TUKAN-WOLSKI Eugeniusz

TUKAN-WOLSKI Eugeniusz BIOGRAFIA

Tytuł:

Cerkiew

Technika:technika mieszana, karton
Wymiary:14,5 x 9,5 cm (wymiary w świetle oprawy)
39 x 33 cm (wymiary z oprawą)
niedostepny

EUGENIUSZ TUKAN-WOLSKI

Eugeniusz Tukan-Wolski

 

Eugeniusz Tukan-Wolski urodził się 1928 roku w Pińsku, zmarł w 2014 r. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Tadeusza Łakomskiego. Dyplom uzyskał w 1957 roku. Związany był z Grupą "Nowa Improwizacja". Jego pierwszą wystawę indywidualną zorganizowano już w kilka lat po ukończeniu przez artystę studiów (1965 r.).

Malarstwo Eugeniusza Tukana-Wolskiego

Prace artysty układają się w cykle m.in.: "Słońce i Księżyce", "Mobile", "Portrety koni". Charakterystyczne dla tego twórcy są mocne kontrasty barwne, nasycone kolory i ciekawa, szorstka faktura kładzionej farby. Za pomocą tych środków kreował własny świat daleki od znanej nam rzeczywistości. Przykładem może być obraz "Dom", który mimo niewielkich rozmiarów (20 x 26,5 cm) przyciąga wzrok połączeniem bieli i błękitu oraz ciekawą teksturą załamującej światło. Kompozycja jest minimalistyczna, uproszczona, jednak mimo to całość przyciąga oko swoją wewnętrzną harmonią. Natomiast w „Zimowym pejzażu” artysta posługuje się zupełnie innymi środkami wyrazu: buduje głębię perspektywą i śmiałymi, długimi pociągnięciami pędzla oddając miękkość śniegu. Całość ociepla czerwono-żółty dom na drugim planie, który równoważy zimną biel pejzażu. Artysta dysponował bogactwem środków malarskich, czasem budował głębię pejzażem, innym razem stawiał na graficzne, proste formy.

Sam o swojej sztuce mówił, że obraz ma oddawać obserwacje i wspomnienia zniekształcone przez jego wyobraźnię i pamięć. Prace przedstawiające szerokie spektrum tematów, od pejzaży, martwych natur, portretów do misternych sylwetek statków oraz „mobili”( wymyślonych przez artystę pojazdów) pozwalają wejrzeć w wewnętrzny świat Eugeniusza Tukana-Wolskiego i skłaniają do refleksji nad pułapkami ludzkiej pamięci.

Artysta zajmował się również grafiką książkową. Zilustrował poezję Józefa Barana - Zielnik miłosny i inne liryki.

Eugeniusz Tukan-Wolski - wystawy i kolekcje

W sumie jego dzieła doczekały się piętnastu wystaw indywidualnych (w tym czterech w USA). Uczestniczył w wystawach w kraju i za granicą: w Fundacji Kościuszkowskiej w Stanach Zjednoczonych (1965), Nowym Jorku (1987, 1988), Kolonii (1984). Obrazy artysty znajdują się w Muzeum Narodowym w Krakowie, Centrum Dokumentacji im. Jana Pawła II w Rzymie oraz w zbiorach prywatnych.

ARTYKUŁY O EUGENIUSZU TUKANIE-WOLSKIM:

"Eugeniusz Tukan-Wolski lubi malarskie cykle. Malował kiedyś urzekające, zawsze nieco tajemnicze i odrobinę baśniowe pejzaże. Potem w świat pojechały jego słynne "mobile", przedziwne pojazdy wymyślone przez krakowskiego malarza. Był cykl "żaglowców", były portrety kobiet i mężczyzn, portrety z jakiś fascynujących snów. "Tukany", bo tak się już od ponad trzydziestu z górą lat mówi w Krakowie o obrazach Eugeniusza Wolskiego, rozpoznawane są natychmiast nawet przez niezbyt wyszukanego odbiorcę. Osobowość malarza jest bowiem tak silna, że zaznacza się i odbija na wszystkim czego Tukan-Wolski dotknie się jako malarz."

"Tak do końca nigdy nie uległ ułatwiającej życie pokusie nowoczesności. Szanując tradycyjne wartości malarskie potrafił uczynić je sobie posłusznymi. Wysmakowany esteta. Nie tracił kontaktu z odbiorcą. Uwodził, czarował, nigdy jednak nie kokietował. (…) Skromny, ale zarazem dumny i niezależny. Podobnie jak jego sztuka. (…) Nieustannie w drodze. Niczym jego tajemnicze "żaglowce" czy "mobile"."

~ Warzecha Andrzej

[Cyt. za: Eugeniusz Tukan-Wolski/malarstwo, op. B. i P. Dzięcioł, Łódź 2018, s. 3.]

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Eugeniusza Tukana-Wolskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Eugeniusza Tukana-Wolskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Eugeniusza Tukana-Wolskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Eugeniusza Tukana-Wolskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

NIEDOSTĘPNE OBRAZY EUGENIUSZA TUKANA-WOLSKIEGO

x
«
»