MASŁOWSKI Stanisław

Stanisław Masłowski - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Stanisława Masłowskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Stanisława Masłowskiego na aukcję [kontakt]

MASŁOWSKI Stanisław
MASŁOWSKI StanisławMASŁOWSKI Stanisław
Tytuł:Wachlarz ze sceną ułańską (1893)
Technika:olej, tusz, drewno
Wymiary:33,5 x 59 cm
37 x 65 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "Stanisław Masłowski | W[nieczytelne] 21/XII 93r."
Sprzedane:X Aukcja Dzieł Sztuki (29 VI 2021)
Cena wywoławcza:15000 zł
Cena uzyskana:15000 zł
MASŁOWSKI Stanisław
MASŁOWSKI StanisławMASŁOWSKI StanisławMASŁOWSKI Stanisław
Tytuł:Willa Gouillan w Taorminie (1922)
Technika:akwarela, gwasz, papier
Wymiary:98,5 x 68,5 cm
119 x 89 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:sygnowany p.d.: "VILLA GOUILLAN | S. MASŁOWSKI. TAORMINA | 1922"
opis pracy:
Artysta w 1922 r. odbył ostatnią podróż do Włoch. Odwiedził wówczas m.in. Taorminę na Sycylii. Podczas tego wyjazdu uwiecznione zostały nadmorskie widoki oraz perełki architektoniczne Taorminy. Jedną z nich możemy zobaczyć na prezentowanej pracy. Willa Gouillan została zatopiona w bujnej roślinności. Głęboki błękit nieba na pracy kontrastowo odcina się od jasnych murów oraz żółcieni kwiatów.

PRACA NIEDOSTĘPNA
niedostepny

STANISŁAW MASŁOWSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Stanisław Masłowski

Stanisław Masłowski
[Źródło: Zbiory cyfrowe MNK]

Stanisław Masłowski urodził się w 1853 roku we Włodawie, zmarł w 1926 roku w Warszawie. Studiował w warszawskiej Klasie Rysunkowej w pracowniach Wojciecha Gersona i Aleksandra Kamieńskiego. W tym samym czasie pojawiał się w słynnej pracowni Józefa Chełmońskiego, Stanisława Witkiewicza i Antoniego Piotrowskiego w Hotelu Europejskim w Warszawie.
Duży wpływ na młodego artystę wywarło właśnie malarstwo wspomnianych Józefa Brandta i Józefa Chełmońskiego. Stanisław Masłowski zafascynował się sposobem, w jaki wymienieni malarze oddawali na płótnie charakter polskiego pejzażu. W latach 1875-1886 odbywał coroczne plenery malarskie na Ukrainę. Z tamtego okresu pochodzi wiele prac inspirowanych krajobrazem i folklorem tamtejszych okolic. Były to przede wszystkim obrazy rodzajowe z postaciami Kozaków.
Jeszcze przez wiele lat Stanisław Masłowski szukał swojej tożsamości artystycznej. Czerpał m.in. z malarskich tradycji impresjonizmu i romantyzmu. Wykorzystywał technikę olejną, później (po 1900 roku) malował głównie akwarelą. Eksperymentował z formą malarską, a do jego ulubionych technik formalnych należał dywizjonizm. O odważnych próbach kolorystycznych świadczą chociażby recenzje prasowe prac. Dla przykładu: w "Wędrowcu" z 1892 roku obraz Stanisława Masłowskiego "Przed poborem" ściągnął na niego krytykę za popisywanie się kolorystyczną i rysunkową brawurą. Wszystkie próby malarskie prowadziły jednak artystę do wypracowania swojego własnego, dojrzałego stylu, wolnego od jakiegokolwiek ślepego naśladownictwa.

Stanisław Masłowski w późniejszych latach zwiedził Austrię, Francję, Włochy i Turcję. Od 1871 roku mieszkał jednak na stałe w Warszawie, skąd często wyjeżdżał na plenery do Woli Rafałowskiej. Jako dojrzały artysta tworzył głównie sceny rodzajowe i pejzaże, najczęściej z terenów Mazowsza. Jego wspomniany, własny styl objawiał się najsilniej w akwarelach malowanych w plenerze, naznaczonych wpływami impresjonizmu i secesji.

Stanisław Masłowski - wystawy i kolekcje

Stanisław Masłowski angażował się aktywnie w życie artystyczne Warszawy. Był członkiem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka, Kółka Akwarelistów Polskich, Stowarzyszenia Artystów Polskich Pro Arte oraz Polskiego Instytutu Sztuk Pięknych (oddział warszawski), wystawiał na ekspozycjach wymienionych towarzystw oraz w Salonie Krywulta. W 1921 roku został przyjęty w poczet członków prestiżowego Société Nationale des Beaux Arts.

Wiele z prac artysty zostało zniszczonych w czasie II wojny światowej. Obrazy Stanisława Masłowskiego znajdują się w wielu kolekcjach muzealnych, m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie i Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Śląskim w Katowicach czy Muzeach Okręgowych w Rzeszowie i Suwałkach.

Artykuły na temat sztuki Stanisława Masłowskiego:

"Całe jego malarstwo – to sztuka dobra. Przeszedł on okres ciężki; wielu sądziło, że impresjonizm go zgubił. Tymczasem zrobił mu doskonale."

~ Feliks Jabłczyński

[Cyt. za: idem, Sztuka Polska, Malarstwo, pod kierownictwem F. Jasieńskiego i A. Łada-Cybulskiego, Lwów [1903-1904], tbl. 19.]

"Wśród pokolenia artystów, do którego należał, stoi on na pierwszym planie, nie znika, jak tylu innych, w cieniu Chełmońskiego, lecz coraz bardziej rozszerza swą własną ścieżkę twórczości."

~ Henryk Piątkowski

[Cyt. za: idem, Stanisław Masłowski. Sylweta artysty, „Tygodnik Ilustrowany” 1909, nr 49.]

"Sztuka krakowska! Wejście Masłowskiego do tej najbardziej wówczas postępowej grupy plastyków było wyraźnym stwierdzeniem jego pozycji i lokaty w ówczesnym świecie malarskim w Polsce. Poza Pankiewiczem z malarzy warszawskich tylko on jeden znalazł się wśród pierwszych członków rzeczywistych stowarzyszenia."

~ Maciej Masłowski

[Cyt. za: Stanisław Masłowski: materiały do życiorysu i twórczości, Wrocław 1957, s. 127.]

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Stanisława Masłowskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Stanisława Masłowskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Stanisława Masłowskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Stanisława Masłowskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

NIEDOSTĘPNE OBRAZY STANISŁAWA MASŁOWSKIEGO

x
«
»