KONARSKI Jan

KONARSKI Jan
KONARSKI JanKONARSKI JanKONARSKI Jan
Tytuł:Przejażdżka
Technika:olej, tektura
Wymiary:14,2 x 13 cm
29,5 x 28,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "J. Konarski"
Przy lewej górnej krawędzi obrazu widoczne pęknięcie warstwy malarskiej.
Sprzedane:XIII Aukcja Dzieł Sztuki (16 III 2022)
Cena wywoławcza:7500 zł
Cena uzyskana:7500 zł

JAN (?) KONARSKI

Postać artysty, którego prace sygnowane są nazwiskiem "J. Konarski", stanowi intrygującą oraz - jak dotąd - nierozwiązaną zagadkę dla kolekcjonerów i badaczy. Powszechnie przyjmuje się hipotezę, że J. (Jan?) Konarski to pseudonim artystyczny malarza czynnego na przełomie XIX i XX wieku, związanego swego czasu ze środowiskiem monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych lub też z pracownią któregoś z absolwentów tej uczelni, na co wskazuje charakterystyka jego twórczości.

Pojawiają się hipotezy, że pod nazwiskiem "J. Konarski" kryje się jeden z uczniów Alfreda Wierusza-Kowalskiego, inni próbują utożsamiać postać artysty z Franciszkiem Bujakiewiczem. Taką opinię wyraziła m.in. Eliza Ptaszyńska, która uznała tym samym tajemniczą postać J. Konarskiego za naśladowcę sztuki Alfreda Wierusza-Kowalskiego (por. Eliza Ptaszyńska, Alfred Wierusz-Kowalski (1849-1915), Wydawnictwo DiG, Warszawa 2011, s. 261).

Informacyjnie warto dodać, że w latach 90. XX wieku, w opracowaniu autorstwa niemieckiego historyka sztuki Hansa Petera Bühlera pt. Jäger, Kosaken und polnische Reiter (w Polsce ukazało się wydanie przetłumaczone przez Tomasza Kozłowskiego - Józef Brandt, Alfred Wierusz-Kowalski i inni: polska szkoła monachijska, Wydawnictwo Amber, Warszawa 1998), pojawiła się teza, iż "J. Konarski" stanowi pseudonim samego Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Porównanie twórczości obu artystów zdecydowanie wyklucza jednak możliwość utożsamienia ze sobą obu malarzy.

Malarstwo Jana Konarskiego

Obrazy sygnowane "J. Konarski" wykonywane były farbami olejnymi na podłożu tekturowym lub płótnie o bardzo zróżnicowanych wymiarach - od kilku do nawet ponad 100 centymetrów długości.
Dzieła te charakteryzują się dobrym rysunkiem oraz wysokim poziomem warsztatu artystycznego. Wśród tematów poruszanych przez podpisującego się w ten sposób artystę przeważają wiejskie sceny rodzajowe. Najczęstszym motywem przedstawianych w obrazach są przejażdżki w konnych wozach, wyjazdy na polowania czy zimowe kuligi. Niekiedy malarz portretował również pojedyncze sylwetki jeźdźców konnych.

Przyjmujemy obrazy Jana Konarskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Jana Konarskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Jana Konarskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Jana Konarskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].