KOGUCIUK Stanisław
Stanisław Koguciuk - notowania aukcyjne
Aktualna oferta aukcyjna Stanisława Koguciuka. Wyniki aukcyjne. Biografia
Zachęcamy do zgłaszania prac na aukcję [kontakt]
Tytuł: | Ostatnia wieczerza |
Technika: | olej, płyta |
Wymiary: | 47 x 66 cm |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "St. Koguciuk." |
Cena wywoławcza: | 1200 zł |
STANISŁAW KOGUCIUK
Stanisław Koguciuk urodził się 1 maja 1933 roku w miejscowości Jankowce na Wołyniu (obecnej Ukrainie), zmarł 13 listopada 2021 roku w Pławanicach. Był jednym z najbardziej rozpoznawalnych malarzy nieprofesjonalnych.
Od 1945 roku w mieszkał i tworzył we wsi Pławanice na Lubelszczyźnie. Od tego miejsca nazywany był "pławanickim Nikiforem". Stwierdza się, że sztuka Stanisława Koguciuka wymyka się jednoznacznej klasyfikacji i oscyluje gdzieś pomiędzy sztuką ludową, a twórczością naiwną. Chociaż Stanisław Koguciuk nie ukończył żadnych szkół artystycznych, Ministerstwo Kultury w 1988 roku przyznało mu status artysty plastyka. Od 2000 roku artysta należał do Stowarzyszenia Twórców Ludowych (STL).
Malarstwo Stanisława Koguciuka
Dzieła malarskie Stanisława Kogucika charakteryzuje schematyzm, typizacja przedstawionych zwykle frontalnie, uproszonych postaci, brak perspektywy zbieżnej oraz stosowanie szerokiej gamy wyrazistych, żywych kolorów. Malarz wypracował swój unikalny, bardzo charakterystyczny i łatwo rozpoznawalny styl. Obrazy Stanisława Koguciuka wyróżnia dekoracyjność i prostota przekazu.
Malował na płytach pilśniowych. Sam tworzył drewniane obramienia do swoich dzieł, wykonywane z listewek pokrytych bejcą.
Stanisław Koguciuk w swojej twórczości podejmował cztery główne tematy. Malował prace o tematyce religijnej, pejzaże, sceny rodzajowe z życia wsi, ze szczególnym uwzględnieniem obrzędowości oraz tzw. humory, które zapewniły mu popularność. Dzieła z tej ostatniej kategorii, wyróżnia umiejętność niezwykle bystrej i wnikliwej obserwacji otoczenia, a także głębokiej analizy aktualnych wydarzeń. Satyryczne obrazy Stanisława Koguciuka ośmieszały stereotypowe myślenie, poruszały tematy związane z małżeństwem, polityką, patriotyzmem.
Stanisław Koguciuk - wystawy, nagrody i kolekcje
Stanisław Koguciuk pokazywał swoje prace na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych, organizowanych m.in. przez Muzeum Mazowieckie w Płocku, Galerię Sztuki Ludowej w Lublinie, Kamienicę Celejowską w Kazimierzu Dolnym.
Za swoją działalność otrzymał liczne wyróżnienia i nagrody. Zajmował pierwsze miejsca w konkursach sztuki ludowej takich jak: Konkurs na Sztukę Ludową Chełmskiego Oddziału STL w Krasnymstawie, Ogólnopolski Konkurs "Religijna sztuka ludowa" w Kielcach czy Ogólnopolski Konkurs Malarstwa Nieprofesjonalnego im. Ignacego Bieńka w Bielsku-Białej. Dwukrotnie zajął drugie miejsce podczas Międzynarodowej Wystawy "Satyrykon" w Legnicy.
Twórczość artystyczną Stanisława Koguciuka wyróżniono Nagrodą Jubileuszową z okazji 40-lecia pracy, przyznaną mu przez Urząd Marszałkowski w Lublinie w 2009 roku. Za zasługi dla rozwoju kultury ludowej, artysta otrzymał nagrodę im. Oskara Kolberga (2012), Fundacji Marka Marii Pieńkowskiego (2015) oraz odznaki "Zasłużony dla Kultury Polskiej" (2015) i "Zasłużony dla Powiatu Chełmskiego" (2021).
Obrazy Stanisława Koguciuka znajdują się w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą, np. w Niemczech, Francji, USA, czy Islandii. Dzieła malarza są również częścią zbiorów kilku muzeów w Polsce m.in. Muzeum Etnograficznego w Toruniu, Muzeum Śląskiego w Katowicach i Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie. W Muzeum Lubelskim w Lublinie prace Stanisława Koguciuka stanowią część ekspozycji stałej, prezentującej sztukę regionu.
Przyjmujemy obrazy na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła, zapraszamy do kontaktu [link].
Zobacz galerię obrazów Stanisława Koguciuka w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].