JARODZKI Paweł

JARODZKI Paweł
JARODZKI PawełJARODZKI PawełJARODZKI Paweł
Tytuł:Na wojnę (2016)
Technika:akryl, szablon, papier
Wymiary:40 x 32 cm
67,8 x 58 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "PaJarodzki ‘16"
Opisany l.d.: "LUXUS"
Sprzedane:VIII Aukcja Dzieł Sztuki (14 IV 2021)
Cena wywoławcza:1500 zł
Cena uzyskana:1500 zł

 

PAWEŁ JARODZKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Paweł Jarodzki urodził się w 1958 roku we Wrocławiu, zmarł tamże w roku 2021. W latach 1979-1984 studiował na Wydziale Malarstwa, Rzeźby i Grafiki Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom z malarstwa otrzymał w pracowni Konrada Jarodzkiego i Leszka Kaćmy. Po ukończeniu nauki rozpoczął pracę na macierzystej uczelni, prowadził Pracownię Multimediów w Katedrze Malarstwa Architektonicznego i Multimediów na Wydziale Malarstwa i Rzeźby wrocławskiej ASP. Od 2004 roku był również kuratorem Biura Wystaw Artystycznych Awangarda we Wrocławiu.
Jeszcze za czasów studenckich, na początku lat 80. wraz z innymi studentami wrocławskiej PWSSP (Bożeną Grzyb, Ewą Ciepielewską, Andrzejem Jarodzkim oraz Arturem Gołackim) zaczął wydawać pismo "Luxus", a następnie stał się współzałożycielem i liderem komentującej sztuką obecną sytuację polityczno-społeczną grupy artystycznej o tej samej nazwie, kierującej się hasłem "seks, polityka i muzyka rockowa". Grupa działała w latach 1883-1895, a Paweł Jarodzki uczestniczył we wszystkich jej działaniach, akcjach i wystawach przez cały wspomniany okres. Poza aktywnością artystyczną w grupie "Luxus" malarz wystawiał swoje prace również indywidualnie.

Paweł Jarodzki zajmował się szeroko pojętą twórczością artystyczną – malarstwem sztalugowym, rysunkiem, grafiką, komiksem, akcją artystyczną, filmem, a nawet poezją. Twórczość plastyczna artysty już w czasach działalności w grupie "Luxus" oscylowała wokół sztuki popularnej, inspirowana była pop-artem, reklamą i miejską codziennością, operowała prostymi formami oraz intensywną i sugestywną, ale ograniczoną kolorystyką. Obrazy Pawła Jarodzkiego powstawały przy użyciu szablonów, co jeszcze bardziej pozwalało kojarzyć je z tablicami informacyjnymi czy "malarstwem ulicznym".
Charakterystyczne dla twórczości Pawła Jarodzkiego jest ironiczne posługiwanie się cytatem i pastisz będący formą dialogu ze "sztuką wysoką" i kanonicznymi dziełami z historii sztuki.
Twórczość malarza wpisuje się w dużej mierze w nurt sztuki krytycznej, powstawała jako aktualny komentarz do sytuacji politycznej i często absurdalnych trendów społecznych bacznie analizowanych przez artystę.

Paweł Jarodzki brał udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą, m.in. we Wrocławiu, w Warszawie, Krakowie, Poznaniu czy Pradze. Prace artysty znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i muzealnych, np. w Muzeum Narodowym w Warszawie i we Wrocławiu czy w zbiorach warszawskiej "Zachęty".

 

 

x
«
»