KRZYSZTOFIAK Hilary

Hilary Krzysztofiak - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Hilarego Krzysztofiaka. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Hilarego Krzysztofiaka na aukcję [kontakt]

HILARY KRZYSZTOFIAK

Hilary Krzysztofiak (ps. Hilary) urodził się w 1926 roku w Szopienicach na Śląsku, zmarł w 1979 roku w miejscowości Falls Church pod Waszyngtonem. W 1946 roku rozpoczął edukację artystyczną w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Warszawie, gdzie studiował m.in. w pracowniach Adama Gerżabka, Kazimierza Nita czy Witolda Millera. Pracę dyplomową realizował pod kierunkiem Marka Włodarskiego. Hilary Krzysztofiak zrezygnował ze studiów artystycznych przed ukończeniem dyplomu, odrzucając tym samym konieczność wpasowania się w socrealistyczne schematy.
W 1951 roku zamieszkał w Szklarskiej Porębie, gdzie żył i tworzył przez kolejne cztery lata. W 1953 roku stał się współzałożycielem awangardowej grupy ST-53 wspierającej samorozwój artystów w oparciu o Teorię widzenia Władysława Strzemińskiego i dorobek artystyczny Kazimierza Malewicza. W 1955 roku powrócił do Warszawy i ponownie zaangażował się w życie artystyczne miasta.
W 1966 roku, podczas podróży do Francji, Hilary Krzysztofiak nawiązał znajomości ze środowiskiem emigracyjnym i postanowił osiedlić się na Zachodzie. Najpierw przeprowadził się do Monachium, a od 1971 roku mieszkał w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 1977 uzyskał obywatelstwo jako Christopher Hilary. Cenzura obowiązująca w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej skazała artystę-emigranta na zapomnienie; pozostawione przez Hilarego Krzysztofiaka obrazy nakazano zniszczyć, a o nim samym nie wspominać w prasie.

Malarstwo Hilarego Krzysztofiaka

Malarz wypracował swój indywidualny język artystyczny, który balansował pomiędzy sztuką abstrakcyjną a figuratywną. Hilary Krzysztofiak sięgał po przedmioty osadzone w szarej codzienności, takie jak kartka papieru czy wstążka, aby poddać je przeskalowaniu i monumentalizacji, a na samym końcu osadzić je w fantastycznym, surrealistycznym krajobrazie wewnętrznym.
Hilary Krzysztofiak zdawał sobie sprawę z hermetyczności własnej sztuki i indywidualności jej przekazu, mimo tego nigdy nie próbował dojść do kompromisu z odbiorcami i ich oczekiwaniami. Twierdził, że artysta wybierający komunikatywność ponad własny język artystyczny zdradza siebie i swoją sztukę.

Poza malarstwem sztalugowym Hilary Krzysztofiak zajmował się również grafiką oraz scenografią. W tej ostatniej dziedzinie współpracował np. z Teatrem Lalek w Warszawie, Teatrem w Opolu i Białymstoku.

Hilary Krzysztofiak - wystawy, nagrody i kolekcje

Od 1955 roku, kiedy to Hilary Krzysztofiak powrócił do Warszawy, brał udział w wystawach m.in. w Arsenale, Salonie "Po prostu" oraz Galerii Krzywe Koło. "Martwa Natura/Szczęka" wystawiona przez Hilarego Krzysztofiaka w Arsenale na Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki (1955) była jednym z najgoręcej omawianych obrazów tej ekspozycji.
W kolejnych latach obrazy Hilarego Krzysztofiaka były prezentowane na licznych wystawach zbiorowych oraz indywidualnych w kraju i za granicą, m.in. w Warszawie, South Orange, Monachium czy Cambridge.
W 1976 roku Hilary Krzysztofiak został nagrodzony przez Fundację im. A. Jurzykowskiego w Nowym Jorku.

Twórczość zapomnianego w czasach PRL-u artysty przypomniano w 1997 roku podczas obszernej wystawy monograficznej w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Obrazy Hilarego Krzysztofiaka znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych na świecie, a także w zbiorach muzealnych, m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Artykuły na temat Hilarego Krzysztofiaka

"Obraz, który przeszedł do historii, był dynamitem, granatem w walce o nową sztukę, symbolizował bunt przeciwko socrealizmowi i stał się wyznacznikiem zamknięcia starego i otwarcia nowego okresu".

~ Eligiusz Lasota o obrazie "Martwa Natura/Szczęka".
Cyt. za: Hilary. Hilary Krzysztofiak. Malarstwo i rysunek. Katalog wystawy, oprac. Hanna Kotkowska-Bareja, Elżbieta Zawistowska, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1997, s. 78-79.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Hilarego Krzysztofiaka na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Hilarego Krzysztofiaka.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Hilarego Krzysztofiaka, zapraszamy do kontaktu [link].

Poszukujemy prac

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»