BORUTA Tadeusz

Tadeusz Boruta - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Tadeusza Boruty. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Tadeusza Boruty na aukcję [kontakt]

BORUTA Tadeusz
Tytuł:W szkarłat odziany (1992)
Technika:olej, płótno
Wymiary:80 x 60 cm
82,5 x 62,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i opisany na odwrocie: "TADEUSZ | BORUTA | ‧ W SZKARŁAT | ODZIANY ‧ 1992 | OL. PŁ. 80 x 60"
Sprzedane:XXVII Aukcja Dzieł Sztuki (31 V 2023)
Cena wywoławcza:4000 zł
Cena uzyskana:4000 zł

TADEUSZ BORUTA

Tadeusz Boruta urodził się w 1957 roku. Studiował malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Stanisława Rodzińskiego i Zbyluta Grzywacza oraz filozofię w Papieskiej Akademii Teologicznej. W latach 1998-2004 pracował jako pedagog w Europejskiej Akademii Sztuki w Warszawie. Obecnie Tadeusz Boruta jest zatrudniony w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie od 2010 roku jest kierownikiem Zakładu Malarstwa. Od 2015 roku artysta jest członkiem Polskiej Akademii Umiejętności.

Malarstwo Tadeusza Boruty

Tadeusz Boruta jest malarzem, rysownikiem i teoretykiem sztuki. Artysta w swojej twórczości wiele czerpie z ikonografii chrześcijańskiej. W jego malarstwie również przeplata się wątek społeczno-egzystencjalny. Malarz niejednokrotnie powraca do motywu nagiego lub przysłoniętego draperią mężczyzny. Te prace są swego rodzaju opowieścią o człowieku i jego odczuciach w zetknięciu z Bogiem. Innym tematem poruszanym przez artystę jest cierpienie.

Twórczość malarska Tadeusza Boruty sytuuje go w nurcie symbolizmu egzystencjalnego związanego z kręgiem figuracji krakowskiej. Formalnie prace artysty cechują się naturalizmem lub wręcz weryzmem jeśli chodzi o oddanie szczegółów. Śmiałe rozwiązania perspektywiczne, precyzyjny, realistyczny modelunek postaci, staranny sposób opracowania draperii i wąska gama barwna, pozwalają na porównywanie sztuki Tadeusza Boruty z twórczością włoskich mistrzów dojrzałego renesansu oraz dziewiętnastowiecznych malarzy akademickich.

Artysta, poza malarstwem sztalugowym, jest twórcą polichromii i witraży. Jego realizacje można podziwiać m.in. w Monte San Savino (Włochy), Swindon (Anglia), Krakowie, Lublinie, Wieliczce i Lednicy.

Tadeusz Boruta - wyróżnienia

Tadeusz Boruta jest laureatem wielu nagród artystycznych. W 2011 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, zaś w 2019 roku Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis oraz Medalem Per Artem Ad Deum.

Tadeusz Boruta - wystawy i kolekcje

Tadeusz Boruta prezentował swoje prace na ponad 70 wystawach indywidualnych i ponad 300 zbiorowych. Obrazy artysty były eksponowane m.in. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Narodowym w Warszawie i Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki.

Obrazy Tadeusza Boruty znajdują się np. w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Narodowego we Wrocławiu, jak również w wielu kolekcjach prywatnych.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Tadeusza Boruty na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Tadeusza Boruty.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Tadeusza Boruty, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Tadeusza Boruty w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

x
«
»