygnowany i datowany p.d.: "Edward 2003"
Opisany na odwrocie: "EDWARD | NARKIEWICZ | KOGUT W KOSMOSIE | 2003 | (64 x 45) CM | OLEJ + PILŚŃ"
Sprzedane:XXIII Aukcja Dzieł Sztuki (16 III 2023)
Cena wywoławcza:3200 zł
Cena uzyskana:3200 zł
NARKIEWICZ Edward
NARKIEWICZ EdwardNARKIEWICZ EdwardNARKIEWICZ Edward
Tytuł:Zimowe gniazdo (1995)
Technika:olej, płótno
Wymiary:41 x 33 cm
42 x 34,5 cm (z oprawą)
Uwagi:
Sygnowany i datowany p.d.: "Edward 95"
Opisany na odwrocie: "EDWARD NARKIEWICZ | ZIMOWE GNIAZDO 1995 | (41 x 33) CM. | OLEJ + PŁÓTNO"
Sprzedane:XXIII Aukcja Dzieł Sztuki (16 III 2023)
Cena wywoławcza:2200 zł
Cena uzyskana:2200 zł
NARKIEWICZ Edward
NARKIEWICZ EdwardNARKIEWICZ EdwardNARKIEWICZ Edward
Tytuł:Wiosna (1995)
Technika:olej, płótno
Wymiary:30 x 36 cm
33,5 x 40 cm (z oprawą)
Uwagi:
Sygnowany i datowany śr.d.: "Edward 95"
Opisany na odwrocie: "EDWARD NARKIEWICZ | WIOSNA 1995 | (36 x 30) CM. | OLEJ + PŁÓTNO"

OPIS PRACY:
W malarstwie Edwarda Narkiewicza duże znaczenie ogrywały surrealistyczne przedstawienia fauny. Artysta w swoich wielobarwnych, wpisujących się poniekąd w nurt realizmu magicznego kompozycjach przedstawiał w indywidualnym, rozpoznawalnym stylu zwierzeta i naturę.
W prezentowanej pracy Edward Narkiewicz ujął często często przewijające się w jego dorobku twórczym różnokolorowe ptaki rozmaitych gatunków, których ciała w tym przypadku stanowią pojedyncze, porośnięte miejscami hubą śnieżnobiałe pnie brzóz wyrastające z niedookreślonej przestrzeni świata pozbawionego linii horyzontu.
Obraz cechuje wyważona gama kolorystyczna oparta na odcieniach fioletu, różu i zieleni, która w połączeniu z wyraźnymi akcentami żółci i czerwieni wpływa na dekoracyjność i baśniowy charakter całości.
Sprzedane:XXIII Aukcja Dzieł Sztuki (16 III 2023)
Cena wywoławcza:2200 zł
Cena uzyskana:2800 zł

EDWARD NARKIEWICZ

Edward Narkiewicz urodził się w 1938 roku w Trokach (Wileńszczyzna), zmarł w 2007 roku w Piasecznie. W 1958 roku przeprowadził się do Polski w wyniku repatriacji. Rok później rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, uczył się m.in. w pracowniach Kazimierza Tomorowicza, Stanisława Szczepańskiego oraz Jana Betleya. Dyplom obronił w 1965 roku.

Malarstwo Edwarda Narkiewicza

Sztuka Edwarda Narkiewicza wyróżnia się intensywną, nasyconą i żywą kolorystyką, początkowo w jego obrazach dużą rolę odgrywała również faktura. Charakterystyczne, rozpoznawalne cechy swojej twórczości artysta wypracował już w latach 60.
Ciężko jednoznacznie określić styl Edwarda Narkiewicza, artysta w swej sztuce eksperymentował z różnymi sposobami wyrazu. Niekiedy jego malarstwo określa się mianem "realizmu magicznego".

W swoich obrazach Edward Narkiewicz poruszał zróżnicowaną tematykę - malował wyidealizowane pejzaże (np. "Czersk"), nierzadko łączące w sobie elementy realistyczne i fantastyczne, często też ożywiane sylwetami różnych gatunków zwierząt lub kompozycje inspirowane twórczością ludności Afryki czy Ameryki Łacińskiej (jak m.in. "Łzy", "Nocne Wędrówki"). Malarz szczegółowo oddawał małe kadry z życia fauny, niejednokrotnie ujmując je na tle krajobrazu o błękitnej, raczej zimnej kolorystyce. Przedstawienia te tylko z pozoru są spokojne i idylliczne, zwykle pojawia się na nich "intruz", który wprowadza element grozy, krokodyl lub wąż czyhający na nieświadome zagrożenia, bezbronne zwierzęta. Ten zabieg nadaje z pozoru spokojnym kompozycją element narracji i napięcia.
W dorobku artystycznym Edwarda Narkiewicza pojawiały się również cytaty z największych dzieł historii sztuki europejskiej. Wśród jego dzieł wymienić można również obrazy-obiekty, konstruowane z fragmentów opracowywanych np. przy użyciu wierteł czy piły.

Obok malarstwa Edward Narkiewicz zajmował się również twórczością literacką.

Edward Narkiewicz - wystawy i kolekcje

Edward Narkiewicz zadebiutował w Galerii Krzysztofory w 1965 roku. Malarz brał udział w wielu wystawach w kraju i za granicą, między innymi w Galerii Foksal, Galerii Zapiecek, Galerii Rzeźby, warszawskim DAP-ie i wielu innych.
W 2012 roku odbyła się retrospektywna wystawa twórczości artysty w Muzeum Historycznym na Zamku Trockim.

Obrazy Edwarda Narkiewicza znajdują się z m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie czy Muzeum Sztuki w Łodzi.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Edwarda Narkiewicza na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Edwarda Narkiewicza.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Edwarda Narkiewicza, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Edwarda Narkiewicza w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

NIEDOSTĘPNE OBRAZY EDWARDA NARKIEWICZA

x
«
»