BROŻEK Maksymilian

BROŻEK Maksymilian
BROŻEK MaksymilianBROŻEK MaksymilianBROŻEK Maksymilian
Tytuł:Dom żydowski przy ul. Krakowskiej w Limanowej
Technika:olej, płótno naklejone na płytę
Wymiary:34 x 35 cm
40 x 41 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "MBrożek"
Naklejka z opisem na odwrocie.
Sprzedane:X Aukcja Dzieł Sztuki (29 VI 2021)
Cena wywoławcza:1900 zł
Cena uzyskana:1900 zł
BROŻEK Maksymilian
BROŻEK MaksymilianBROŻEK MaksymilianBROŻEK Maksymilian
Tytuł:Drzewa w jesieni
Technika:olej, tektura
Wymiary:37 x 29 cm
47 x 38,2 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "MBrożek."
Opisany na odwrocie.
Sprzedane:VIII Aukcja Dzieł Sztuki (14 IV 2021)
Cena wywoławcza:2400 zł
Cena uzyskana:2400 zł
BROŻEK Maksymilian
BROŻEK MaksymilianBROŻEK Maksymilian
Tytuł:Jesień w górach
Technika:olej, płyta
Wymiary:23,5 x 34,5 cm
30 x 41 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "MBrożek"

PRACA NIEDOSTĘPNA
niedostepny
BROŻEK Maksymilian
BROŻEK MaksymilianBROŻEK MaksymilianBROŻEK Maksymilian
Tytuł:Jesień w ogrodzie (1971)
Technika:olej, płyta
Wymiary:80,5 x 61 cm
90,7 x 70,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "MBrożek. | 1971."
Opisany na odwrocie.

PRACA NIEDOSTĘPNA
niedostepny

 

MAKSYMILIAN BROŻEK

Maksymilian Brożek urodził się w 1897 roku w Tarnowie, zmarł w 1977 roku w Limanowej. W 1916 roku rozpoczął studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie uczęszczał na zajęcia do pracowni Jacka Malczewskiego oraz Stanisława Dębickiego. Naukę na uczelni zakończył w 1923 roku z tytułem artysty-malarza. Pięć lat później zdał Egzamin Państwowy z rysunków i malarstwa w Krakowie. W 1930 roku ukończył dodatkowo Państwowy Instytut Robót Ręcznych w Warszawie.
Przez większość życia Maksymilian Brożek pracował jako pedagog, początkowo w Prywatnym Gimnazjum Męskim w Radomsku, następnie w Prywatnym Wyższym Seminarium Nauczycielskim w Sanoku i w końcu w Seminarium Nauczycielskim oraz w Państwowym Gimnazjum Męskim w Ostrowcu Świętokrzyskim. Po II wojnie światowej osiadł w Limanowej, gdzie pracował w miejscowej fabryce snycerskiej Juliana Fischera, a później znowu jako nauczyciel w Miejskim Gimnazjum i Liceum Koedukacyjnym w Limanowej. W kolejnych latach Maksymilian Brożek przeprowadzał się jeszcze do Ostrowca Świętokrzyskiego i Częstochowy, a w 1964 roku powrócił na stałe do Limanowej. Podjął pracę w Zasadniczej Szkole Zawodowej i nauczał rysunku oraz historii ubioru, a także prowadził własną galerię w domu przy ul. Kościuszki.
Maksymilian Brożek aktywnie uczestniczył w życiu środowisk artystycznych, był założycielem grupy malarzy "AGA" w Częstochowie oraz prezesem tamtejszego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków. Organizował również plenery malarskie w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Maksymilian Brożek zajmował się malarstwem oraz grafiką: litografią i drzeworytem. Wykonywał prace o bardzo różnej tematyce, malował pejzaże, weduty, martwe natury, portrety, a także sceny rodzajowe i symboliczno-alegoryczne. Trudnił się również rysunkiem, stworzył cykl ilustracji do wydań utworów Adama Mickiewicza.
Malarz prezentował swoje prace na wystawach m.in. w Toruniu, Sanoku, Lublinie, Warszawie i Krakowie.

Artysta był nie tylko twórcą, ale także kolekcjonerem sztuki. Interesował się zwłaszcza dziełami sztuki ludowej i sakralnej oraz historycznymi przedmiotami codziennego użytku. Był jednym z założycieli Muzeum Regionalnego w Limanowej.

Maksymilian Brożek bywał nazywany "ostatnim malarzem Młodej Polski".
Jego obrazy znajdują się w zbiorach muzealnych, m.in. w kolekcji Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej w Limanowej, Muzeum Historycznego w Sanoku, Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Muzeum Lubelskiego w Lublinie czy Muzeum Częstochowskiego w Częstochowie.

 

NIEDOSTĘPNE OBRAZY MAKSYMILIANA BROŻKA

 

x
«
»