ŻMURKO Franciszek
Franciszek Żmurko - notowania aukcyjne
Aktualna oferta aukcyjna Franciszka Żmurki. Wyniki aukcyjne. Biografia
Zachęcamy do zgłaszania prac Franciszka Żmurki na aukcję [kontakt]
Tytuł: | Natchnienie artysty |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 14,1 x 19,4 cm 23,5 x 28,3 cm (z oprawą) |
Uwagi: | |
Sygnowany l.d.: "Fr. Żmurko"
OPIS PRACY: Franciszek Żmurko, malarz akademicki i salonowy, zasłynął szczególnie dzięki przedstawieniom kobiet, malowanym zarówno w ujęciu alegorycznym, jak i rodzajowym oraz orientalnym, zwykle z dozą mniej lub bardziej subtelnego erotyzmu. Swoje obrazy artysta tworzył często w nurcie portretowym, ujmując sylwetki kobiece w półpostaci, spowijając ich ciała niezwykle lekko malowanymi zwojami materiału. Prezentowana praca jest jednak zgoła inna - przedstawia w symbolicznym ujęciu natchnienie malarza, które dla artysty stanowi zawsze początek procesu twórczego. Zagadnienie roli artysty, a także jego sztuki i samego jej źródła powracało zresztą niejednokrotnie w rozważaniach młodopolskich. Swoboda malowania obrazu, a także niedoprecyzowanie szczegółów, ani miejsca i czasu, w których rozgrywa się uwieczniona scena, nadają pracy wręcz mistycznego charakteru.
| |
![]() |
FRANCISZEK ŻMURKO
Portret Franciszka Żmurki, fot. J. Mieczykowski
[źródło: POLONA]
Franciszek Żmurko urodził się 18 lipca 1859 roku we Lwowie, zmarł 9 października 1910 roku w Warszawie.
Naukę malarstwa rozpoczął u Franciszka Tepy we Lwowie, dalej kontynuował ją w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych m.in. u Jana Matejki, a także w Wiedniu i Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, gdzie studiował pod okiem Aleksandra Wagnera. Uczelnia nagrodziła go złotym medalem za zestaw prac i szkiców wykonanych pod okiem profesora. Franciszek Żmurko już jako student odnosił znaczące sukcesy, malował na zamówienie, wystawiał swoje prace w Europie. Przebywał na stypendium w Rzymie, odbył także podróż do Paryża. Od 1882 roku mieszkał w Warszawie.
Twórczość Franciszka Żmurki
Franciszek Żmurko jako akademik malował głównie sceny historyczne, religijne, mitologiczne i alegoryczne. Początkowo, pod wpływem Jana Matejki, sięgał głównie po tematykę odnoszącą się do historycznych wydarzeń. Już jako student Akademii monachijskiej zaczął orientować się na przedstawienia kobiet. Malował je w formie aktów, półaktów oraz studiów portretowych, tzw. kobiecych "główek". Główny temat często otaczał akademickim woalem sceny religijnej, biblijnej (np. obraz "Zuzanna i starcy", 1879, Muzeum Narodowe w Krakowie), mitologicznej czy orientalnej (np. "Mauretanka ostrząca jatagan", 1891, Muzeum Narodowe w Warszawie), niezwykle atrakcyjnej i pożądanej na przełomie XIX i XX wieku, ze względu na duże zainteresowanie Wschodem.
Z czasem artysta rezygnował stopniowo z akademickiego realizmu. Zaczął operować mocnymi, energicznymi pociągnięciami pędzla, dzięki czemu jego prace zyskały nieco impresjonistyczny rys.
Obrazy Franciszka Żmurki są pełne zmysłowości, erotyki i tajemniczości. Prace malarza cieszyły się dużą popularnością i uznaniem krytyków.
Franciszek Żmurko – wystawy i kolekcje
Franciszek Żmurko pokazywał swoje obrazy zarówno w Polsce, np. w Salonie Krywulta i warszawskiej Zachęcie, jak i na wystawach międzynarodowych m.in. w Paryżu i Londynie. Jego prace były pożądane nie tylko w kraju, ale także przez zagranicznych kolekcjonerów. Sprzedawał nawet w Ameryce – np. Chicago i San Francisco.
Obrazy Franciszka Żmurki znajdują się w kolekcjach prywatnych, stanowią także część zbiorów muzealnych, np. Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Mazowieckiego w Płocku oraz Lwowskiej Galerii Sztuki.

Przyjmujemy obrazy Franciszka Żmurki na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Franciszka Żmurki.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Franciszka Żmurki, zapraszamy do kontaktu [link].
Zobacz galerię obrazów Franciszka Żmurki w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].
