ANTO Maria

Maria Anto - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Marii Anto. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Marii Anto na aukcję [kontakt]

MARIA ANTO

Maria Anto urodziła się w 1936 roku, zmarła w 2007 roku. Studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 1962 roku obroniła dyplom. Profesorami artystki byli Stefan Płużański i Michał Bylina. Karierę artystyczną Maria Anto rozpoczęła udziałem w Biennale Sztuki w Sao Paulo w 1963 roku.

Malarka czynnie organizowała życie artystyczne w Polsce w latach 80 - w jej domu i pracowni odbywały się bowiem pokazy, wystawy i spotkania drugiego obiegu.

Malarstwo Marii Anto

Styl malarski Marii Anto można umiejscowić na granicy surrealizmu, malarstwa fantastycznego i prymitywnego. Malarstwo Marii Anto trudno porównać do twórczości któregokolwiek ze współczesnych jej artystów polskich. Artystka malowała sceny figuratywne tworzone z nieproporcjonalnych postaci umieszczonych w bajkowych pejzażach lub wnętrzach przypominających sceny z marzeń sennych. Duży wpływ na malarstwo artystki miały traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa, które przypadło na okres II wojny światowej.

Prace Marii Anto z lat 60. i 70. cechuje dokładność kompozycji, z kolei obrazy z późniejszych lat charakteryzuje większa ekspresyjność.

Maria Anto - wystawy i kolekcje

Malarka brała udział w ponad 200 wystawach w kraju i za granicą.

Jej obrazy znajdują się w wielu krajowych i światowych kolekcjach sztuki, m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Galerii Zachęta w Warszawie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Sztokholmie oraz wielu kolekcjach prywatnych.

Maria Anto o swojej twórczości:

"Z wizji… Nie ze snów, jak sugerują krytycy, lecz właśnie z wizji. Czasami nie muszę nawet przymykać oczu, by w jednej chwili wyobrazić sobie gotowy obraz. Później męczę się jak potępieniec, staram się zasypać przepaść pomiędzy wyobrażeniem a tym, co pojawia się na płótnie. Nie pracuję jak zawodowiec. Maluję, jak natchniony amator, spontanicznie, w uniesieniu i za każdym razem, gdy stanę naprzeciw białego płótna, odczuwam taki sam przejmujący lęk, jakbym miała namalować pierwszy obraz w życiu".

[Cyt. za: Janusz Miliszkiewicz, Rozmowa z Marią Anto, "PANI", nr 10, październik 1993.]

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Marii Anto na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Marii Anto.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Marii Anto, zapraszamy do kontaktu [link].

Poszukujemy prac

 

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»