ŚWIDER Michał
Michał Świder - notowania aukcyjne
Aktualna oferta aukcyjna Michała Świdra. Wyniki aukcyjne. Biografia
Zachęcamy do zgłaszania prac Michała Świdra na aukcję [kontakt]
Tytuł: | Blizna (1997) z cyklu "Okna" |
Technika: | fresco-secco |
Wymiary: | 36,5 x 32 cm 46 x 41,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "Świder" Opisany na odwrocie: "MICHAŁ ŚWIDER | BLIZNA | fresco-secco | 1997 R | 36,5 x 32" Na odwrocie pieczęć autorska Michała Świdra. Obraz reprodukowany w czasopiśmie "Fronda" (nr 11/12, 1998). OPIS PRACY: Oferowana praca autorstwa Michała Świdra jest wyjątkowa już choćby ze względu na samą technikę wykonania, którą jest tzw. fresk suchy, polegający na malowaniu farbami zmieszanymi m.in. z wapiennym spoiwem na suchym tynku. Pod względem formy obraz cechuje linearność przywodząca skojarzenia z malarstwem włoskiego renesansu. Sposób ukazania postaci, jak gdyby wewnątrz okna, również wpisuje się w popularną w dobie odrodzenia konwencję przedstawiania. Znajdujący się u góry łaciński napis "CICATRIX" oznacza tytułową bliznę i nadaje całej kompozycji emblematyczny charakter, co jest kolejnym zabiegiem odwołującym się do sztuki dawnych wieków. Artysta w architektonicznej oprawie przedstawił młodą kobietę, która przegląda się w okrągłym lusterku. Głowa, szyja oraz ramiona postaci są szczelnie owinięte białą tkaniną. Dostojna i pełna wdzięku, porcelanowa twarz odbija się w tafli szkła - w zwierciadle można dostrzec podłużną czerwoną bliznę na policzku kobiety. Malarz w tej kompozycji, korzystając z sięgającej czasów starożytnych techniki, podjął dialog z malarstwem XV i XVI wieku, tworząc w efekcie niezwykle interesujący przykład współczesnego dzieła sztuki o symbolicznym, wartym do przeanalizowania i dokonania próby interpretacji znaczeniu. Barbara Tichy o obrazie Michała Świdra "Blizna" (1997): "Obraz Cicatrix (Blizna) przedstawia z kolei kobietę, która w lustrze ogląda ślad zranienia na swojej twarzy. I znowu można ten gest interpretować symbolicznie, bowiem życie każdego człowieka, różne wydarzenia, które go spotykają, zapisują jak kronikarz znaki na jego ciele, tak że może być świadkiem i dokumentem ludzkiej historii. Idąc dalej, należałoby spojrzeć w duszę człowieka, na której życie często pozostawia blizny. Tych jednak w lustrzanym odbiciu dostrzec nie można, chyba że znamię na ciele będzie pamiątką przeżyć duchowych. Takim znakiem było biodro Jakuba zwichnięte w czasie walki z aniołem nad potokiem Jabbok. Być może kobieta z obrazu Świdra nosi taką właśnie bliznę." [Cyt. za: B. Tichy, Spotkanie przy studni. Rzecz o malarstwie Michała Świdra, "Fronda" 11/12, 1998, s. 271-272.] |
Sprzedane: | XXXVI Aukcja Dzieł Sztuki (16 IV 2024) |
Cena wywoławcza: | 13000 zł |
Cena uzyskana: | 26000 zł |
Tytuł: | Autoportret w kaszkiecie (ok. 1980) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 55 x 50,5 cm |
Uwagi: | - kolekcja prywatna, - dar od artysty. | PROWENIENCJA:
Tytuł: | Portret (ok. 1980) |
Technika: | akwarela, papier |
Wymiary: | 29,7 x 21 cm |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "Świder" Widoczne uszkodzenie papieru w lewym górnym narożniku. PROWENIENCJA: - kolekcja rodzinna, - dar od artysty. |
Sprzedane: | XXVIII Aukcja Dzieł Sztuki (29 VI 2023) |
Cena wywoławcza: | 2800 zł |
Cena uzyskana: | 2800 zł |
Tytuł: | Córka Chilkiasza (2011) |
Technika: | technika własna, płótno |
Wymiary: | 75 x 100 cm 94 x 119 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "Świder" Opisany l.g.: "FILIA CHELCIAE" Opisany na odwrocie: "FILIA HELCIAE | ("CÓRKA CHILKIASZA") | MMXI | Michał Świder | tech. własna | 75 x 100 cm" Na odwrocie pieczęć autorska Michała Świdra. REKORD SPRZEDAŻY NA RYNKU SZTUKI |
Sprzedane: | XX Aukcja Dzieł Sztuki (18 X 2022) |
Cena wywoławcza: | 49000 zł |
Cena uzyskana: | 50000 zł |
MICHAŁ ŚWIDER
Michał Świder urodził się w 1962 roku w Sędziszowie Małopolskim, zmarł w 2019 roku w Czernichowie k. Krakowa. W 1990 roku ukończył studia na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie kształcił się w pracowniach Zbysława Marka Maciejewskiego i Janiny Kraupe-Świderskiej. Po uzyskaniu dyplomu przez krótki czas wykładał na macierzystej uczelni. W 1993 roku został laureatem stypendium Stage Internazionale sull′Affresco we włoskim Fabriano, gdzie uczył studiował technikę fresku i uczył się konserwacji malarstwa ściennego. Ten włoski epizod miał wyraźny wpływ na jego sztukę. Ostatecznie Michał Świder skupił się na własnej twórczości.
