KLIMOWSKI Stanisław

KLIMOWSKI Stanisław
KLIMOWSKI StanisławKLIMOWSKI StanisławKLIMOWSKI Stanisław

KLIMOWSKI Stanisław BIOGRAFIA

Tytuł:Dziewczynka z kwiatami (1931)
Technika:olej, płótno
Wymiary:110,2 x 66,1 cm
129,7 x 84,5 cm (wymiary z oprawą)
Cena wywoławcza:6800,00 zł
złóż zlecenie
KLIMOWSKI Stanisław

KLIMOWSKI Stanisław BIOGRAFIA

Tytuł:Zamek w Wiśniczu (1928)
Technika:olej, płótno
Wymiary:72,1 x 96,5 cm
85,6 x 110,2 cm (wymiary z oprawą)
Cena wywoławcza:3800,00 zł
złóż zlecenie

STANISŁAW KLIMOWSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Stanisław Klimowski urodził się w 1891 roku w Krakowie, zmarł w 1982 roku w Katowicach. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych - malarstwo pod kierunkiem Jacka Malczewskiego i Teodora Axentowicza oraz rzeźbę u Konstantego Laszczki. Jego debiut wystawienniczy miał miejsce w 1911 roku na wystawie krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych.
Brał udział w I wojnie światowej jako żołnierz armii austro-węgierskiej. Dokumentował wówczas życie wojskowe, uwieczniając sceny z obozów i epizody z frontowe.
Po wojnie zamieszkał w Nowym Wiśniczu, ze względu na problemy zdrowotne w latach 1934-1940 przebywał w Zakopanem. Od 1951 roku był nauczycielem w Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu, aż do 1961 roku, kiedy to przeniósł się do Katowic.

Od 1911 roku malarz należał do Związku Artystów Plastyków.

Stanisław Klimowski malował przede wszystkim portrety intymne i reprezentacyjne, zarówno bliskich mu osób, jak i ważnych postaci II Rzeczypospolitej. Podejmował również tematykę rodzajową, religijną i pejzażową. Artysta tworzył w stylistyce młodopolskiej z wyraźnymi wpływami impresjonizmu. Obrazy Klimowskiego, głównie portrety, ale również pejzaże, cechują się doskonałą obserwacją otoczenia i umiejętnym oddawaniem charakteru portretowanej osoby i miejsca.

W 1991 roku w domu artysty w Nowym Wiśniczu powstało prywatne muzeum biograficzne poświęcone osobie Stanisława Klimowskiego, w którym eksponowane były obrazy, rzeźby i pamiątki po artyście. Muzeum zakończyło działalność w 2010 roku. Prace Klimowskiego znajdują się obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Śląskiego w Katowicach.