HOLESZ Ludwik
Ludwik Holesz - notowania aukcyjne
Aktualna oferta aukcyjna Ludwika Holesza. Wyniki aukcyjne. Biografia
Zachęcamy do zgłaszania prac Ludwika Holesza na aukcję [kontakt]
Tytuł: | Fantastyczna kraina (1980) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 44,5 x 60 cm 47,5 x 63,3 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany .d.: "L. Holesz | 1980 r" Opisany p.d.: "44-266 Świerklany" PROWENIENCJA: - kolekcja prywatna, - dar od artysty. |
![]() ![]() |
LUDWIK HOLESZ
Ludwik Holesz urodził się 11 sierpnia 1921 roku w Szerokiej, zmarł 13 lutego 1999 roku w Świerklanach. Był samoukiem, od najmłodszych lat wykazywał zdolności artystyczne i zainteresowanie twórczością plastyczną. Fascynowała go muzyka, w drewnie strugał też figurki, głównie z przedstawieniami zwierząt. Swój pierwszy obraz namalował w wieku 16 lat, w 1937 roku.
Po wojnie Ludwik Holesz osiadł na stałe w Świerklanach, ożenił się i rozpoczął budowę domu. Pracował jako cieśla, początkowo w Przedsiębiorstwie Budowy Szybów, następnie w kopalni Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju. Ten okres życia artysty przyniósł niespodziewaną inspirację i stał się punktem zapalnym dla dalszego rozwoju twórczości, zarówno pod względem tematyki dzieł, jak i samodzielnie wymyślonej techniki malarskiej.
Twórczość Ludwika Holesza
Ludwik Holesz w swojej twórczości czerpał inspirację z otaczającej go przestrzeni. Podczas pracy w kopalni zainteresował się odciśniętymi w węglu śladami pradawnych roślin. To na ich podstawie zaczął tworzyć pierwsze abstrakcyjne przedstawienia, ilustrujące wizję artysty dotyczącą prehistorycznego świata. Początkowo były to szkice wykonywane podczas przerw, na workach z cementem, następnie malowidła tworzone w zaciszu domowym z dostępnych materiałów. Ze względu na brak środków na zakup płótna i farb olejnych, Ludwik Holesz posługiwał się starymi prześcieradłami i farbami uzyskanymi przez zmieszanie sadzy i pokostu. Pędzle wykonywał samodzielnie z końskiego włosia.
W 1963 roku Ludwik Holesz po raz pierwszy kupił farby i rozpoczął tworzenie w kolorach. Swoje ówczesne wizje na temat kosmosu i fantastycznych stworzeń przelewał na płótna, którymi dekorował wnętrze swojego domu.
Ludwik Holesz wykonywał także rzeźby, głównie w graficie, drewnie i węglu.
Ludwik Holesz - wystawy, nagrody i kolekcje
Sławę Ludwik Holesz zaczął zdobywać w latach 60. XX wieku. W 1966 roku w Teatrze Ziemi Rybnickiej odbyła się pierwsza indywidualna wystawa jego prac. W kolejnych latach wystawiał m.in. w Krakowie, Katowicach i Warszawie, a także za granicą na Słowacji, w Austrii, Niemczech, Anglii, Danii, Francji i Hiszpanii. Pod koniec życia Ludwik Holesz mógł poszczycić się udziałem w niemal osiemdziesięciu wystawach w kraju i za granicą.
Jego obrazy znalazły się w zbiorach muzealnych, m.in. w Krakowie, Warszawie, Zabrzu, Bytomiu, Katowicach i Rybniku, ale także w Wiedniu, Berlinie Mediolanie, Paryżu, Londynie, Moskwie czy Oslo. Prace Ludwika Holesza przechowywane są w kolekcjach prywatnych zarówno polskich, ja i zagranicznych np. w kolekcji króla Anglii.

Przyjmujemy obrazy Ludwika Holesza na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Ludwika Holesza.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Ludwika Holesza, zapraszamy do kontaktu [link].
Zobacz galerię obrazów Ludwika Holesza w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].
