Wiktor Zin - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Wiktora Zina. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Wiktora Zina na aukcję [kontakt]

ZIN WiktorZIN WiktorZIN Wiktor
Tytuł:Pierwszy śnieg (1998)
Technika:pastel, gwasz, papier
Wymiary:67 x 99,5 cm
75,5 x 108 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "Wiktor Zin | 1998"

Wiktor Zin, poza tym, że znakomicie rysował architekturę, był również świetnym pejzażystą. W swoich pracach o tematyce krajobrazowej najczęściej wykorzystywał pastel, rzadziej akwarelę, a niekiedy łączył techniki - jak w prezentowanym obrazie - by podkreślić pewne elementy. Tutaj artysta pociągnął gwaszem miejsca, w których warstwa śniegu miała być najgrubsza.
Oferowany wielkoformatowy obraz trafnie oddaje panoramę pola pokrytego pierwszym śniegiem, z widocznymi źdźbłami traw przebijającymi się przez tę delikatną pokrywę. Horyzontalny pejzaż z majaczącym w tle zagajnikiem i zarysami chat przecinają wertykalnie linie miedz oraz odciśnięty na świeżym śniegu ślad dwukołowego wozu. Warto zwrócić uwagę na wąską, działającą kojąco kolorystykę, zamkniętą właściwie w odcieniach błękitu, szarości i brązów, z mistrzowskim wykorzystaniem celowo prześwitującej między pastelem popielatej barwy papieru.
Obraz Wiktora Zina "Pierwszy śnieg" (1998) stanowi malarską formę poetyckiego zachwytu nad polskim pejzażem.
Tytuł:Stogi w zimie (ok. 1971)
Technika:pastel, papier
Wymiary:34 x 47,5 cm
53 x 66,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "Wiktor Zin"
Opisany p.d.: "Stogi w zimie"
Na odwrocie oprawy dedykacja autorska.

Wiktor Zin jako artysta-malarz, poza przedstawieniami architektury tworzył nastrojowe, ekspresyjne pejzaże, w których starał się oddać piękno polskiej wsi. Artysta był przede wszystkim rysownikiem, dlatego właśnie to linia w pracach jego autorstwa jest głównym środkiem wyrazu.
Obraz ukazuje zaśnieżony nizinny krajobraz, pośród którego znajdują się dwa tytułowe stogi siana, nad całością góruje spokojne ciemne niebo. Artysta wybrał ciemny kolor podłoża i zastosował biel, szarość i jasny fiolet pastelu dla oddania wyglądu mroźnej nocy. Pokrywa śnieżna miejscami przyjmuje abstrakcyjny charakter i jest swoistym popisem umiejętności kolorystycznych i kompozycyjnych, ukazuje finezję kreski artysty.
Wiktor Zin za pomocą oszczędnych, charakterystycznych środków formalnych ukazał w przekonujący i wiarygodny sposób wiejski krajobraz. Praca dzięki wykorzystaniu kolorowego papieru, swojej wrażeniowej formie, przemyślanej budowie i harmonii kolorystycznej w trafny i nietuzinkowy sposób oddaje aurę zimowego nokturnu.
Sprzedane:XXXV Aukcja Dzieł Sztuki (28 II 2024)
Cena wywoławcza:9000 zł
Cena uzyskana:9000 zł
ZIN WiktorZIN Wiktor
Tytuł:Pejzaż z polami (1975)
Technika:akwarela, papier
Wymiary:24 x 35 cm (w świetle oprawy)
32 x 43 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "Wiktor Zin | 75"
Opisany p.d.: "Halince - Witek"
Tytuł:Kraków - kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej (1969)
Technika:tusz, gwasz, tektura
Wymiary:35 x 50 cm
51 x 66 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "Wiktor Zin | 1969"

