DOBKOWSKI Jan

DOBKOWSKI Jan BIOGRAFIA

Tytuł:

Ocean III

Technika:inkografia, papier, edycja 7/50, p.d. ołówek: "Jan Dobkowski"
Wymiary:30 x 22 cm (wymiary zadruku), 37 x 29 cm (wymiary arkusza)
Uwagi:Praca należy do limitowanej edycji inkografii sygnowanych ołówkiem przez autora. Do dzieła dołączony jest certyfikat potwierdzający jego autentyczność.
Przy zakupie inkografii - 10 % rabatu na oprawę - zobacz propozycje.
niedostepny

JAN DOBKOWSKI

Jan Dobkowski

 

Jan Dobkowski urodził się w 1942 roku w Łomży. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w pracowniach Juliusza Studnickiego i Jana Cybisa. W 1967 roku wspólnie z Jerzym Zielińskim zorganizował wystawę "Neo-Neo-Neo" (Klub Medyka). Artysta w tym okresie używał w pracach wyłącznie czterech kolorów: czerwieni, zieleni, żółcienia, błękitu. W 1968 roku powstał pierwszy obraz czerwono-zielony "Podwójna dziewczyna" (obecnie własność Muzeum Guggenheima). W 1972 roku artysta otrzymał stypendium Fundacji Kościuszkowskiej, wówczas wyjechał do Nowego Yorku. Tworzył tam figury z kolorowych płyt pleksiglasowych - eksponowane w Benson Galery. W kolejnych latach tworzył prace o czarnym tle wykonane najczęściej tuszem. W okresie 1986-1989 artysta podróżował do Ameryki Południowej, Grecji, Izraela i Finlandii.

Twórczość Jana Dobkowskiego

Poza malarstwem artysta zajmuje się rysunkiem, grafiką, formami przestrzennymi, akcjami artystycznymi i tekstami teoretycznymi. Charakterystyczne dla stylu Jana Dobkowskiego są płaskie, gładko malowane i sylwetowo potraktowane formy nawiązujące do postaci ludzkiej. Obrazy artysty cechuje precyzyjna, falista i dekoracyjna kreska oraz kontrastowe zestawienia kolorystyczne (głównie czerwienie i zielenie). Prace Jana Dobkowskiego są nasycone witalnością i erotyzmem i w swoich założeniach stanowią afirmację natury.

W latach 80. artysta tworzył prace w cyklach: "Erotikon", "Nadzieja i mrok", "Albo - albo". Lata stanu wojennego zaznaczyły silnie w malarstwie artysty, na obrazach z tego czasu pojawiły się symboliczne znaki nawiązujące do tamtych wydarzeń (prace te nigdy nie były wystawiane). W 1994 roku artysta malował cykl "Dźwięki".

Jan Dobkowski - wystawy, kolekcje i wyróżnienia

Prace Jana Dobkowskiego były prezentowane na ponad 100 wystawach indywidualnych, między innymi w Muzeum Archidiecezji w Warszawie, Muzeum Narodowym w Poznaniu, Muzeum Okręgowym w Łomży, Drill Hall Galeria-Australian National University Canberra oraz na około 150 wystawach zbiorowych na całym świecie (Young Artists from Around the World w Nowym Yorku, Grosse Kunst Austellung NRW(Nordrhein-Westfalen) w Dusseldorfie, Exhibition of Polish Painting, "Realism, Metaphor, Geometry" i wiele innych). W 1978 roku w warszawskiej Galerii Zachęta została zorganizowana wystawa retrospektywna prac malarza z lat 1963-1978.

Obrazy autorstwa Jana Dobkowskiego znajdują się w wielu prestiżowych muzeach jak Solomon Guggenheim Museum w Nowym Jorku, Love Arts Museum w Miami a także w Muzeum Narodowym, oddziały w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu i Gdańsku.

Artysta otrzymał m.in. Nagrodę Krytyki Artystycznej im. C. Norwida i Nagrodę im. J. Cybisa za całokształt twórczości.

TEKSTY NA TEMAT ARTYSTY

Jan Dobkowski

"Natura jest dla mnie sprawą przestrzeni, pewnej konsystencji świata - to ziemia i powietrze, chmury, ogień i woda; to ciągłe przekształcanie się przyrody. człowiek pragnie otworzyć oczy dla słońca i nieba, wdychać zapach ziemi. Bo właśnie Natura daje nam uczucie, że istniejemy. Sądziłem, że w naturalności jest złoże, które może uczynić moją sztukę żywą. Dlatego w obrazach starałem się pokazać przede wszystkim człowieka. Człowieka obnażonego, bez atrybutów kultury czy cywilizacji: kobietę i mężczyznę w ich odwiecznych gestach. Poprzez erotykę pragnąłem ukazać, jak silnie człowiek pożąda natury i że jest ona dobra."

-Jan Dobkowski dla Przeglądu Powszechnego, czerwiec 1986

"Jest to cykl, w którym powstawanie rysunku jest procesem samouświadomienia powstawania mojego świata sztuki, w którym istotne miejsce zajmuje proces powstawania Ziemi i Kosmosu, a następnie powstawania kultur i emocji międzyludzkich. Tworzenie jest ciągłym powstawaniem i dla mnie Genesis jest refleksją nad istniejącym i wiecznie zmieniającym się Światem. W miarę możliwości staram się dużo podróżować, aby poznawać świat przyrody i różnych kultur, gdyż jedno i drugie to natchnienie dla mojej sztuki."

-Jan Dobkowski o swoim cyklu „Albo albo”

 

Ewa Gorządek

„Dobkowski wypracował od razu język plastyczny, który współgrał z rewolucją mentalno-obyczajową końca lat sześćdziesiątych określaną jako kontrkultura. Sztuka miała w takim ujęciu, pomagać człowiekowi przezwyciężać skażenie cywilizacją, wyzwalać go z opresji pruderyjnej kultury. Miała wyzwalać w nim spontaniczność biologicznych energii, które przynoszą człowiekowi szczęście, a także uczynić go częścią Uniwersum.”

-Ewa Gorządek, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie

 

Inkografie - unikatowe edycje dzieł sztuki

 
Inkografia jest nowoczesną techniką graficzną przeznaczoną do powielania prac artystów o charakterze kolekcjonerskim. Wykorzystanie odpowiednich materiałów jak wysokiej jakości tuszu i papieru sprawia, że prace odpowiadają najwyższym standardom jakości i trwałości. Inkografie wykonywane są w limitowanych edycjach (50 lub 100). Każda praca opatrzona jest odręczną sygnaturą autora. Wszystkie dzieła posiadają dodatkowo certyfikaty oraz hologramy potwierdzające ich autentyczność. [Serigrafie autorstwa Jana Dobkowskiego]

 

Poszukujemy prac

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»