BROLL-URBANOWICZ Urszula

Urszula Broll-Urbanowicz - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Urszuli Broll-Urbanowicz. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Urszuli Broll-Urbanowicz na aukcję [kontakt]

BROLL-URBANOWICZ Urszula
BROLL-URBANOWICZ UrszulaBROLL-URBANOWICZ UrszulaBROLL-URBANOWICZ Urszula
Tytuł:Kompozycja buddyjska (1996)
Technika:olej, płótno
Wymiary:46 x 38 cm
53 x 45 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany na odwrocie: "URSZULA BROLL | 1996"
Cena wywoławcza:5000 zł
złóż zlecenie

URSZULA BROLL-URBANOWICZ

Urszula Broll-Urbanowicz urodziła się 17 marca 1930 roku w Katowicach, zmarła 17 lutego 2020 roku w swoim domu w Przesiece. Malarka, współzałożycielka grupy artystycznej St-53 i Oneiron. Związana z Katowicami i Jelenią Górą. Twórczość Urszuli Broll-Urbanowicz była szczególnie znacząca dla śląskiej sceny artystycznej 2. połowy XX wieku.

Urszula Broll-Urbanowicz pochodziła z rodziny o polsko-niemieckich korzeniach. Była najmłodszą z trzech córek Jana Brolla oraz Katarzyny Loch. Wybuch II wojny światowej mocno oddziałał na późniejszą edukację i twórczość artystki. Jej ojciec urodzony w Zabrzu, uczestnik powstań śląskich, w 1939 roku został umieszczony na niemieckiej liście likwidacyjnej i zmuszony do emigracji. Powrócił do rodziny dopiero po wojnie. Urodzona w Berlinie matka, Katarzyna Loch, postanowiła wysłać córkę do swojej rodziny we Wrocławiu, w celu podjęcia nauki w niemieckiej szkole. Po roku Urszula Broll wróciła jednak do rodzinnego miasta, z którym została artystycznie związana.

Studia artystyczne Urszula Broll rozpoczęła w 1949 roku na wydziale Grafiki Propagandowej w katowickim oddziale Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, która następnie, w roku 1952, przekształcona została w filię krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Na początku lat 50. Urszula Broll poznała Konrada Swinarskiego, późniejszego wybitnego reżysera i scenografa, studiującego wówczas u Władysława Strzemińskiego w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Znajomość ta zaowocowała poznaniem Teorii Widzenia i w konsekwencji uformowania się Grupy St-53 (1953-1956), której Urszula Broll była współzałożycielką. Nazwa grupy miała pochodzić od miasta Stalinogrodu (ówczesnych Katowic) oraz nazwiska samego Strzemińskiego, jako mistrza i inspiratora działań ugrupowania studentów i przyjaciół. W 1956 roku odbyła się ich pierwsza oficjalna wystawa, którą odwiedzili Julian Przyboś, Tadeusz Kantor i Andrzej Wajda. Podczas wystawy Urszula Broll poznała Andrzeja Urbanowicza, którego poślubiła w czerwcu 1958 roku.
Razem z mężem i trojgiem przyjaciół (Henryk Waniek, Antoni Halor i Zygmunt Stuchlik), artystka założyła ugrupowanie o nazwie Oneiron, aktywne w latach 1965-1975. W kontrze do akademickiego kanonu sztuki kształtowanej przez system totalitarny, artyści z grupy zgłębiali zagadnienia związane z rozwojem duchowym i ezoteryką. Strych katowickiej kamienicy, w której mieszkali Urbanowicze, stał się miejscem spotkań i dysput toczących się wokół tematów związanych z tradycją starożytnych kultur i religii, filozofią, magią, okultyzmem, mistycyzmem i gnozą. W latach 70. Oneiron przekształcił się w pierwszą polską wspólnotę buddyjską, z którą Urszula Broll-Urbanowicz pozostała związana do śmierci, przenosząc się z Katowic w okolice Jeleniej Góry, do wsi Przesieka.

Malarstwo Urszuli Broll-Urbanowicz

Twórczość Urszuli Broll-Urbanowicz przechodziła kilka etapów. Początkowo w jej malarstwie uwidaczniała się inspiracja sztuką postimpresjonistów i kubizmem, którą można odnaleźć w pracach takich jak "Stara Ślązaczka", "Kobiety śląskie" czy martwe natury kubistyczne.
Interpretacja Teorii Widzenia Władysława Strzemińskiego wpłynęła na poszukiwania prowadzące artystkę w kierunku abstrakcji. Na szczególną uwagę zasługują pejzaże Urszuli Broll-Urbanowicz, będące efektami obserwacji rodzimego, industrialnego krajobrazu Śląska. Można dostrzec w nim echo fascynacji artystki twórczością Władysława Strzemińskiego i Pieta Mondriana.
W latach 60. Urszula Broll-Urbanowicz zwróciła się w stronę malarstwa materii. Krótki okres "taszystowski" zaowocował serią "Alikwoty", w której artystka łączyła farbę olejną z piaskiem, barwnymi proszkami czy lakierem.
Wschodnie nauki duchowe poprowadziły malarkę w stronę ukształtowania własnego, oryginalnego stylu. Akwarele z cyklu "Mandale" powstawały nieprzerwanie do lat 90. ubiegłego stulecia. Obrazy Urszuli Broll-Urbanowicz z tego ostatniego, a zarazem najdłuższego okresu twórczości, to osiowe, geometryczne kompozycje, początkowo utrzymane w rozbielonych barwach, z czasem coraz bardziej intensywne w kolorze i kontrastowe.

Urszula Broll-Urbanowicz - wystawy i kolekcje

Urszula Broll-Urbanowicz wystawiała swoje prace zarówno w kraju, jak i za granicą. Brała udział w ekspozycjach zbiorowych, m.in. w warszawskiej Zachęcie, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, wystawiała także w Niemczech (Aachen, Landau), Japonii (Sendai, Tokio) oraz w Saint Etien we Francji. Indywidualne wystawy obrazów Urszuli Broll-Urbanowicz odbyły się np. w Warszawie w Galerii Krzywe Koło, krakowskim pałacu Krzysztofory, ale także w Sztokholmie i Chicago (Library Galery).

Obrazy Urszuli Broll-Urbanowicz znajdują się m.in. w kolekcjach Muzeum Historii Katowic, Muzeum Okręgowego w Jeleniej Górze, Galerii Bielskiej BWA i Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Urszuli Broll-Urbanowicz na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Urszuli Broll-Urbanowicz. 
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Urszuli Broll-Urbanowicz, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Urszuli Broll-Urbanowicz w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac
x
«
»