SĘK Ryszard

SĘK Ryszard
SĘK RyszardSĘK RyszardSĘK Ryszard
Tytuł:Adam i Ewa
Technika:drewno polichromowane
Wymiary:46,5 x 13 x 10,5 cm
Uwagi:Sygnowany na spodzie podstawy: "Sęk | Ryszard"

PROWENIENCJA:
- kolekcja prywatna,
- zakup od artysty.

RYSZARD SĘK - NOTA BIOGRAFICZNA

Ryszard Sęk urodził się w 1936 roku w Budziskach (woj. lubelskie), zmarł w 2001 roku. Mieszkał w rodzinnej miejscowości. Zajmował się rolnictwem, prowadził nieduże gospodarstwo. Interesował się rzeźbą i wykonywał z drewna polichromowane figurki różnych ptaszków, starając się jak najwierniej oddać ich rzeczywisty wygląd i ubarwienie. Początkowo ofiarowywał swoje rzeźby jako prezenty, później zaczęli pojawiać się chętni na ich zakup. Artysta przesłał też kilka figurek ptaków do warszawskiego oddziału Cepelii, która nawiązała współpracę z rzeźbiarzem. Później nawiązał również kontakt z Desą.
Był członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Stylistycznie dzieła Ryszarda Sęka wpisują się w charakterystykę rzeźby ludowej lubelskich okolic Łukowa (tzw. Łukowskiego Ośrodka Rzeźby Ludowej), ale posiadają przy tym wyraźne cechy indywidualności twórczej artysty. Przede wszystkim Ryszard Sęk rzeźbił swoje prace zwykle w jednym kawałku drewna, unikając wszelkiego łączenia. Stosował też intensywną kolorystykę polichromii.
W swojej twórczości artysta poruszał zróżnicowaną tematykę, zarówno religijną, jak i świecką. Przedstawiał motywy biblijne, wizerunki Jezusa i świętych, ale także sceny rodzajowe i zwierzęta.

Ryszard Sęk wystawiał swoje prace na wielu ekspozycjach, brał udział w kiermaszach i konkursach, m.in. w konkursie "Polska sztuka ludowa" (Warszawa 1971) zdobył drugą nagrodę. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i muzealnych, np. w Muzeum Lubelskim w Lublinie i Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach.

NIEDOSTĘPNE RZEŹBY RYSZARDA SĘKA