DZIEDUSZYCKI Tytus

Tytus Dzieduszycki - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Tytusa Dzieduszyckiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Tytusa Dzieduszyckiego na aukcję [kontakt]

TYTUS DZIEDUSZYCKI

Tytus Dzieduszycki urodził się 14 listopada 1934 w Zarzeczu, zmarł w 1973 roku w Paryżu. W 1948 roku ukończył szkołę powszechną, a następnie podjął naukę w Prywatnej Szkole Ogólnokształcącej Stopnia Licealnego im. dra Jana Wieczorkowskiego w Rabce. W 1950 roku wraz z rodziną przeniósł się do Warszawy i od września uczęszczał do Państwowej Średniej Szkoły Ogólnokształcącej im. Adama Mickiewicza. W 1952 roku rozpoczął studia na kierunku biologia na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Był malarzem-samoukiem, nie ukończył żadnych studiów artystycznych. W latach 50. uczęszczał na lekcje rysunku do Antoniego Michalaka.

Był jednym z założycieli Koła Młodych Plastyków, które w 1957 roku zostało przemianowane na Grupę Zamek. Występował także w kabarecie "Sex" i w lubelskiej "Piwnicy".

Stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki umożliwiło Tytusowi Dzieduszyckiemu wyjazd do Paryża. W stolicy Francji podjął współpracę z ruchem "Phases", który skupiał międzynarodowe grono artystów. Udało mu się także zorganizować wystawę Grupy Zamek w paryskich galeriach: Galerie de Georges Falli Le Relenagh oraz Cinema d'Art et 'Essai w 1960 roku. Pisał artykuły komentujące wydarzenia artystyczne Paryża, które ukazywały się na łamach czasopisma "Struktury". W 1962 roku został przyjęty do École Nationale Supérieure des Arts Décoratifs w Paryżu. Naukę kontynuował przez dwa lata.

Wystawiał swoje prace pod pseudonimem Tytus Sas.

Twórczość Tytusa Dzieduszyckiego

Artysta zajmował się malarstwem, scenografią, projektami wnętrz oraz grafiką. W początkowym okresie swojej działalności artystycznej Tytus Dzieduszycki nawiązywał do postimpresjonizmu oraz kubizmu. Pod koniec lat 50. zaczął eksperymentować z informelem, dążąc do wzbogacania faktury malarskiej. Artysta tworzył także trójwymiarowe obiekty artystyczne wykonane ze szkła piankowego. Artysta tworzył liczne rysunki, kolaże, asamblaże, akwarele, tempery oraz obrazy strukturalne.

Tytus Dzieduszycki odrzucił w swojej sztuce realizm i skierował się w stronę ekspresjonizmu i abstrakcji, o czym świadczą zachowane prace z lat 1956-1957.

Tytus Dzieduszycki - Artysta odkryty na nowo

Postać artysty przez lata była niemal zapomniana. W 2008 roku w efekcie prac badawczych nad historią Grupy Zamek, lubelscy historycy sztuki nawiązali kontakt z rodziną Tytusa Dzieduszyckiego i postanowili opracować dorobek artystyczny tego twórcy. Przełomowym wydarzeniem było zorganizowanie w 2012 roku w Muzeum Lubelskim pierwszej wystawy monograficznej poświęconej artyście, na której były prezentowane nieznane dotąd prace.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Tytus Dzieduszycki na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Tytusa Dzieduszyckiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Tytusa Dzieduszyckiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Tytusa Dzieduszyckiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»