SŁABIAK Juliusz

SŁABIAK Juliusz
SŁABIAK JuliuszSŁABIAK JuliuszSŁABIAK Juliusz
Tytuł:Wyjazd z domu
Technika:olej, tektura
Wymiary:50 x 69,5 cm
63 x 83 cm (z oprawą)
SŁABIAK Juliusz
Tytuł:Widok na ul. Floriańską
Technika:olej, tektura
Wymiary:35 x 50 cm
49,5 x 64,5 cm (z oprawą)
Sprzedane:XI Aukcja Dzieł Sztuki (13 X 2021)
Cena wywoławcza:2800 zł
Cena uzyskana:3200 zł
SŁABIAK Juliusz
Tytuł:Wieczór w obozie cygańskim (1957)
Technika:olej, płótno
Wymiary:55,5 x 85,5 cm
72 x 103,5 cm (z oprawą)
SŁABIAK Juliusz
Tytuł:Przejazd ułanów
Technika:olej, płyta
Wymiary:35 x 49,5 cm
48 x 63 cm (wymiary z oprawą)
SŁABIAK Juliusz
Tytuł:Rynek Główny w Krakowie
Technika:olej, tektura
Wymiary:24 x 35 cm
36 x 47 cm (z oprawą)

JULIUSZ SŁABIAK - NOTA BIOGRAFICZNA

Juliusz Słabiak urodził się w 1917 roku w Sosnowcu, zmarł w 1973 roku w Krakowie. Był malarzem związanym z Krakowem, nauki pobierał u⠀Wojciecha Kossaka, otrzymał też pracę w atelier mistrza. Później współpracował z jego synem, Jerzym Kossakiem, tworząc wraz z nim obrazy w⠀krakowskiej Kossakówce. Juliusz Słabiak odpowiedzialny był tam przede wszystkim za wykonywanie teł i i malowanie postaci drugoplanowych.

Malarz tworzył pod dużym wpływem artystycznego rodu Kossaków. Posługiwał się przede wszystkim techniką olejną, rzadziej akwarelą. Malował w sposób energiczny, pewnymi pociągnięciami pędzla. W swoich pracach przedstawiał najczęściej pejzaże i sceny rodzajowe związane z życiem wsi, np. orkę, targi czy barwne wesela oraz widoki Krakowa (najczęściej Rynek i kwiaciarki krakowskie). Malował również ujmowane w różnych porach roku epizody z polowań, a także sceny batalistyczne. Tematy te pozwalały mu na wykonywanie inspirowanych sztuką swojego nauczyciela dynamicznych kompozycji zujmowanymi w ruchu końmi.
W obrazach Juliusza Słabiaka uwidacznia się niemal impresjonistyczna wrażliwość artysty na światło i świeżość koloru. Twórczość malarza należy określić jako kontynuację tradycyjnego XIX-wiecznego nurtu malarstwa realistycznego związanego z polskimi artystami tworzącymi w środowisku monachijskim.

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY