KRZYŻAK Mieczysław

KRZYŻAK Mieczysław BIOGRAFIA

Tytuł:

Wizja Św. Huberta

Technika:olej, płótno
Wymiary:50 x 70 cm (wymiary z oprawą: 65 x 85 cm)
Uwagi:
niedostepny

 

MIECZYSŁAW KRZYŻAK - NOTA BIOGRAFICZNA

Mieczysław Krzyżak urodził się w 1914, zmarł w 1984 roku. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Wojciecha Weissa. Artysta był także uczniem Wojciecha i Jerzego Kossaków, których wpływ jest bardzo widoczny w jego twórczości. Swoją karierę związał z krakowskim Towarzystwem Przyjaciół Sztuk Pięknych, uczestniczył w wielu organizowanych przez nie wystawach, m.in. w ekspozycji Otwarte Drzwi w 1958 roku (obraz "Już nigdy więcej wojny"), w Wystawie Jubileuszowej 50-lecia Polskich Artystów Plastyków Okręgu Krakowskiego w 1961 roku (obraz "Wrzesień 1939"), XVIII Wystawie Ogólnopolskiej Grupy Artystów Plastyków Zachęta również w 1961 roku (obraz "W Bieszczadach"), brał także udział w Dorocznym Salonie Malarstwa Krakowskiego w 1976 roku, gdzie eksponowano jego obraz "Na torze wyścigowym".

Dzieła Mieczysława Krzyżaka najczęściej poruszają tematykę batalistyczną oraz motywy związane z codziennością wiejskiego życia. Artysta pozostawił po sobie wiele idyllicznych przedstawień wesel, wypraw do lasu, polowań czy beztroskich wycieczek. Równie często w jego twórczości pojawiają się sceny batalistyczne, oddziały ułanów i epizody z wojny polsko-bolszewickiej. Przedstawienia te są dynamiczne, pełne ekspresji, wzrok przyciąga w nich szczegółowo oddana broń, mundury i ludowe stroje. Mieczysław Krzyżak pieczołowicie dopracowywał także tło swoich przedstawień, które zwykle stanowiły podkrakowskie i tatrzańskie lasy oraz wsie. Malarz doskonale potrafił oddać nie tylko fizyczne właściwości zmiennych pór roku, ale także ich charakter, atmosferę: sceny letnie i wiosenne pełne są żywych, nasyconych kolorów oraz ciekawych akcentów świetlnych nadających całości optymizmu i energii. Zimowe i jesienne widoki są natomiast ciemne, przygaszone, utrzymane w klimacie leniwej nostalgii.
Elementem nierozłącznie niemal związanym z twórczością Mieczysława Krzyżaka są konie i konne zaprzęgi malowane przez inspiracje płynące z malarstwa mistrzów artysty - Wojciecha i Jerzego Kossaków.
Innym, równie ciekawym kierunkiem twórczości Mieczysława Krzyżaka są historyczne obrazy symboliczno-alegoryczne jak "Wrzesień 1939", ukazujące współczesne artyście wydarzenia z historii Polski.

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

 

Niedostępne prace artysty niedostępne
Niedostępne prace artysty niedostępne
Niedostępne prace artysty niedostępne
Niedostępne prace artysty niedostępne
Niedostępne prace artysty niedostępne
Niedostępne prace artysty niedostępne
x
«
»