STACHIEWICZ Piotr

Piotr Stachiewicz

 

Piotr Stachiewicz urodził się w 1858 roku w Nowosiółkach Gościnnych na Podolu, zmarł w 1938 roku w Krakowie. W latach 1877-1883 kształcił się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Jana Matejki, Floriana Cynka i Władysława Łuszczkiewicza. Następnie, w latach 1883-1885, kontynuował edukację na Akademii Monachijskiej u Otto Seitza.

Tworzył przede wszystkim obrazy religijne, historyczne, rodzajowe oraz portrety. W latach 1893-1895 wykonał cykl dwunastu obrazów poświęconych kopalni soli w Wieliczce. Za dzieło „Śmierć górnika” (1892) będące wstępem do cyklu Piotr Stachiewicz otrzymał nagrodę Akademii Umiejętności im. Probusa Barczewskiego. Poza obrazami sztalugowymi tworzył także dekoracyjne kompozycje monumentalne. Jedną z nich jest dekoracja mozaikowa kościoła Jezuitów w Krakowie. Zajmował się także ilustratorstwem i projektowaniem reklam. Cykle jego rysunków zdobiły m.in. dzieła „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza czy poezje Marii Konopnickiej.
Piotr Stachiewicz od 1889 roku był członkiem krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, w latach 1900-1913 pełniąc w nim funkcję wiceprezesa. W 1923 roku artysta został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

[źródło fot. NAC]

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt