POCHWALSKI Józef Mikołaj

Józef Mikołaj Pochwalski - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Józefa Mikołaja Pochwalskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Józefa Mikołaja Pochwalskiego na aukcję [kontakt]

POCHWALSKI Józef Mikołaj
POCHWALSKI Józef MikołajPOCHWALSKI Józef MikołajPOCHWALSKI Józef Mikołaj
Tytuł:Trójca Święta (1926)
Technika:olej, płótno naklejone na tekturę
Wymiary:50 x 35,5 cm
53,5 x 39 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "Józef Pochwalski 1926/X"
Widoczne zagięcia i ubytki farby na narożach.

PRACA NIEDOSTĘPNA
niedostepny
POCHWALSKI Józef Mikołaj
POCHWALSKI Józef MikołajPOCHWALSKI Józef Mikołaj
Tytuł:Portret mężczyzny (1913)
Technika:olej, płótno dublowane
Wymiary:115,5 x 90 cm
Uwagi:Sygnowany p.g.: "Józef Pochwalski 1913. Monachium."
Obraz po konserwacji.
Praca wystawiana na aukcji w Domu Aukcyjnym Desa Unicum (26.10.2021).

OPIS PRACY:
Józef Mikołaj Pochwalski był synem jednego z najsłynniejszych w Europie portrecistów polskich - Kazimierza Pochwalskiego i to dzięki wpływom ojca we wczesnym okresie swojej twórczości specjalizował się w portretach cechujących się doskonałym warsztatem, wysokim realizmem oraz akademickim wykończeniem detalu.
Prezentowany wizerunek eleganckiego, dojrzałego mężczyzny powstał w 1913 roku, w czasie pobytu Józefa Mikołaja Pochwalskiego w Monachium. Ciekawym elementem portretu jest widoczny za modelem plakat, informujący widzów o nietypowym nieco w kontekście wieku mężczyzny miejscu powstania wizerunku - Studenten-Kneipe, czyli barze studenckim.

PRACA NIEDOSTĘPNA
niedostepny

JÓZEF MIKOŁAJ POCHWALSKI

Józef Mikołaj Pochwalski urodził się w 1888 roku w Krakowie, zmarł tamże w 1963 roku. Pochodził z artystycznej rodziny malarzy, był synem znanego portrecisty - Kazimierza Pochwalskiego.

Większość lat dziecięcych spędził w Wiedniu, gdzie na stanowisku profesora tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych pracował jego ojciec. W 1907 roku Józef Mikołaj Pochwalski rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, które zakończył w 1912 roku, a następnie wyjechał do Monachium, by jeszcze przez rok pogłębiać studia malarskie w Malschule Karla Marra w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1913 roku wyjechał do Paryża i prowadził własną pracownię przy rue Bonaparte 24.

Karierę malarską Józefa Mikołaja Pochwalskiego przerwała I wojna światowa i służba w wojsku austriackim. Po zakończeniu działań wojennych artysta jeszcze przez parę miesięcy, na przełomie 1918 i 1919 roku, kontynuował studia w wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych, a następnie przeniósł się do Polski. Początkowo przebywał w Poznaniu, około 1921 roku osiadł na stałe w Krakowie, angażując się w życie artystyczne miasta. W latach 1924-1926 uzupełniał swoje wykształcenie o studia graficzne w pracowni Jana Wojnarskiego w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Józef Mikołaj Pochwalski był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, Koła Grafików w Krakowie (późniejszego Towarzystwa Artystów Grafików) oraz Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Był również współzałożycielem i wiceprezesem Zespołu Artystów Plastyków Nurt.

Malarstwo Józefa Mikołaja Pochwalskiego

Józef Mikołaj Pochwalski w swojej twórczości zajmował się malarstwem i grafiką. Pracował najczęściej w technice olejnej. W swojej sztuce, zapewne dzięki wpływom ojca, podejmował tematykę portretu, tworzył też liczne pejzaże oraz obrazy religijne realizowane na zamówienie kościołów. Niekiedy przedstawiał sceny rodzajowe, malował również martwe natury.

Wczesna, doskonała warsztatowo twórczość Józefa Mikołaja Pochwalskiego cechuje się wysokim realizmem oraz akademickim wykończeniem detalu. W kolejnych latach malarstwo artysty staje się bardziej swobodne, wyczuwane stają się w nim wpływy kierunków kubizujących. Rozjaśnieniu ulega wykorzystywana przez Józefa Mikołaja Pochwalskiego paleta barwna.

Poza malarstwem sztalugowym Józef Mikołaj Pochwalski zajmował się również malarstwem monumentalnym, projektował witraże i polichromie do wnętrz sakralnych, był m.in. autorem niezrealizowanej, całościowej koncepcji dekoracji wnętrza krakowskiego kościoła oo. Jezuitów pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W dziedzinie grafiki Józef Mikołaj Pochwalski wypowiadał się w przeróżnych technikach, często eksperymentując. Chętnie projektował ekslibrisy.
Sporadycznie malarz zajmował się również sztuką użytkową, m.in. projektowaniem reklam, w celach zarobkowych niekiedy wykonywał również prace konserwatorskie.

Józef Mikołaj Pochwalski - wystawy i nagrody

Debiut wystawienniczy Józefa Mikołaja Pochwalskiego miał miejsce w 1912 roku w Künstlerhaus w Wiedniu. W kolejnych latach często eksponował swoje prace na wystawach w Polsce i za granicą, m.in. w Krakowie, Poznaniu, Warszawie, we Lwowie, w Wilnie, Sztokholmie, Rzymie czy Los Angeles.

Obrazy Józefa Mikołaja Pochwalskiego znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i zbiorach muzealnych, m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Krakowa, Muzeum w Chorzowie czy Muzeum Sztuki w Wilnie.

Józef Mikołaj Pochwalski o swojej sztuce:

"Byłem zawsze realistą i teraz obserwuję teraźniejszość i zaszłe zmiany, i uwzględniam je w moich pracach."

Cyt. za: Ankieta ZPAP, Kraków 1954, źródło: Pochwalski Józef Mikołaj Stanisław, [w:] Słownik artystów polskich i obcych w Polsce działających (zmarłych przed 1966 r.). Malarze, rzeźbiarze, graficy, t. VII, red. U. Makowska, Warszawa 2003, s. 309.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Józefa Mikołaja Pochwalskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Józefa Mikołaja Pochwalskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Józefa Mikołaja Pochwalskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Józefa Mikołaja Pochwalskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

NIEDOSTĘPNE OBRAZY JÓZEFA MIKOŁAJA POCHWALSKIEGO

x
«
»