JANOWSKI Stanisław

JANOWSKI Stanisław
JANOWSKI StanisławJANOWSKI StanisławJANOWSKI Stanisław
Tytuł:Grobowiec marabuta w Tunisie (1931)
Technika:akwarela, papier
Wymiary:53 x 36 cm (w świetle passe-partout)
75 x 56 cm (wymiary z oprawą)
Sygnowany i datowany p.d.: "St. Janowski | Tunis 1931"
Na odwrocie metka z opisem: "Autor: Stanisław Janowski | Grobowiec świętego (Marabout) Tunis"
Sprzedane:VI Aukcja Dzieł Sztuki (14 XII 2020)
Cena wywoławcza:1000 zł
Cena uzyskana:1000 zł

STANISŁAW JANOWSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Stanisław Janowski

Stanisław Janowski, "Autoportret z paletą", Muzeum Narodowe w Krakowie
[Źródło: Zbiory cyfrowe MNK].

Stanisław Janowski urodził się w 1866 roku w Krakowie, zmarł tamże w roku 1942. Wykształcenie artystyczne zdobył w czasie studiów w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych oraz Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Naukę ukończył w 1890 roku. Przez wiele lat pracował jako pedagog w szkole dramatycznej w Krakowie, wykładał choreografię i kostiumologię. Po 1901 roku większość swojego czasu wiązał z teatrem, był scenografem i dekoratorem, reżyserował również niektóre spektakle. W tej dziedzinie czynnie działał ze swoją żoną, pisarką i aktorką – Gabrielą Zapolską, z którą to prowadził objazdowy Teatr Gabrieli Zapolskiej pod artystycznym kierownictwem Stanisława Janowskiego. Po rozpadzie związku w 1910 roku malarz skupił się ponownie na działalności artystycznej. W 1912 roku został profesorem Wolnej Akademii Sztuki we Lwowie.
Chętnie podróżował, w swoim życiu zwiedził Włochy, Tunis i Siedmiogród.

Stanisław Janowski zajmował się malarstwem sztalugowym, ilustracją, fotografią oraz scenografią. Jego sztuka cieszyła się dużym zainteresowaniem. Artysta malował zarówno portrety, jak i sceny rodzajowe i pejzaże, a nawet panoramy. W czasie I wojny światowej służył w Legionach, wykonywał więc również obrazy o charakterze batalistycznym. Malarz był również znakomitym rysownikiem i ilustratorem, jego prace znalazły się m.in. w wydaniu dramatu Gabrieli Zapolskiej Tamten.
Pokazywał swoje prace na wielu wystawach w kraju, m.in. w Poznaniu. Był członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz we Lwowie, Związku Zawodowego Polskich Artystów Plastyków oraz Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Dzieła Stanisława Janowskiego znajdują się np. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie.

Artysta bratem malarki Bronisławy Rychter-Janowskiej.