Wiktor Zin jest znany jako wielki popularyzator wiedzy o historii stuki, wytrawny rysownik, architekt i specjalista z zakresu ochrony zabytków. Artysta był zafascynowany polskim dziedzictwem, w związku z czym w jego pracach wielokrotnie pojawiały się wybitne dzieła sztuki i architektury.
Oferowany obraz przedstawia widok na fragment nawy południowej kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krakowie, przy której znajduje się kaplica św. Moniki, do której prowadzi znowuż ukazane na pracy przeprowadzone nad ulicą kryte przejście. Kaplica do dzisiaj stanowi oratorium sióstr Augustianek, a ich dom zakonny znajduje się właśnie po drugiej stronie ulicy.
Przedstawiony przez Wiktora Zina fragment zabudowań krakowskiego Kazimierza należy do zespołu budynków będących jednym z najlepszych przykładów średniowiecznej architektury w Polsce. W prezentowanej pracy można dostrzec charakterystyczne elementy gotyckiej architektury, jak uskokowe przypory i ostrołukowe okna. Artysta potraktował wielowiekową architekturę w twórczy sposób, upraszczając i przetwarzając pewne elementy, w celu osiągnięcia ciekawej kompozycji i spójnej całości.
Łączący technikę gwaszu i tuszu obraz został wykreślony za pomocą pewnych pociągnięć, które zostały rozbudowane o subtelny światłocień. Monochromatyczny charakter całości dynamizują białe akcenty kolorystyczne wpływające na wrażenie głębi. Praca stanowi szczegółowe studium ważnego dla historii architektury miejsca na mapie Polski. Zarówno walory artystyczne, jak i szczegółowość oraz nastrojowość tego przedstawienia wpływają na jego wyjątkowość na tle innych dostępnych w ostatnim czasie na rynku sztuki prac Wiktora Zina.
Cena wywoławcza:3600 zł
Cena uzyskana:4400 zł
ZIN WiktorZIN Wiktor
Tytuł:Portal barokowy (1971)
Technika:tusz, papier
Wymiary:32 x 23 cm
36 x 28 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i opisany p.g.: "Krzysiowi na pamiątkę | 1971 Wiktor Zin"
Sprzedane:XXXIV Aukcja Dzieł Sztuki (29 XII 2023)
Cena wywoławcza:2200 zł
Cena uzyskana:2400 zł
ZIN WiktorZIN Wiktor
Tytuł:Pejzaż sierpniowy (1971)
Technika:węgiel, papier naklejony na tekturę
Wymiary:31 x 53,5 cm
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "WiktorZin | 1.VIII.71"
Sprzedane:XXXII Aukcja Dzieł Sztuki (25 X 2023)
Cena wywoławcza:3600 zł
Cena uzyskana:3600 zł
Tytuł:Łąka
Technika:pastel, papier
Wymiary:20 x 29 cm (w świetle passe-partout)
41,5 x 49,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "WiktorZin"
Cena wywoławcza:4000 zł
Cena uzyskana:8500 zł
ZIN WiktorZIN Wiktor
Tytuł:Cerkiew
Technika:tusz, papier naklejony na tekturę
Wymiary:39,5 x 29,5 cm (w świetle passe-partout)
55,5 x 44 cm (z passe-partout)
Sprzedane:XXXI Aukcja Dzieł Sztuki (20 IX 2023)
Cena wywoławcza:3800 zł
Cena uzyskana:4000 zł
ZIN WiktorZIN Wiktor
Tytuł:Przymrozek (1975)
Technika:akwarela, gwasz, papier naklejony na tekturę
Wymiary:31 x 44 cm (w świetle passe-partout)
46,5 x 58,8 cm (z passe-partout)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "WiktorZin | 1975"
Cena wywoławcza:4400 zł
Cena uzyskana:6000 zł
ZIN WiktorZIN Wiktor
Tytuł:Chata (1995)
Technika:pastel, papier
Wymiary:50 x 69,5 cm
48 x 68 cm (w świetle passe-partout)
67,5 x 87 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i opisany p.d.: "Szanownej Pani Ani | Wiktor Zin | d. 9.II.95"
Cena wywoławcza:10000 zł
Cena uzyskana:10000 zł
Tytuł:Dworek barokowy (2000)
Technika:pastel, papier
Wymiary:60,5 x 54 cm (w świetle passe-partout)
82 x 74,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "Wiktor Zin | 2000"

Wiktor Zin był polskim artystą, który często przedstawiał na swoich obrazach wiejskie pejzaże i zabytkową architekturę. Prace jego autorstwa cechuje charakterystyczny styl, który opierał się na stosowaniu wyrazistych barw i precyzji w oddaniu szczegółów.

