ZIN WiktorZIN WiktorZIN Wiktor
Tytuł:Pejzaż zimowy (1974)
Technika:pastel, papier żeberkowy
Wymiary:34,5 x 49,6 cm (w świetle oprawy)
49 x 65,5 cm (z oprawą)
Sygnowany i datowany p.d.: "WiktorZin | 1979"
Na papierze filigran firmy INGRES (p.d.).
Na odwrocie pastelowy szkic ukazujący wiejską zagrodę.
Sprzedane:XIII Aukcja Dzieł Sztuki (16 III 2022)
Cena wywoławcza:8000 zł
Cena uzyskana:8000 zł
ZIN WiktorZIN Wiktor
Tytuł:Polskie Tatry (1989)
Technika:pastel, akryl, karton
Wymiary:34 x 49,5 cm
27 x 43 cm (w świetle passe-partout)
43 x 59 cm (z oprawą)
Sygnowany p.d.: "89 Wiktor ZIN"
Na odwrocie pracy zespół szkiców wykonanych ołówkiem i flamastrem, m.in. Immaculata i przekrój architektoniczny.
Na odwrocie oprawy naklejka autorska.
Sprzedane:X Aukcja Dzieł Sztuki (29 VI 2021)
Cena wywoławcza:3600 zł
Cena uzyskana:16000 zł
ZIN WiktorZIN Wiktor
Tytuł:Polskie mgły i dymy (1989)
Technika:pastel, karton
Wymiary:45 x 65 cm
34 x 54 cm (wymiary w świetle passe-partout)
54 x 74 cm (wymiary z oprawą)
Cena wywoławcza:3600 zł
Cena uzyskana:5500 zł
Tytuł:Bóg Ojciec (wg St. Wyspiańskiego) (1970)
Technika:tusz lawowany, papier żeberkowy
Wymiary:30,9, x 23,3 cm (w świetle passe-partout)
48,4 x 41 cm (wymiary z oprawą)
Sygnowany i opisany p.d.: "Ze St. Wyspiańskiego | Wiktor Zin | 8.III.70"
Na papierze filigran "MBM Ingres d’Arches"
Sprzedane:VI Aukcja Dzieł Sztuki (14 XII 2020)
Cena wywoławcza:1500 zł
Cena uzyskana:5200 zł

WIKTOR ZIN

Wiktor Zin urodził się w 1925 roku w Hrubieszowie, zmarł w 2007 roku w Rzeszowie. Rysunkiem i malarstwem interesował się od dziecka. Ukończył studia architektoniczne w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, jeszcze w czasie studiów pracował jako asystent, a później adiunkt na macierzystej uczelni, następnie zaś, od 1954 roku, w Politechnice Krakowskiej (na którą przeniesiono Wydział Architektury AGH), gdzie pełnił później funkcję kierownika i w końcu dyrektora Instytutu Historii Architektury i Konserwacji Zabytków. W 1952 roku Wiktor Zin doktoryzował się, habilitację uzyskał siedem lat później. W 1967 roku otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego PK, w 1979 roku natomiast profesora zwyczajnego. W latach 1962-1967 był dziekanem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. W 1998 roku uczelnia ta przyznała mu tytuł doktora honoris causa. W latach 80. Wiktor Zin wykładał również na Uniwersytecie w Zagrzebiu, w latach 90. pełnił funkcję prorektora Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, a po przejściu na emeryturę w AGH oraz w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Krakowie.

Twórczość Wiktora Zina - projektowanie, malarstwo, rysunek

Wiktor Zin zajmował się projektowaniem i konserwacją architektury, był również sprawnym rysownikiem i scenografem, pisał poezję i opracowania naukowe z zakresu historii sztuki i architektury. Nieocenione są jego zasługi w obrębie popularyzacji sztuki oraz wiedzy o zabytkach, nie tylko w środowisku krakowskim, ale również w całym kraju, głównie poprzez prowadzony przez artystę program telewizyjny "Piórkiem i węglem". Przez całe swoje życie Wiktor Zin pełnił różnorodne funkcje, był np. głównym architektem Krakowa, kierownikiem badań Staromiejskiego Zespołu Krakowa, przewodniczącym Krakowskiej Komisji Konserwatorskiej, prezesem i wiceprezesem Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, generalnym konserwatorem zabytków w randze Wiceministra Kultury i Sztuki, przewodniczącym Międzyresortowej Komisji ds. Rewaloryzacji Zabytkowych Zespołów Miejskich czy członkiem Meksykańskiej Akademii Architektury.

Przyjmujemy obrazy Wiktora Zina na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Wiktora Zina.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Wiktora Zina, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Wiktora Zina w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].