KURYLUK Ewa

Ewa Kuryluk - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Ewy Kuryluk. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Ewy Kuryluk na aukcję [kontakt]

EWA KURYLUK

Ewa Kuryluk urodziła się w 1946 roku w Krakowie. Jest polską artystką, malarką, historyczką sztuki i pisarką.

Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Była współzałożycielką artystycznego ugrupowania "Śmietanka" oraz członkiem ruchu "O poprawę". W swojej twórczości artystka łączy działalność artystyczną i literacką. Od 1981 roku Ewa Kuryluk mieszka poza Polską, początkowo przez wiele lat przebywała w Stanach Zjednoczonych, gdzie pracowała m.in. na uczelni w San Diego. Z kolei od 1995 roku dzieli czas między Stany Zjednoczone i Francję, niekiedy przebywając w Warszawie.

Ewa Kuryluk udziela się społecznie współpracując z wieloma organizacjami pozarządowymi, m.in. Amnesty International.

Twórczość Ewy Kuryluk

Uprawia malarstwo i rysunek, pisze wiersze, utwory prozatorskie oraz teksty o sztuce. Jest pionierką tekstylnych instalacji artystycznychobrazów malowanych na delikatnych tkaninach bez blejtramu, dzięki czemu można dowolnie je kształtować i eksponować w przestrzeni galerii.

Artysta wypracowała swój indywidualny styl do końca lat 60. XX wieku. Pierwsze prace artystki powstawały w wyniku inspiracji sztuką nowej figuracji i hiperrealizmu. Od początku sztuka artystki zawierała w sobie wiele elementów autobiograficznych, choćby tylko wspomnieć nadawanie kobiecym postaciom własnych rysów twarzy. W latach 70. Ewa Kuryluk zaprzestała tworzyć malarstwo sztalugowe i skupiła swoją uwagę na pracach rysunkowych na tkaninach. Te realistyczne wizerunki były najczęściej umieszczane na kawałkach białej bawełny lub jedwabiu. Artystka odwoływała się w nich m.in. do ikonografii chusty św. Weroniki. Te charakterystyczne obrazy stanowią zapis indywidualnych emocji i wyraz biologicznej fascynacji życiem. Pierwszym dojrzałym cyklem artystki były "Człekopejzaże", w których połączyła poetykę marzeń sennych z rozbudowaną symboliką.

Artystka zajmuje się także fotografią. Ewa Kuryluk w pracach fotograficznych dąży do uchwycenia ekspresji i chętnie podejmuje problem starzenia się człowieka. Początkowo traktowała fotografie jako rodzaj prywatnego wizualnego pamiętnika. Jej zdjęcia zawierają elementy autobiograficzne, czego przykładem jest opublikowany w 2009 roku album "Kangór z kamerą 1959-2009. Autofotografia".

W dorobku Ewy Kuryluk znajdują się również publikacje poświęcone historii kultury i sztuki. Jest autorką takich prac jak "Wiedeńska apokalipsa", "Salome albo o rozkoszy", "Hiperrealizm - nowy realizm" oraz "Weronika i jej chusta".

Ewa Kuryluk - wystawy, kolekcje i wyróżnienia

Artystka brała udział w szeregu wystaw zbiorowych i ponad 50 ekspozycji indywidualnych. Wystawy indywidualne malarski miały miejsce m.in. w Woodstock Gallery w Londynie (1970), Christian M. Nebehay Galerie w Wiedniu (1973), Galerie Lambert w Paryżu (1974), Helen Shlien Gallery w Bostonie (1982), Galerii ZPAP w Warszawie (1994), Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie (2003), Galerii Design we Wrocławiu (2011) i Galerii Ego w Poznaniu (2015).

Prace Ewy Kuryluk znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i publicznych, dzieła sztuki jej autorstwa można znaleźć m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Muzeum Narodowego w Poznaniu.

W 2012 roku artystka została uhonorowana Srebrnym Medalem Zasłużony dla Kultury "Gloria Artis".

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Ewy Kuryluk na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Ewy Kuryluk.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Ewy Kuryluk, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Ewy Kuryluk w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»