KLIMEK Ludwik

Ludwik Klimek - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Ludwika Klimka. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Ludwika Klimka na aukcję [kontakt]

KLIMEK Ludwik
KLIMEK LudwikKLIMEK LudwikKLIMEK Ludwik
Tytuł:Venus aux oiseaux (1971)
Technika:olej, płótno
Wymiary:92 x 73 cm
Uwagi:
Sygnowany i datowany p.d.: "Klimek 71"
Opisany na blejtramie: "Klimek"; "Venus aux oiseaux"
Na odwrocie metka autorska.

OPIS PRACY:
Twórczość Ludwika Klimka, polskiego artysty, który od 1939 roku mieszkał i tworzył we Francji, silnie naznaczona była wpływami sztuki, z którą zetknął się w tym kraju. Inspirowało go zarówno klasyczne malarstwo europejskie, które podziwiał w Luwrze — m.in. dzieła Tycjana, Rubensa i Poussina — jak i artyści mu współcześni, np. Pablo Picasso, którego poznał w Vallauris. Istotne znaczenie miała również znajomość z Marcem Chagallem, z którym łączyły go przyjazne relacje, oraz współpraca z Henrim Matissem przy organizacji Biennale Internationale d'Art de Menton.

Ludwik Klimek tworzył obrazy o różnorodnej tematyce. Były to m.in. pejzaże malowniczej Prowansji, martwe natury, sceny rodzajowe oraz akty. W ostatnich latach twórczości szczególne miejsce zajmował ten ostatni motyw. Jego kobiece akty, utrzymane w ekspresyjnej i intensywnie kolorowej stylistyce, przesycone były zmysłowością i ciepłem południowego słońca. Ludwik Klimek chętnie podejmował popularne motywy ikonograficzne, takie jak np. trzy gracje, kąpiące się czy postać mistycznej Wenus, interpretując je we własnym stylu. Wzorował się również na kompozycjach dawnych mistrzów, które twórczo przetwarzał.
W tym kontekście należy rozpatrywać prezentowany w katalogu obraz olejny na płótnie pt. "Venus aux oiseaux", który ukazuje nagą Wenus otoczoną barwnym ptactwem, tworzącym wokół jej sylwetki coś na kształt dekoracyjnej ramy. Zmysłowa, esowata poza bogini może przywoływać skojarzenia z klasycznym motywem Ledy z łabędziem. Obraz zawiera też elementy orientalizujące, widoczne chociażby w ekspresyjnie ukazanym nakryciu głowy przedstawionej postaci.

Sprzedane:46. Aukcja Dzieł Sztuki (10 VI 2025)
Cena wywoławcza:8000 zł
Cena uzyskana:12000 zł

LUDWIK KLIMEK

Ludwik Klimek urodził się 23 sierpnia 1912 roku w Skoczowie, zmarł 7 grudnia 1992 roku w Nicei. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1939 roku wyjechał na stypendium do Paryża, gdzie zaskoczył go wybuch II wojny światowej. Artysta zamieszkał we Francji na stałe. Jeszcze na początku wojny przeniósł się na południe kraju, pomieszkiwał w Cannes, Nicei i St. Paul de Vence w Prowansji.

Twórczość Ludwika Klimka

Ludwik Klimek był bacznym obserwatorem natury, jednak nie odtwarzał jej realistycznie. Malował akty, martwe natury, sceny rodzajowe umieszczane w słonecznym krajobrazie Prowansji. Tworzył w technice olejnej. Stosowana przez niego paleta barw cechowała się przewagą ciepłych tonów żółci i czerwieni. Czerpał inspiracje z dzieł dawnych mistrzów jak i współczesnych mu twórców. Często wprowadzał do swoich obrazów przetworzone motywy znane z malarstwa Tycjana, Rubensa, Nicolasa Poussina czy Goyi, które miał możliwość poznać podczas licznych odwiedzin w paryskim Luwrze. W swojej twórczości ulegał w dużej mierze prądom artystycznym XX wieku, przede wszystkim kubizmowi i abstrakcjonizmowi. Prywatnie utrzymywał liczne kontakty z francuską bohemą, przyjaźnił się z Chagallem i Picassem, co także nie pozostało bez znaczenia dla rozwoju jego stylu artystycznego. Wraz z francuskim malarzem, Henri Matissem założył w 1951 roku Biennale Internationale d’Art de Menton.

Ludwik Klimek – wystawy i kolekcje

Szacuje się, że Ludwik Klimek namalował około trzech tysięcy obrazów, z czego większość znajduje się obecnie w kolekcjach prywatnych. Swoje prace artysta wystawiał m.in. we Francji, Szwajcarii, Włoszech, Niemczech, Szwecji i Holandii, a także poza Europą – w Japonii i Wenezueli. Płótna artysty były także eksponowane podczas współorganizowanego z Henri Matissem Biennale w Mentonie. W rodzinnym Skoczowie przechowywane są jego prace z okresu młodości i nauki w krakowskiej ASP. Za swoją twórczość Ludwik Klimek zdobywał liczne nagrody we Francji m.in. srebrny medal w 1951 i 1953 roku. 

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Ludwika Klimka na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Ludwika Klimka.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Ludwika Klimka, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Ludwika Klimka w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac
x
«
»