DZIEMAŃSKI Stanisław

DZIEMAŃSKI Stanisław BIOGRAFIA

Pejzaż górski

Technika:akwarela, papier
Wymiary:33 x 47,5 cm (wymiary w świetle passe-partout)
49,5 x 62 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "ST.DZIEMAŃSKI"

STANISŁAW DZIEMAŃSKI

Stanisław Dziemański urodził się w 1897 roku w Dobczycach, zmarł w 1962 roku w Warszawie. Swoją edukację artystyczną odebrał w Krakowie: w Szkole Rysunków, Malowania i Modelowania Tadeusza Błotnickiego i Stanisława Dębickiego oraz na prywatnych kursach u Wincentego Wodzinowskiego. Po przerwie spowodowanej wydarzeniami I wojny światowej kontynuował naukę w pracowni Teodora Axentowicza. Po 1924 roku odbył kilka podróży do Włoch i Francji, które miały na celu uzupełnienie jego studiów artystycznych.
W okresie międzywojennym oraz w pierwszej dekadzie po II wojnie światowej Stanisław Dziemański mieszkał i tworzył w Krakowie, a w 1954 roku przeniósł się na stałe do Warszawy.

Malarstwo Stanisława Dziemańskiego

Obrazy Stanisława Dziemańskiego to najczęściej pejzaże prezentujące zarówno górskie widoki Podhala i Tatr, sceny marynistyczne, jak i motywy architektoniczne. Artysta najchętniej tworzył w technice akwareli, ale wykorzystywał również farby olejne.

Prace Stanisława Dziemańskiego utrzymane są w realistycznym kanonie. Artysta operował płaskimi plamami barwnymi, które znakomicie współgrały ze sobą tworząc zachwycająco malarskie, a przy tym precyzyjne pod względem rysunkowym kompozycje.
Charakterystyczna dla Stanisława Dziemańskiego jest także chętnie używana przez niego paleta barw – zwykle wąska w obrębie jednej pracy, utrzymana w chłodnych, stonowanych, szlachetnych odcieniach.

Stanisław Dziemański - wystawy i kolekcje

Prace Stanisława Dziemańskiego eksponowane były na wielu wystawach krajowych, m.in.: w Lublinie, Poznaniu, Warszawie czy Zakopanem. Malarz wielokrotnie brał też udział w wystawach organizowanych przez krakowskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych.

Obrazy Stanisława Dziemańskiego znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych.

Przyjmujemy obrazy Stanisława Dziemańskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Stanisława Dziemańskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Stanisława Dziemańskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Stanisława Dziemańskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

NIEDOSTĘPNE OBRAZY STANISŁAWA DZIEMAŃSKIEGO