CZEKAJ Franciszek

Franciszek Czekaj - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Franciszka Czekaja. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Franciszka Czekaja na aukcję [kontakt]

CZEKAJ Franciszek
Tytuł:Brama Floriańska w Krakowie (1973)
Technika:olej, tektura
Wymiary:51,5 x 41 cm
63 x 53 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "Czekaj F 73"
Na odwrocie metka Biura Wystaw Artystycznych w Krakowie z błędnym opisem techniki i wymiarów podłoża.

FRANCISZEK CZEKAJ

Franciszek Czekaj urodził się w 1923 roku, zmarł w 1979 roku. Artysta nie studiował w żadnej szkole artystycznej, korzystał jednak z konsultacji w pracowniach krakowskich artystów m.in. Jana Świderskiego i Jerzego Napieracza. W 1965 roku został przyjęty do sekcji malarstwa Okręgu Krakowskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, był także członkiem Grupy "Zachęta". Pracował jako poligraf w krakowskiej Drukarni Narodowej.

Malarstwo Franciszka Czekaja

Franciszek Czekaj tworzył w różnorodnych technikach malarskich m.in. akwareli, gwaszu i oleju. W swojej twórczości początkowo inspirował się realizmem, w późniejszym okresie jednak zwrócił się ku abstrakcji. Artysta malował pejzaże, widoki miejskie i martwe natury.

Prace artysty zdradzają inspiracje kubizmem i postimpresjonizmem. Widać to przede wszystkim w geometryzacji form i uproszczeniu perspektywy. Z kolei sposób malowania poprzez nakładanie niewielkich lecz wyraźnych plamek koloru budzi skojarzenia z puentylizmem reprezentowanym przez francuskiego malarza Paula Signaca.

Franciszek Czekaj operował najczęściej jasną i bogatą paletą barw, jedynie kilka z jego dzieł odznacza się zimną kolorystką zawężoną do bieli, czerni i błękitów. Warto wspomnieć, że tematem, który często pojawiał się w jego twórczości, jest krakowski Kazimierz, gdzie mieszkał.

Przyjmujemy obrazy Franciszka Czekaja na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Franciszka Czekaja.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Franciszka Czekaja, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Franciszka Czekaja w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

NIEDOSTĘPNE OBRAZY FRANCISZKA CZEKAJA