KOTARBIŃSKI Wilhelm

Wilhelm Kotarbiński - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Wilhelma Kotarbińskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Wilhelma Kotarbińskiego na aukcję [kontakt]

WILHELM KOTARBIŃSKI

Wilhelm Kotarbiński urodził się w 1849 roku w Nieborowie, zmarł w 1921 roku w Kijowie. Edukację artystyczną rozpoczął w 1867 roku w warszawskiej Klasie Rysunkowej pod kierunkiem Rafała Hadziewicza. Dzięki otrzymanemu z ramienia Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych stypendium mógł od 1872 roku kontynuować naukę w Akademii św. Łukasza w Rzymie. Wilhelm Kotarbiński prowadził we Włoszech własną pracownię, z czasem zdobył uznanie i popularność wśród kolekcjonerów i znanych osobistości świeckich oraz kościelnych.
W 1888 roku Wilhelm Kotarbiński powrócił do kraju i mieszkał w rodzinnym majątku Kalsk na Białorusi. W tym okresie tworzył dekoracje wnętrz pałacowych i świątyń Kijowa, Moskwy i Petersburga (m.in. soboru św. Włodzimierza w Kijowie czy domu Mykoły Treszczenki).

Wilhelm Kotarbiński, Dwie rzymianki, MNW

Wilhelm Kotarbiński, "Dwie rzymianki" (po 1872), olej, płótno, Muzeum Narodowe w Warszawie
[źródło: Cyfrowe MNW]

Malarstwo Wilhelma Kotarbińskiego

Sztuka Wilhelma Kotarbińskiego przynależy do nurtu akademizmu, ale można w niej doszukać się wpływów romantyzmu oraz elementów secesyjnych. Artysta malował kompozycje o tematyce biblijnej i antycznej osadzane w realiach starożytnego Wschodu, Grecji i Rzymu oraz sceny fantastyczne i symboliczne. Wilhelm Kotarbiński jest niekiedy przedstawiany jako konkurent innego polskiego mistrza akademizmu – Henryka Siemiradzkiego.

Wilhelm Kotarbiński - wystawy i kolekcje

Wilhelm Kotarbiński uczestniczył w wystawach Towarzystwa Artystycznego w Kijowie, Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, Salonu Krywulta oraz oddziałów Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie, w Krakowie i Poznaniu. Brał udział w Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Berlinie (1896) oraz Petersburgu (1898), a także w Wystawie Sztuki Współczesnej we Lwowie (1894).

Większość obrazów Wilhelma Kotarbińskiego zaginęła bądź uległa zniszczeniu w czasach I wojny światowej i rewolucji październikowej.
Jego obrazy znajdują się m.in. w kolekcjach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Okręgowego w Białymstoku oraz Muzeum Rosyjskim w Sankt Petersburgu.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Wilhelma Kotarbińskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Wilhelma Kotarbińskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Wilhelma Kotarbińskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Poszukujemy prac

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»