Malarstwo Michała Świdra
Stylistyka, jaką Michał Świder operował w swoich pracach, przywodzi na myśl osiągnięcia sztuki antycznej, a także jej spadkobierców - renesansowych artystów specjalizujących się w wykonywaniu fresków oraz XIX-wiecznych malarzy-symbolistów.
Michał Świder stosował wąską, stonowaną kolorystykę złożoną głównie z brązów, ugrów i sjen, urozmaiconą nakładanym na powierzchnię obrazu złotem. Dzięki tym zabiegom artysta ujmował w swoich obrazach nastrój pełen skupienia i tajemniczości.
Michał Świder podejmował zróżnicowaną tematykę, najczęstszym motywem jego kompozycji była jednak niewątpliwie kobieta. W obrazach Michała Świdra nierzadko przeplatał się również mistycyzm oraz tematyka religijna. Artysta często umieszczał w swoich pracach cytaty z Pisma Świętego, chętnie sięgał do symboliki biblijnej.
Obrazy Michała Świdra prezentują hermetyczne, zatrzymane w czasie, surowe przestrzenie, w których osadzone zostały nie mniej chłodne, zmonumentalizowane postacie. Wszystkie elementy malarstwa Michała Świdra skłaniają do refleksji i poświęcenia czasu na analizę wyidealizowanych światów kreowanych przez artystę.
Michał Świder poza malarstwem sztalugowym zajmował się również sztuką monumentalną, jest autorem m.in. malowideł ściennych w refektarzu plebanii w Płokach k. Trzebini.
Michał Świder - wystawy
Michał Świder uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, zarówno w kraju, jak i za granicą. W Polsce eksponował swoje prace głównie w Krakowie - w Galerii Kersten oraz w Warszawie. Z ważniejszych wystaw zagranicznych można wymienić ekspozycję "Cantiucum Canticorum – Pieśń nad pieśniami", która miała miejsce w SoHo w Nowym Jorku w 1999 roku.
Artykuły na temat malarstwa Michała Świdra:
"Kiedy ogląda się obrazy Michała Świdra, myśli natychmiast biegną ku Włochom i epoce przełomu średniowiecza i renesansu. Jego dzieła zaludniają postacie o charakterystycznych oczach w kształcie migdału. Ich spojrzenie jest spokojne, ale uważne, wręcz badawcze. Przeważnie są to wizerunki świętych lub postacie alegoryczne. [...] Zarówno figury, jak i elementy tła, stanowiące zazwyczaj fragmenty architektury, oplata kontur, którego linia odznacza się wyrafinowaną elegancją, wprowadzając w malowidła linearyzm i dekoracyjność. Artysta nie unika także wolnej przestrzeni. Pozostawione puste płaszczyzny powodują nastrój zadumy, kontemplacji i wyciszenie. Temu wrażeniu ciszy sprzyja również gama barw zawężona do półprzejrzystych odcieni brązów, błękitów, czerwieni i żółci, w której pigmenty występują w wy smakowanych, najdelikatniejszych zestawieniach. Autora tych prac można więc uznać za bezpośredniego ucznia mistrzów florenckich czy sieneńskich, tworzących swe malarskie wizje około pięćset lat temu."
~ Barbara Tichy
[Cyt. za: eadem, Spotkanie przy studni. Rzecz o malarstwie Michała Świdra, "Fronda" 11/12, 1998, s. 270.]
Przyjmujemy obrazy Michała Świdra na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Michała Świdra.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Michała Świdra, zapraszamy do kontaktu [link].
Zobacz galerię obrazów Michała Świdra w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].