Obraz przedstawia drewniany dworek w otoczeniu jesiennego krajobrazu. Budynek został oddany w szczegółowy sposób, uwzględniając liczne detale architektoniczne. Praca została ukazana w ciepłych odcieniach brązu i czerwieni. Obraz emanuje spokojem i nostalgią, oddając atmosferę jesiennej aury i ukazując piękno rodzimej architektury.
Sprzedane:XXVIII Aukcja Dzieł Sztuki (29 VI 2023)
Cena wywoławcza:14000 zł
Cena uzyskana:14000 zł
Tytuł:Zabytkowy dom w Hrubieszowie
Technika:tusz, papier
Wymiary:21,5 x 31,5 cm (w świetle passe-partout)
30,5 x 40,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i opisany p.d.: "Zabytkowy dom | w Hrubieszowie | Wiktor Zin"
Cena wywoławcza:3000 zł
Cena uzyskana:4000 zł
Tytuł:Stogi (1977)
Technika:tusz, papier
Wymiary:21,3 x 30,3 cm (w świetle passe-partout)
30,5 x 40,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "Wiktor Zin | 77"
Cena wywoławcza:2800 zł
Cena uzyskana:3200 zł
ZIN WiktorZIN Wiktor
Tytuł:Pejzaż z rzeką i ruinami zamku (1976)
Technika:pastel, papier
Wymiary:39,5 x 69 cm
47 x 75,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "Wiktor Zin | 1976."
Cena wywoławcza:9000 zł
Cena uzyskana:10000 zł
Tytuł:Polskie Tatry (2000)
Technika:pastel, papier
Wymiary:67 x 100 cm
75 x 108 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "Wiktor Zin | dn. 29.V.2000"
Na odwrocie metka autorska z opisem obrazu i sygnaturą artysty.
Sprzedane:XXVII Aukcja Dzieł Sztuki (31 V 2023)
Cena wywoławcza:18000 zł
Cena uzyskana:25000 zł
ZIN WiktorZIN Wiktor
Tytuł:Pejzaż polskiej wsi (1989)
Technika:pastel, papier
Wymiary:29 x 49 cm (w świetle passe-partout)
40,5 x 59,5 cm (wymiary arkusza)
50,5 x 69,5 cm (z oprawą
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "89 Wiktor Zin"
Cena wywoławcza:8000 zł
Cena uzyskana:13000 zł
Tytuł:Stary wiatrak (1978)
Technika:gwasz, akwarela, karton naklejony na tekturę
Wymiary:24 x 35,5 cm
32 x 43,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "WIKTOR ZIN 78"
Opisany ołówkiem na odwrocie: "Stary wiatrak w [nieczytelne] | Wiktor Zin | dn. 3.IV.86"
Cena wywoławcza:8000 zł
Cena uzyskana:16000 zł
Tytuł:Szron (Dubienka nad Bugiem) (1990)
Technika:gwasz, papier naklejony na tekturę
Wymiary:17,5 x 33,5 cm (w świetle passe-partout)
36 x 53 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "90 Wiktor Zin"
Obraz był reprodukowany w formie pocztówek.
Cena wywoławcza:9000 zł
Cena uzyskana:9000 zł
Tytuł:W pracowni (1974)
Technika:tusz, papier
Wymiary:28 x 19 cm (w świetle passe-partout)
46,3 x 35,3 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany flamastrem p.d.: "WiktorZin | 74"
Sprzedane:XXIII Aukcja Dzieł Sztuki (16 III 2023)
Cena wywoławcza:3000 zł
Cena uzyskana:3400 zł
Tytuł:Ruiny zamku
Technika:tusz, flamaster, papier
Wymiary:20 x 14 cm (w świetle passe-partout)
36,3 x 27,8 cm (z oprawą)
Cena wywoławcza:2600 zł
Cena uzyskana:4000 zł
ZIN WiktorZIN Wiktor
Tytuł:Dworek polski (1979)
Technika:flamaster, papier naklejony na tekturę
Wymiary:28 x 41,5 cm (w świetle passe-partout)
47 x 60,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i opisany śr.d.: "30lecie Opery Bałtyckiej Hrabina akt II - 1979 - WiktorZin - realizacyjny"
Sprzedane:XXI Aukcja Dzieł Sztuki (15 XII 2022)
Cena wywoławcza:3000 zł
Cena uzyskana:4400 zł
Tytuł:Pejzaż wiejski z chatami (1972)
Technika:flamaster, karton
Wymiary:25 x 33,8 cm
30,3 x 39,2 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "WiktorZin | 1972"
Sprzedane:XX Aukcja Dzieł Sztuki (18 X 2022)
Cena wywoławcza:2200 zł
Cena uzyskana:3000 zł
Tytuł:Pejzaż ze stogami
Technika:akwarela, karton
Wymiary:22,5 x 30,5 cm
26,5 x 34,7 cm (z oprawą)
Cena wywoławcza:7500 zł
Cena uzyskana:11000 zł
Tytuł:Polski dworek jesienią (1982)
Technika:pastel, tektura
Wymiary:34,5 x 59 cm (w świetle passe-partout)
55,5 x 80 cm (wymiary podłoża)
65 x 89 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "WiktorZin 82"
Sprzedane:XVI Aukcja Dzieł Sztuki (14 VI 2022)
Cena wywoławcza:10000 zł
Cena uzyskana:18000 zł
Tytuł:Dworek (1979)
Wymiary:19,2 x 28,5 cm (w świetle passe-partout)
35 x 43,3 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "WiktorZin | 79"
Cena wywoławcza:1800 zł
Cena uzyskana:1800 zł
Tytuł:Pejzaż zimowy (1974)
Technika:pastel, papier żeberkowy
Wymiary:34,5 x 49,6 cm (w świetle oprawy)
49 x 65,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "WiktorZin | 1979"
Na papierze filigran firmy INGRES (p.d.).
Na odwrocie pastelowy szkic ukazujący wiejską zagrodę.
Sprzedane:XIII Aukcja Dzieł Sztuki (16 III 2022)
Cena wywoławcza:8000 zł
Cena uzyskana:8000 zł
ZIN WiktorZIN Wiktor
Tytuł:Polskie Tatry (1989)
Technika:pastel, akryl, karton
Wymiary:34 x 49,5 cm
27 x 43 cm (w świetle passe-partout)
43 x 59 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "89 Wiktor ZIN"
Na odwrocie pracy zespół szkiców wykonanych ołówkiem i flamastrem, m.in. Immaculata i przekrój architektoniczny.
Na odwrocie oprawy naklejka autorska.
Sprzedane:X Aukcja Dzieł Sztuki (29 VI 2021)
Cena wywoławcza:3600 zł
Cena uzyskana:16000 zł
ZIN WiktorZIN Wiktor
Tytuł:Polskie mgły i dymy (1989)
Technika:pastel, karton
Wymiary:45 x 65 cm
34 x 54 cm (wymiary w świetle passe-partout)
54 x 74 cm (wymiary z oprawą)
Cena wywoławcza:3600 zł
Cena uzyskana:5500 zł
Tytuł:Bóg Ojciec (wg St. Wyspiańskiego) (1970)
Technika:tusz lawowany, papier żeberkowy
Wymiary:30,9, x 23,3 cm (w świetle passe-partout)
48,4 x 41 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i opisany p.d.: "Ze St. Wyspiańskiego | Wiktor Zin | 8.III.70"
Na papierze filigran "MBM Ingres d’Arches"
Sprzedane:VI Aukcja Dzieł Sztuki (14 XII 2020)
Cena wywoławcza:1500 zł
Cena uzyskana:5200 zł

