KANAREK Eliasz

Eliasz Kanarek - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Eliasza Kanarka. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Eliasza Kanarka na aukcję [kontakt]

KANAREK Eliasz
KANAREK EliaszKANAREK EliaszKANAREK Eliasz
Tytuł:Wiosenne kwiaty
Technika:enkaustyka, technika własna, płyta
Wymiary:49,5 x 39,5 cm
65,5 x 56 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "E. Kanarek"

Cena wywoławcza:15000 zł
złóż zlecenie

ELIASZ KANAREK

Eliasz Kanarek urodził się w 1901 roku w Warszawie, zmarł w 1969 roku w Scottsville w Stanach Zjednoczonych. Studia w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych rozpoczął w 1923 roku pod kierunkiem Tadeusza Pruszkowskiego. Co ciekawe, 1926 roku wystąpił nawet w reżyserowanym przez Tadeusza Pruszkowskiego filmie fabularnym "Szczęśliwy wisielec". Po ukończeniu studiów Eliasz Kanarek współpracował w charakterze rysownika z pismami satyrycznymi "Szpilki" i "Cyrulik Warszawski".

Eliasz Kanarek należał do grona członków Bractwa św. Łukasza - formacji artystycznej nawiązującej do tradycji sztuki europejskiej XVI i XVII wieku. W 1938 roku, wspólnie z "łukaszowcami", wykonał siedem historycznych malowideł, które miały stanowić dekorację sali honorowej Pawilonu Polskiego na Wystawie Światowej w Nowym Jorku w 1939 roku. Cykl kreował wizerunek Polski jako kraju o istotnej roli politycznej i cywilizacyjnej w historii Europy. W 1939 roku Eliasz Kanarek, wraz z Bolesławem Cybisem, popłynął na wystawę transatlantykiem "Batory" wioząc na pokładzie obrazy (po likwidacji Pawilonu Polskiego w 1940 roku malowidła pozostały w Stanach Zjednoczonych, ostatecznie trafiając w 1958 roku do jezuickiego kolegium Le Moyne w Syracuse; do Polski powróciły w roku 2022 dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Historii Polski w Warszawie). Ze względu na wybuch II wojny światowej artysta pozostał w Stanach Zjednoczonych, ostatecznie spędzając tam resztę życia. 

Malarstwo Eliasza Kanarka

Eliasz Kanarek malował przede wszystkim portrety kobiet i dzieci, ale tworzył także pejzaże, kompozycje figuralne (często czerpane z życia wsi i ludu) oraz obrazy religijne. W późnym okresie w jego dorobku dominują zaś martwe natury oraz kontrastowe przedstawienia arlekinów.
Wczesne obrazy artysty utrzymane były w ciemnych tonacjach barwnych. Z czasem Eliasz Kanarek rozjaśnił paletę, zaczął tworzyć prace w żywej kolorystyce. Niekiedy posługiwał się nieco zniekształconą formą postaci ludzkich, osiągając efekty bliskie groteski. Na późniejszych etapach twórczości techniką charakterystyczną dla artysty stała się zapomniana poniekąd w środowisku malarskim enkaustyka. Malarz stosował ją, wykorzystując również sam wosk, tworząc strukturalną fakturę w swoich pracach.
Eliasz Kanarek zajmował się także grafiką oraz scenografią, pracował np. przy filmie "Dzikie pola" (1932) w reżyserii Jerzego Lejtesa.

Eliasz Kanarek - wystawy i kolekcje

Eliasz Kanarek pokazywał swoje prace na wielu wystawach, uczestniczył w warszawskich Salonach Instytutu Propagandy Sztuki i Bloku Zawodowych Artystów Plastyków. Eksponował też na Biennale w Wenecji (1934) i w Carnegie Museum of Art w Pittsburghu (1937).

Obrazy Eliasza Kanarka znajdują się w kolekcjach muzealnych, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie czy Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Eliasza Kanarka na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Eliasza Kanarka. 
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Eliasza Kanarka, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Eliasza Kanarka w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac
x
«
»