WINTEROWSKI Leonard

WINTEROWSKI Leonard
WINTEROWSKI LeonardWINTEROWSKI LeonardWINTEROWSKI Leonard

WINTEROWSKI Leonard BIOGRAFIA

Tytuł:Portret chłopca (1896)
Technika:50,5 x 33,5 cm
65 x 48,5 cm (wymiary z oprawą)
Wymiary:olej, płótno
Sprzedane:VIII Aukcja Dzieł Sztuki (14 IV 2021)
Cena wywoławcza:4000 zł
Cena uzyskana:17500 zł

LEONARD WINTEROWSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Leonard Winterowski urodził się w 1868 roku w Czerniowicach, zmarł w 1927 roku w Warszawie. W 1895 roku rozpoczął studia w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Leopolda Löefflera oraz Teodora Axentowicza. Od 1897 roku naukę kontynuował w Akademii wiedeńskiej. W tym samym roku zadebiutował na wystawie w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, później wystawiał również w Łodzi, Warszawie, we Lwowie, w Wiedniu i Berlinie. Z Wiednia powrócił w 1898 roku i zamieszkał we Lwowie. W czasie I wojny światowej służył w armii austriackiej. Z uwagi na wykształcenie artystyczne pełnił tam funkcję malarza i korespondenta wojennego. Malarstwo batalistyczne stało się odtąd główną domeną twórczości tego artysty. Po zakończeniu działań wojennych osiadł w Warszawie.

Leonard Winterowski zajmował się malarstwem olejnym i akwarelowym. Wykonywał głównie kompozycje o charakterze batalistycznym oraz historyczno-rodzajowym, rzadziej malował portrety, akty, pejzaże i widoki architektury. Znaczną część swojej twórczości poświęcił wojnie polsko-bolszewickiej oraz tematyce legionowej.
Jego obrazy charakteryzują się ekspresyjnością, którą artysta osiągał głównie za sprawą opanowanej do perfekcji umiejętności przedstawiania koni w ruchu. Malarz wielką wagę przykładał także do precyzyjnego odmalowania szczegółów umundurowania ukazywanych żołnierzy.

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY