OLBIŃSKI Rafał

OLBIŃSKI Rafał BIOGRAFIA

Tytuł:

Madame Butterfly

Technika:inkografia, papier, p.d. ołówek: "Olbiński"
Wymiary:30 x 20 cm (wymiary pracy)
37 x 26,5 cm (wymiary arkusza)
Uwagi:Zobacz dostępne prace
niedostepny

RAFAŁ OLBIŃSKI

rafał olbiński

Rafał Olbiński urodził się 1943 roku w Kielcach. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Jeszcze w czasie studiów zaczął tworzyć swoje pierwsze plakaty. Po uzyskaniu dyplomu w 1970 roku rozpoczął współpracę z czasopismem "Jazz Forum". Przez kolejnych dziesięć lat był dyrektorem artystycznym pisma. Jeden z redaktorów naczelnych, który z nim wtedy współpracował, wspominał Rafała Olbińskiego tak: "Rafał robił okładki, dostawał temat, przedstawiał jedną propozycję, ale była zawsze dobra, więc nie podlegała dyskusji".

Równolegle Rafał Olbiński realizował także inne zlecenia: projektował okładki płyt dla wytwórni Muza, Pronit i Tonpress oraz tworzył plakaty reklamujące festiwale jazzowe: Jazz Jamboree, Złota Tarka i⠀Lubelskie Spotkania Wokalistów Jazzowych.

W 1981 roku artysta wyemigrował do Paryża, a następnie do Stanów Zjednoczonych. W Nowym Jorku nawiązał współpracę z magazynem "Psychology Today". Pierwsza okładka jego autorstwa ukazała się już w marcu 1982 roku. Od tego czasu projekty Rafała Olbińskiego pojawiały się na tytułowych stronach wielu periodyków z⠀całego świata, m.in. "The New York Times", "Newsweek", "Business Week", "Der Spiegel", "Time", "Charaktery", "Playboy" czy "Wprost".

Od końca lat 80. Rafał Olbiński wykładał w Temple University i School of Visual Arts. Prowadził tam zajęcia z grafiki, typografii, plakatu oraz ilustracji.

Na początku kolejnej dekady podjął współpracę z New York City Opera. Zajął miejsce dotychczasowego plakacisty, Richarda Hessa. Od tego momentu to plakaty operowe i teatralne stały się najbardziej rozpoznawalną dziedziną twórczości Rafała Olbińskiego. Projektował je dla wielu polskich i zagranicznych instytucji, takich jak Utah Opera, Pacific Opera San Francisco, Philadelphia Opera i wielu innych.

Twórczość Rafała Olbińskiego

Sztuka Rafała Olbińskiego określana jest mianem surrealistycznej i niejednokrotnie porównywana z twórczością René Magritte’a oraz Paula Delvaux'a, natomiast sam artysta został uznany przez "The New Yorker" jednym z najbardziej znanych współczesnych surrealistów. Artysta kreuje odrębny świat rządzący się własnymi prawami fizyki, optymistyczny i⠀pogodny, który nazywa "ładnym realizmem" upiększającym rzeczywistość. W malarstwie Rafał Olbiński wciąż korzysta z języka charakterystycznego dla plakatu: stosuje lapidarne wizualne komunikaty oraz poetyckie metafory.

Artysta w swojej twórczości podejmuje zróżnicowaną tematykę i wykorzystuje wiele technik, w tym malarstwo olejne, akwarelowe, rysunek i grafikę. W jego malarstwie realizm form łączy się z surrealistycznym podejściem do treści. Prace Rafała Olbińskiego cechuje precyzja linii, dbałość o detale i złożoność kompozycji. Paleta barw stosowanych przez Rafała Olbińskiego jest zdominowana przez różne odcienie błękitu, zieleni i szarości. Artysta chętnie wykorzystuje złożone efekty świetlne, które wpływają na niepowtarzalną nastrojowość jego prac.

Przez długi czas dominującą dziedziną twórczości Rafała Olbińskiego było projektowanie plakatów oraz ilustracji prasowych.

Warto wspomnieć również o mniej znanych dziedzinach sztuki Rafała Olbińskiego: scenografii oraz ilustracji książkowej. Jako scenograf zadebiutował w 2002 roku tworząc dekoracje do przedstawienia "Don Giovanni", które wystawiono w Philadelphia Opera. Później projektował m.in. dekoracje do spektaklu "Czarodziejskiego fletu" W. A. Mozarta wystawionego w reżyserii Giovanny'ego Castellanosa w Warszawskiej Operze Kameralnej w Warszawie (2019).

W 2014 roku ukazały się "Baśnie o miłości i innych dziwnych przypadkach" - Rafał Olbiński jest nie tylko autorem ilustracji, ale także zawartych w publikacji opowieści. Dwa lata później, wraz z Michałem Zawadką, artysta stworzył książkę dla dzieci pt. "Galeria bajek. Wiersze czytane obrazem". Autor przedmowy, prof. Tony Buzan, nazwał ją  "piękną książką dwóch pięknych umysłów dla miliardów pięknych umysłów dziecięcych".

Rafał Olbiński - wystawy i kolekcje

Pierwsza wystawa prac malarskich Rafała Olbińskiego odbyła się dopiero w 1990 roku w nowojorskiej Andre Zarre Gallery i od razu odniosła komercyjny sukces. W kolejnych latach dużo wystawiał, zarówno za granicą (np. w Nowym Jorku, Tel Awiwie, Kolonii), jak i w Polsce (m.in. we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu). W 2021 roku w Muzeum Narodowym w Kielcach - rodzinnym mieście artysty, odbyła się monograficzna wystawa Rafała Olbińskiego prezentująca jego malarstwo, plakaty oraz rzeźby.

Obrazy Rafała Olbińskiego są częścią wielu kolekcji prywatnych na całym świecie.

Wystawy sztuki Rafała Olbińskiego

Wybrane ekspozycje Rafała Olbińskiego w Polsce:

2007 - "Rafał Olbiński. Plakat", Opera Wrocławska, Wrocław;
2012 - "Rafał Olbiński. Sztuka Metafory", Łazienki Królewskie, Warszawa;
2013 - "Sztuka metafory", Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, Suwałki;
2014 - "Spotkania. Rafał Olbiński", Galeria Na Płocie, Lublin;
2015 - "Baśnie o miłości i innych dziwnych przypadkach", Stara Kotłownia, Olsztyn;
2015 - "Rafał Olbiński: Baśnie o miłości i innych dziwnych przypadkach", Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej, Poznań;
2016 - "Rafał Olbiński - OPERA I NIE TYLKO", American Corner, Radom;
2016 - "Rafał Olbiński. Nie tylko obrazy.", Galeria Grafiki i Plakatu, Warszawa;
2016 - "Olbiński. Plakaty", Sale Redutowe, Opera Narodowa, Warszawa;
2017 - "Rafał Olbiński", Galeria Sztuki "Zamek", Szczecinek;
2017 - "Rafał Olbiński. Niewielu ludzi ma na tyle wyobraźni, żeby zrozumieć rzeczywistość", Galeria Extravagance, Sosnowiec;
2021 - "Rafał Olbiński. Wystawa monograficzna", Muzeum Narodowe w Kielcach.

Wybrane ekspozycje Rafała Olbińskiego za granicą:

2005 - "Olbinski Posters for Performing Artists", National Arts Club, Nowy Jork;
2008 - "Olbinski- Photokina Expo", Kolonia;
2009 - "New Dreams of Values", Jule Collins Smith Museum, Auburn;
2009 - "Exhibition of Rafal Olbinski Opera Posters", The Israel Opera, Tel Awiw;
2010 - "The Art of New York- based Polish artist Rafal Olbinski", The Marchesa Art & Theater, Austin 11;
2013 - "Exhibition of Posters by Rafal Olbinski", Polish Institute of Arts and Sciences in America, Nowy Jork;
2014 - "The Virtue of Ambiguity", Studio Vendome, Nowy Jork;
2014 - "Olbinski Autumn 2016 Opening", Gallery 444, San Francisco.

Wybrane nagrody i wyróżnienia otrzymane przez Rafała Olbińskiego:

Za swoje prace Rafał Olbiński został wyróżniony około 150 razy. Były to między innymi:
1974 - II nagroda w konkursie na plakat na temat 100-lecie Lenina, 1969. First Prize in International Poster Competition "Inletweper", Stuttgart;
1976 - First Prize in Poster Competition for Human Rights Institute, Strasburg;
1986 - Gold Medal Society of Ilustrators and the Art Directors Club of New York;
1986 - Gold Award in the 76-86 The Creative Decade Competition, Toronto;
1993 - Silver Medal from Art Directors Club of New York;
1994 - The International Oscar for the World"s Most Memorable Poster "Prix Savignac 1994", Paryż;
1995 - First Prize in New York 95 Capital of the World Contest.

Rafał Olbiński o sztuce:

Książę surrealizmu

"Metafora tłumaczy to, co dla nas nieznane, w oparciu o symbole z biblioteki naszych zbiorowych wspomnień, symboli. Prawda może być dla kogoś bolesna. Żeby nie narazić się na reperkusje - używamy metafory."

~ Rafał Olbiński w wywiadzie dla legalnakultura.pl

[Cyt.za: http://legalnakultura.pl/pl/czytelnia-kulturalna/rozmowy/news/2536,rafal-olbinski]

Rozmowa z Rafałem Olbińskim

"Osobiście odnajduję się w tworzeniu na podstawie niesamowitego dziedzictwa kulturowego hellenistycznej mitologii będącej w całości opisem konfrontacji między nami i naszym ego, jednostką i społeczeństwem, pomiędzy marzeniami i rzeczywistością. To uczy nas, że w życiu bez walki nie jest możliwe osiągnięcie niczego znaczącego, a agonia i zachwyt splata się w nim w jedno."

~ Rafał Olbiński dla portalu FUTURISM

[Cyt.za: https://futurism.media/interview-with-rafal-olbinski-science-fiction-artist-and-poetic-surrealist]

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Rafała Olbińskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Rafała Olbińskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Rafała Olbińskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Rafała Olbińskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

NIEDOSTĘPNE OBRAZY RAFAŁA OLBIŃSKIEGO

x
«
»