WIKTOR ZIN

Wiktor Zin urodził się w 1925 roku w Hrubieszowie, zmarł w 2007 roku w Rzeszowie. Rysunkiem i malarstwem interesował się od dziecka. Ukończył studia architektoniczne w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, jeszcze w czasie studiów pracował jako asystent, a później adiunkt na macierzystej uczelni, następnie zaś, od 1954 roku, w Politechnice Krakowskiej (na którą przeniesiono Wydział Architektury AGH), gdzie pełnił później funkcję kierownika i w końcu dyrektora Instytutu Historii Architektury i Konserwacji Zabytków. W 1952 roku Wiktor Zin doktoryzował się, habilitację uzyskał siedem lat później. W 1967 roku otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego PK, w 1979 roku natomiast profesora zwyczajnego. W latach 1962-1967 był dziekanem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. W 1998 roku uczelnia ta przyznała mu tytuł doktora honoris causa. W latach 80. Wiktor Zin wykładał również na Uniwersytecie w Zagrzebiu, w latach 90. pełnił funkcję prorektora Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, a po przejściu na emeryturę w AGH oraz w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Krakowie.

Twórczość Wiktora Zina - projektowanie, malarstwo, rysunek

Wiktor Zin zajmował się projektowaniem i konserwacją architektury, był również sprawnym rysownikiem i scenografem, pisał poezję i opracowania naukowe z zakresu historii sztuki i architektury. Nieocenione są jego zasługi w obrębie popularyzacji sztuki oraz wiedzy o zabytkach, nie tylko w środowisku krakowskim, ale również w całym kraju, głównie poprzez prowadzony przez artystę program telewizyjny "Piórkiem i węglem". Przez całe swoje życie Wiktor Zin pełnił różnorodne funkcje, był np. głównym architektem Krakowa, kierownikiem badań Staromiejskiego Zespołu Krakowa, przewodniczącym Krakowskiej Komisji Konserwatorskiej, prezesem i wiceprezesem Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, generalnym konserwatorem zabytków w randze Wiceministra Kultury i Sztuki, przewodniczącym Międzyresortowej Komisji ds. Rewaloryzacji Zabytkowych Zespołów Miejskich czy członkiem Meksykańskiej Akademii Architektury.

Przyjmujemy obrazy Wiktora Zina na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Wiktora Zina.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Wiktora Zina, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię prac Wiktora Zina w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].