BAKAŁOWICZ Władysław

Władysław Bakałowicz - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Władysława Bakałowicza. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Władysława Bakałowicza na aukcję [kontakt]

WŁADYSŁAW BAKAŁOWICZ

Władysław Bakałowicz

Władysław Bakałowicz (ok. 1870-1875), autor fotografii nieznany, Muzeum Narodowe w Krakowie
[Źródło: Zbiory Cyfrowe MNK]

Władysław Bakałowicz urodził się w 1833 roku w Chrzanowie, zmarł w 1903 lub, jak podają inne źródła, w 1904 roku w Paryżu. W latach 1846-1852 kształcił się w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Ostatecznie artysta osiadł na stałe w stolicy Francji, gdzie otrzymał później obywatelstwo francuskie i przyjął nazwisko Ladislav Bakalowicz.
Władysław Bakałowicz był ojcem Stefana Bakałowicza, który przejął schedę po rodzicu i również został sławnym malarzem akademickim, specjalizującym się jednak w scenach o tematyce antycznej.

Malarstwo Władysława Bakałowicza

Władysław Bakałowicz już we wczesnych pracach zdradzał zainteresowanie malarstwem francuskiego realizmu, zwłaszcza twórczością Ernesta Meissoniera. Wyjazd do Paryża pozwolił artyście na zgłębienie zarówno dokonań akademików francuskich, jak i dawnego malarstwa holenderskiego, co wyraźnie wpłynęło na styl jego malarstwa.
Władysław Bakałowicz tworzył przede wszystkim dystyngowane dworskie portrety, sceny rodzajowe i historyczne oraz widoki miast, w których mieszkał i które zwiedzał. Malował również erotyczne, buduarowe akty, cieszące się uznaniem męskiej publiczności. Wszystkie tematy artysta traktował podobnie: z akademicką dbałością o szczegół i poprawny rysunek.
W swojej twórczości Władysław Bakałowicz posługiwał się przede wszystkim techniką olejną, wykorzystywał jednak także pastele.
Za najlepsze prace Władysława Bakałowicza uznaje się historyczne przedstawienia dziejów Francji, przede wszystkim te prezentujące życie dworskie za panowania Henryka III Walezego. Podziw publiczności wzbudzał ogromny pietyzm w oddawaniu niuansów wnętrz pałacowych oraz bogatych strojów ukazywanych w obrazach osób.

Władysław Bakałowicz - wystawy i kolekcje

Władysław Bakałowicz wystawiał swoje obrazy zarówno w Polsce, m.in. w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych czy w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, jak i za granicą, przede wszystkim na paryskich salonach, ale także w Brukseli, Berlinie, Wiedniu, Londynie i Nowym Jorku.
Obrazy Władysława Bakałowicza znajdują się w wielu kolekcjach polskich i zagranicznych, m.in w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Narodowego w Warszawie.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Władysława Bakałowicza na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Władysława Bakałowicza.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Władysława Bakałowicza, zapraszamy do kontaktu [link].

Poszukujemy prac

 

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»